logo
    • 18 CZE 19
    • 0
    Leczenie stomatologiczne gdy się nosi aparat na zęby

    Leczenie stomatologiczne gdy się nosi aparat na zęby

    Osoby, które decydują się na założenie aparatu mają wiele wątpliwości dotyczących nie tylko higieny jamy ustnej i dbania o zęby, lecz również chcą wiedzieć, jaki powinien być stan zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz czy już posiadając aparat, można w razie potrzeby je leczyć. W naszym wpisie pragniemy wyjaśnić kwestię leczenia stomatologicznego, gdy już jest założony aparat na zęby. Jakie zabiegi mogą zostać wykonane w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.

    Przygotowanie zębów do założenia aparatu

    Zanim zostanie zamontowany aparat na zęby na stałe stomatolog musi dokładnie skontrolować jamę ustną i w razie potrzeby muszą zostać wyleczone ogniska próchnicy w zębach, oprócz tego zalecane jest również usunięcie kamienia nazębnego, osadów oraz zakończenie leczenia ubytków. Wszystkie te czynności są konieczne, bowiem dzięki nim zminimalizowane zostaje prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek problemów już w trakcie noszenia aparatu. Najlepiej, aby leczenie stomatologiczne i późniejsze ortodontyczne odbywało się w ramach porozumienia obu specjalistów, gdyż to pozwoli na uzyskanie doskonałych efektów oraz zaoszczędzi nam sporo dodatkowych kosztów. Jakich? W trakcie leczenia ortodontycznego czasem, aby uzyskać prawidłowe ustawienie zębów niezbędne jest usuwanie zębów (pojedynczych). W sytuacji, gdy ząb zaatakowała np. próchnica i tak miałby podlegać resekcji jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego to jego leczenie raczej mijałoby się z celem (a nawet byłoby niepotrzebnym wydatkiem, na który byłby narażony pacjent).

    Czy leczenie stomatologiczne w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwe?

    Odpowiedź jest jedna – jak najbardziej. Należy zaznaczy, iż zęby w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego, gdy nie przestrzegamy zaleceń lekarza dotyczących właściwej higieny jamy ustnej, są bardziej podatne na występowanie rozmaitych schorzeń. W razie konieczności uzyskania dostępu do części zębów, znajdujących się za umocowaną na zębach strukturą, niezbędne będzie tymczasowe ściągnięcie zamków czy innych elementów aparatu. Jeżeli stomatolog ma odpowiednie przeszkolenie i umiejętności to może dokonać tej czynności samodzielnie, w przeciwnym razie nie obejdzie się bez pomocy ortodonty, który na czas konieczny do przeprowadzenia leczenia stomatologicznego zdejmie wymagane elementy aparatu, a później zamocuje je ponownie na wcześniejszym miejscu. Jeśli niestety nasz stomatolog i ortodonta pracują w dwóch różnych miejscach to warto mieć na uwadze fakt, iż zdjęcie zamka na 1-2 dni i więcej, może mieć już negatywny wpływ na wynik Waszego leczenia ortodontycznego.

    Bywa, iż w trakcie noszenia aparatu mogą zostać odkryte, niezauważone wcześniej, bardzo małe ubytki na powierzchniach stycznych, wcześniej stłoczonych lub obróconych zębów. Poprzez działania ortodontyczne następuje poszerzenie łuku zębowego i mogą powstawać szpary między zębami lub ząb może się odkręcić do tego stopnia, że dochodzi do zmiany jego położenia. W ten sposób może okazać, że wcześniej niezdiagnozowany, niewielki ubytek nagle staje się widoczny.

    Pamiętajcie, iż jeśli macie jakiekolwiek podejrzenia występowania nieprawidłowości w zakresie zdrowia zębów to koniecznie powinniście odwiedzić swojego stomatologa. Dotyczy to np. wystąpienia ewentualnych ognisk próchnicy, które wykryte odpowiednio wcześnie nie będą wymagały zdejmowania poszczególnych elementów aparatu.

    Aparat na zęby a usuwanie zębów

    Gdyby zaistniała konieczność ekstrakcji zęba to nie ma żadnych przeciwwskazań do jego usunięcia. W razie potrzeby ortodonta będzie również musiał zdjąć dany łuk aparatu, dolny lub górny, kolejno usuwa się ząb i zakłada ponownie aparat.

    Aparat ortodontyczny a leczenie ósemek

    Niektórzy twierdza, iż aby aparat ortodontyczny został zamocowany niezbędne jest usunięcie zębów mądrości jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Ta opinia jest nie do końca prawdziwa, bowiem zdarza się, iż u wybranych pacjentów znacznie lepszy rezultat będzie miało usunięcie ósemek już w trakcie leczenia ortodontycznego. U jeszcze innych – usunięcie zębów mądrości w ogóle nie będzie miało znaczenia.

    Higiena jamy ustnej a aparat na zęby

    Na zakończenie pragniemy przypomnieć, iż pacjenci, noszący aparat ortodontyczny, powinni przestrzegać szeregu zaleceń. Obejmują one zwłaszcza częste czyszczenie zębów – jest to szczególnie istotne, gdyż pomiędzy zębami a elementami aparatu stosunkowo łatwo gromadzą się resztki jedzenia. Osoby noszące aparat na zęby powinny myć je w zasadzie po każdym posiłku, dodatkowo zaleca się im korzystanie z nici dentystycznej oraz specjalnych szczoteczek dla użytkowników aparatów.

    # aparat na zęby # aparat ortodontyczny # ortodonta # dentysta # próchnica # usuwanie zębów # higiena jamy ustnej

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream