logo
  • 23 LIP 19
  • 0
  Praktyczne rady, jak zachęcić dziecko, aby myło zęby

  Praktyczne rady, jak zachęcić dziecko, aby myło zęby

  Niektórzy rodzice co dzień muszą się zmierzyć z ogromnym wyzwaniem, jakim jest zachęcenie swoich dzieci, aby dbały o higienę jamy ustnej, a zwłaszcza regularnie myły zęby. Jak mówi przysłowie: „czego Jaś się nie nauczy, Jan nie będzie umiał”, dlatego tak istotne jest wypracowanie pozytywnych nawyków, dzięki którym w dorosłym życiu wasze pociechy nie będą mieć problemów z próchnicą czy innymi chorobami.

  Mycie zębów to czynność niezbyt lubiana przez najmłodszych i trudno wyjaśnić dlaczego. Maluchy mają różne sposoby, aby unikać szczotkowania, jedne udają, że myją zęby, inne uciekają przed myciem zębów, choć zdarzają się i takie pociechy, które traktują ten zabieg higieniczny bardziej jako zabawę z wodą niż faktyczne szczotkowanie. Jeśli i Was dotyczy ten problem to koniecznie przeczytajcie nasz najnowszy materiał, w którym pragniemy się z Wami sprawdzonymi poradami, w jaki sposób zmotywować dzieci do mycia zębów.

  Aby uchronić swoje dzieci przed ubytkami i próchnicą, należy od samego początku przyzwyczaić maluchy do mycia zębów, nawet jeśli będzie to od nas wymagało włożenia sporego wysiłku i wielkiej cierpliwości.  Dzięki naszym wskazówkom, wasze pociechy będą z ochotą szorowały zęby minimum dwa razy dziennie!

  – Przede wszystkim upewnijcie się, czy dziecko ma właściwą szczoteczkę o miękkim włosiu i dopasowaną do jego wieku. Zęby powinno się myć delikatnymi ruchami, żeby nie podrażnić dziąseł. Bardzo istotne jest, aby malec nie kojarzył mycia zębów z nieprzyjemnym uczuciem, gdyż w przeciwnym razie będziecie mieć trudności z zaciągnieciem go do łazienki.

  – Co za dużo, to niezdrowo i w przypadku nakładania pasty także to przysłowie powinno mieć zastosowanie. Nie należy przesadzać z ilością pasty do zębów. Dziecięce szczoteczki mają kolorowe włoski, które wyznaczają obszar, na który nakładamy sugerowaną ilość pasty. Najlepiej, aby pasta do zębów dla dzieci była w ulubionym smaku waszego szkraba, dzięki czemu z przyjemnością będzie ono szczotkować zęby.

  – Warto również zaopatrzyć się w specjalny płyn, który barwi na kolorowo miejsca, które zostały niedokładnie zostały wymyte, dzięki czemu zarówno, Wy, jak i wasze maluchy widzicie, jakie obszary wymagają dokładniejszego czyszczenia. Po prawidłowym wyszczotkowaniu zębów zabarwienie znika i jednocześnie usunięta zostaje płytka nazębna.

  – Nic tak nie zmotywuje malucha do mycia ząbków jak szczoteczka z ulubionym bohaterem z kreskówki i pasujący do kompletu kubeczek, dlatego warto wybrać się z maluchem na zakupy i pozwolić mu wybrać sobie sprzęt do mycia.Możecie także w trakcie mycia zębów opowiadać bajki czy historie związane z daną postacią, dzięki czemu szczotkowanie będzie odbierane jako dobra zabawa i coś miłego.

  – Uczcie wasze dziecko samodzielności, a zatem pozwólcie mu myć ząbki bez waszej pomocy. Oczywiście na początku może to być dość nieporadne i trzeba je będzie poprawiać, jednak z czasem nabierze ono wprawy. Możecie się również podzielić pracą – maluch samodzielnie myje zęby rano i po posiłkach, ale wieczorami  pomagacie mu w tym. Zacznijcie od małych kroczków, a z dnia na dzień będziecie widzieć postępy!

  – A co powiecie na zamianę ról? Zaproponujcie, że najpierw wy umyjcie mu ząbki, a potem wasza pociecha będzie odpowiedzialna za szczotkowanie waszej jamy ustnej. Na taką propozycję z pewnością przystanie nawet najbardziej niechętny szkrab. Macie gwarantowany uśmiech i moc radości.

  – Nic tak nie działa na dzieci jak duch rywalizacji i wzajemna motywacja. Jeśli wasza pociecha ma przynajmniej trzy lata to warto założyć specjalny zeszyt lub powiesić tablicę i po każdym umyciu zębów nagradzać dziecko naklejką, wpisem, zadowoloną buźką. Metoda ta daje jeszcze lepsze rezultaty, gdy dziecko ma rodzeństwo i w pozytywnym sensie może rywalizować z drugą osobą.

  – Od samego początku zadbajcie o to, by wasze pociechy systematycznie myły zęby. Przypilnujcie, aby dzieci szczotkowały swoje mleczaki rano, po posiłkach i wieczorami. Jeżeli zadbacie i wykształciecie dobre przyzwyczajenia, to później starsze dzieci będą miały wpojony nawyk mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Tym samym zminimalizujecie ryzyko wystąpienia poważnych problemów dentystycznych w przyszłości.

  – Regularnie odwiedzajcie swój gabinet dentystyczny, a w trakcie wizyt kontrolnych nie bójcie się zadawać pytań w obecności dziecka. Ważne, żeby od najmłodszych lat wasza pociecha wiedziała (i widziała na własne oczy), że dentysta to nic strasznego i nie ma powodów do obaw. Pod żadnym pozorem nie strasz malucha dentystą czy też nie opowiadaj mu o swoich negatywnych doświadczeniach, jeśli takie miały miejsce w waszym przypadku.

  – W ramach profilaktyki możecie w prosty sposób wytłumaczyć dziecku, dlaczego mycie zębów jest tak ważne, ale nie wolno go w ten sposób nadmiernie zestresować. Aby lepiej zobrazować zagrożenie pokażcie mu ilustracje, jak poprawnie myć zęby oraz zdjęcia dzieci z brakującymi ząbkami, aby przestrzec, że tak się właśnie dzieje, gdy się tego nie robi. Możecie także kupić książeczki dla dzieci, w których opisane są czynności higieniczne lub spróbować pobawić się w mycie zębów misiom, lalom i innym zabawkom. Pomocną zabawką o walorach edukacyjnych zestaw Dentysta Play Doh, który oprócz wyrywania zębów pozwala na zabawę w ich szorowanie.

  – Pamiętajcie, aby nadzorować mycie zębów! Jeśli wasza pociecha już samodzielnie je szczotkuje to również przynajmniej raz dziennie sprawdzajcie tę czynność i upewnijcie się, czy wszystko odbywa się poprawnie.

  – Bądźcie dobrym wzorem – wasze dziecko powinno widzieć, że wy również myjecie zęby, wtedy też nie będzie zastanawiało się nad sensownością tej czynności. Dzieci lubią naśladować dorosłych, więc starajcie się myć zęby wieczorami ze swoimi dziećmi, a zobaczycie wielką różnicę! To samo dotyczy wizyt w gabinecie stomatologicznym. Świećcie przykładem!

  – Współcześnie technologia zdominowała prawie każdą dziedzinę życia, także w przypadku higieny jamy ustnej możemy wspomóc się różnymi nowinkami technicznymi, do których zalicza się rozmaite aplikacje mobilne. Wiele darmowych aplikacji nie tylko nauczy dbania o zęby, ale sprawi, że nielubiana dawniej czynność będzie kojarzyła się z zabawą. Aplikacje np. zachęcają do mycia zębów przez 2 minuty, poprzez słuchanie muzyki czy piosenek o takiej długości.

  – Spróbowaliście już prawie wszystkich porad i niestety w przypadku waszych dzieci okazały się one nieskuteczne? Na wiele dzieci dobrze działa mycie zębów przed lustrem, gdyż dzięki temu maluch może wszystko widzieć oraz obserwować następne kroki rodzica, co daje mu poczucie bezpieczeństwa.

  – Jeśli tradycyjna szczoteczka do zębów się nie sprawdziła, może warto zastanowić się nad zakupem szczoteczki elektrycznej, np. sonicznej, która ma ustawiony automatyczny czas szczotkowania zębów i wiele innych, dodatkowych funkcji.

   

  Na koniec mamy dla Was najważniejszą radę – każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a zatem jeśli nawet nieco później opanowało sztukę mycia zebów to nie ma powodów do obaw.  Nie możecie się również zniechęcać, w końcu trening czyni mistrza, a efekty waszych wspólnych starań prędzej czy później nadejdą!

   

  # mycie zębów # zabieg higieniczny # płytka nazębna # pasta do zębów dla dzieci

  dzie

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream