logo
    • 06 KWI 20
    • 0
    Nitkowanie zębów – dlaczego należy tak oczyszczać zęby?

    Nitkowanie zębów – dlaczego należy tak oczyszczać zęby?

    Gdy myślimy o higienie jamy ustnej od razu kojarzymy mycie zębów i płukanie jamy ustnej, często zapominając, jak ważną rolę odgrywa nitkowanie zębów, tym bardziej, iż zgodnie ze statystykami zęby nitkuje jedynie 10-30 proc. Polaków. Co więcej, podobno co czwarta osoba nie mówi prawdy o tym, jak często faktycznie to robi. Nitkowanie jest bardzo istotną czynnością, gdyż pozwala dotrzeć i oczyścić te przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki jedzenia oraz płytka nazębna, do których nie dociera szczoteczka. W naszym najnowszym artykule pragniemy przedstawić rodzaje nici dentystycznych oraz opisać, w jaki sposób należy z nich korzystać.

    Dlaczego należy używać nitki dentystycznej?

    Zgodnie z wynikami badań aż 9 na 10 Polaków ma próchnicę, natomiast problem paradontozy dotyczy ok. 70% ludzi w kraju. Taka sytuacja jest spowodowana niestaranną hiegieną jamy ustnej. Pacjenci z reguły czyszczą zęby wyłącznie szczoteczką, sporadycznie płucząc je płynem, zapominając o tym, iż szczoteczka nie dociera zwłaszcza do przestrzeni między zębami. Używają nitki dentystycznej zmniejszamy ryzyko rozwoju chorobotwórczych bakterii, odpowiedzialnych za próchnicę czy też wywołujących paradontozę. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, iż w  przestrzeniach międzyzębowych może się odkładać się płytka nazębna, która gdy nie jest regularnie usuwana może się przekształcić w kamień nazębny, a ten natomiast jest bezpośrednią przyczyną  stanów zapalnych, odsłonięcia szyjek zębowych, a nawet paradontozy.

    Nitka dentystyczna – najważniejsze informacja

    Jak sama nazwa wskazuje, nitka dentystyczna swoim wyglądem przypomina tę potrzebną do szycia, jednakże ma ona odmienne zastosowanie. Do jej produkcji wykorzystuje się splecione włókna nylonowe, ale także inne materiały syntetyczne, jak polietylen czy teflon. Dzięki regularnemu stosowaniu nitki dentystycznej możliwe jest usunięcie resztek pożywienia z przestrzeni międzyzębowych oraz płytki nazębnej, gromadzącej się na powierzchni zębów. Tym samym zminimalizujemy wystąpienie takich chorób jak: próchnica czy parodontoza (zapalenie przyzębia).

    Rodzaje nici dentystycznych

    Jeśli zastanawiacie się, jaką nić dentystyczną wybrać to najlepiej poradzić się specjalisty, czyli waszego stomatologa, gdyż na drogeryjnych półkach czy w aptekach możecie znaleźć wiele rodzajów nici dentystycznych, które są dopasowane do różnych potrzeb. Najpowszechniejszym wariantem jest zwykła, nylonowa nitka, którą możecie czyścić niewielkie przestrzenie międzyzębowe. Ponadto dostępne są także:

    – woskowane – na ich powierzchni znajduje się warstwa wosku, dzięki któremu nitka bez trudu wchodzi w czyszczone przestrzeni, a jednocześnie nie strzępi się,

    – niewoskowane,

    – pęczniejące – w przeciwieństwie do tradycyjnej nitki te są zdecydowanie grubsze, pęcznieją pod wpływem wilgoci, przez co dokładniej usuwają nawet ogromne przestrzenie między zębami,

    – wybielające – jak łatwo można się domyślić nitki te są nasączone substancjami o działaniu rozjaśniającym i usuwającym osad nazębny i przebarwienia,

    – z fluorem – fluor działa ochronnie,

    – miętowe – odświeżają oddech,

    – antybakteryjne– nasączone są substancją, redukującą namnażanie się bakterii.

    Osoby noszące aparat ortodontyczny mogą sięgnąć po specjalne nitki służące do oczyszczania trudnodostępnych miejsc.

    Grubość nitki ma znaczenie

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, nitka dentystyczna ma różną grubość, dlatego tak istotne jest jej właściwe dobranie. Jeśli zależy Wam na czyszczeniu szerokich przestrzeni między zębami, aparatów ortodontycznych (zębowych) czy mostów to koniecznie warto sięgnąć po nić typu Super Floss. Ma ona strukturę gąbki i rozszerza się w kontakcie ze śliną. Gdy zęby są skupione i bardzo szczelnie do siebie przylegają, to doskonale sprawdzi się cienka nić dentystyczną. W przypadku krwawienia z dziąseł także najlepiej używać cienkich i delikatnych nici.

    Jak nitkować zęby? Profilaktyka

    Poprawne korzystanie z nici dentystycznej wielu pacjentom przysparza nie lada problemów, a przecież nie jest ono skomplikowane!

    Wystarczy wziąć ok. 40- 50 cm kawałka nici, opleść wokół palców środkowych lub wskazujących obu dłoni, pomagając sobie kciukami, a następnie umieścić ją pomiędzy przestrzeniami międzyzębowymi, tworząc “literę C” wokół zęba. Kolejno przesuwamy nić od linii dziąseł aż do górnej części zęba, ruchem od góry do dołu (w żadnym przypadku z boku na bok). W taki sposób należy oczyścić wszystkie zęby, zarówno z przedniej, jak i tylnej strony. Warto zwrócić uwagę, iż za każdym razem należy używać świeżego fragmentu nitki.
    Jeżeli takie wyjaśnienie nie jest dla was wystarczające, to nie bójcie się zwrócić  o pomoc do swojego stomatologa lub higienistki stomatologicznej.

    Dobrym rozwiązaniem jest także nabycie specjalnych uchwytów, na których umieszcza się nić lub nawet gotowej nici zamontowanej na uchwycie.

     

    # nitkowanie # nitka dentystyczna # higiena jamy ustnej # mycie zębów # profilaktyka # próchnica # płytka nazębna # kamień nazębny # paradontoza

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream