• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 11 GRU 18
    • 0
    Jak zadbać o zęby w święta? Skuteczne porady, by mieć piękne i zdrowe zęby

    Jak zadbać o zęby w święta? Skuteczne porady, by mieć piękne i zdrowe zęby

    Przez cały rok czekamy z niecierpliwością na najbardziej rodzinny czas – Boże Narodzenie. To właśnie wtedy spotykamy się z krewnymi, cieszymy się swoją obecnością i z przyjemnością pałaszujemy znajdujące się na stole pyszności, a tych jak wiadomo w polskich domach nie brakuje. Niestety, objadanie się smakołykami może mieć dla nas bardzo dotkliwe skutki. Efekt biesiadowania odczujemy nie tylko w postaci nadprogramowych kilogramów, bólu żołądka czy wątroby, ale także bólu zębów. Jak zadbać o zęby w święta, aby Nowy Rok przywitać pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem? Zachęcamy do przeczytania naszego materiału!

    Święta – raj dla podniebienia, a koszmar dla zębów

    Świąteczne potrawy, choć są niezwykle smaczne to bardzo często są tłuste, ciężkostrawne i co najgorsze dla zębów – zawierają ogromne ilości cukrów i kwasów. Intensywne, zawiesiste sosy do pieczeni, wyśmienite serniki pieczone według przepisów naszych babć, makowce i pierniki, świeże owoce cytrusowe oraz czerwone wino popijane przy rodzinnych stołach – wszystkie te smakołyki nie są obojętne dla naszego zdrowia i samopoczucia, gdyż mogą zalegać w żołądku powodując nieprzyjemne uczucie pełności, a cukier i kwasy niszczyć szkliwo. Święta to dla naszej jamy ustnej bardzo trudna próba wytrzymałościowa, która często kończy się nieprzyjemnym zapachem z ust, albo nadwrażliwością. Aby zadbać o nasze zęby koniecznie pamiętajmy o stosowaniu kilku ważnych zasad higieny.

    Mycie zębów i płukanie ust po posiłkach

    Pierwsza i najważniejsza zasada to jak najszybsze oczyszczenie jamy ustnej po spożyciu słodkości, tak aby czas zalegania resztek był jak najkrótszy. Dentyści radzą, aby w okresie świątecznym, kiedy nasza dieta ulega zmianie i spożywamy więcej cukrów, także zwiększyć częstotliwość mycia zębów z minimalnych 2 razy po 2 minuty (rano i wieczorem) do 3 razy po 2 minuty. Trzeci raz powinien odbywać się w środku dnia. Najlepiej myć zęby szczoteczką o średniej twardości i pastą z fluorem lub przepłukać usta specjalnym bezalkoholowym płynem, jednakże nie zawsze będąc u kogoś z wizytą mamy taką możliwość. Gdy jesteśmy na przyjęciu czy spotkaniu rodzinnym i nie mamy ze sobą artykułów higienicznych to pozostaje nam inne rozwiązanie, czyli picie wody i przepłukiwanie nią ust. Wysoko mineralizowana woda bogatą w wapń, fluor i magnez pozwoli nam skutecznie usunąć przyklejone do zęba jedzenie, a także wypłucze cukry, jednocześnie dostarczając szkliwu niezbędnych minerałów.

    Picie wody

    Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, woda jest doskonałym pomocnikiem z cukrami i bakteriami. Spożywanie dużej ilości wody pobudza również ślinianki do produkcji śliny, czyli naturalnej substancji wymywającej. Dobrze jest mieć butelkę czy szklankę wody pod ręką, także wtedy gdy pijemy inne napoje – wino, herbatę lub kompot z suszonych owoców, bowiem woda będzie naturalną płukanką, usuwającą z jamy ustnej cukier, ale także np. garbniki i taniny, znajdujące się w winie, a które przyczyniają się do powstawania nieestetycznych przebarwień na powierzchni zębów. Woda wyeliminują nowopowstające pod wpływem nadmiaru cukru kolonie bakterii.

    Żucie gumy, ale z umiarem!

    Spożywanie rozmaitych posiłków w czasie świąt może spowodować zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Prawidłowy, neutralny poziom pH to 7, gdy zjemy dużo słodyczy to bakterie przekształcają cukry w kwasy (głównie w kwas mlekowy), tym samym zostanie obniżone pH do kwasowego 5.5 lub jeszcze niższego. Nie tylko słodycze są powodem zakwaszenia jamy ustnej, także cytrusy, kiszona kapusta, bigos lub barszcz na zakwasie mają podobne właściwości. Aby uregulować pH należy sięgać po bezcukrowe gumy do żucia, które powinniśmy żuć od razu po jedzeniu. Tak jak w przypadku picia wody, żucie gumy pobudza ślinianki do produkcji śliny. Należy zwrócić uwagę, na to jaką gumę wybieramy, gdyż gumy z dodatkiem cukru zamiast pomagać będą nam szkodzić. Żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż ok. 10-20 minut. Zbyt długie i intensywne żucie może spowodować ból mięśni twarzy, skroni i żuchwy.

    Szczotkowanie zębów o odpowiedniej porze

    Z jednej strony zaleca się mycie zębów po posiłku, z drugiej jednak należy uważać, gdyż w przypadku niektórych produktów taka higiena jamy ustnej może wyrządzić sporą szkodę. Dlaczego? Jeśli jemy np. pomarańcze, grejpfruty, pomelo, kiszoną kapustę, żurek czy piliśmy wino lub sok owocowy to koniecznie odczekajmy nawet 40 minut. Potrawy te zawierają kwasy, które rozmiękczają szkliwo zębów, dlatego jest ono podatniejsze na mikro spękania. Wrażliwe i miękkie szkliwo w kontakcie  twardą szczoteczką może zostać uszkodzone. Warto przed mycie zębów zrównoważyć pH w jamie ustnej wypijając szklankę wody lub żując gumę.

    Nitkowanie zębów

    Oprócz szczotkowania zębów także istotne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowej, aby usunąć gromadzące się resztki. Nitka przyda się szczególnie gdy jemy produkty, potrawy z włóknami (np. różnego typu mięsa), które wchodzą w szpary między zęby. Można także zastosować specjalną łopatkę lub skrobaczkę do oczyszczania języka.

    Unikanie niektórych potraw

    Osoby noszące ruchome protezy zębowe raczej powinny wystrzegać się spożywania pokarmów  z makiem (makówki, makowiec). Drobny mak dostaje się między protezę a śluzówkę, co prowadzi do podrażnień błony śluzowej jamy ustnej. Podrażnienia śluzówki mogą być także spowodowane przez ości z ryby. Zamiast makówek wybierzmy sernik czy jabłecznik, ale pamiętajmy, aby konsumować kawałek ciasta na raz, a nie jeść go przez cały wieczór, przez co zęby są narażone na długotrwały kontakt z cukrem.

    Precz ze zgagą!

    Zadbajmy także o to, aby w czasie świąt nie męczyła nas zgaga. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku, zrzucająca się treść pokarmowa, czy nadmiar kwasów podrażniają żołądek, przełyk i gardło oraz  wpływają na zęby. Kwas żołądkowy jest przyczyną erozji szkliwa. Częste wystawienie zębów na jego działanie sprawia, że szkliwo jest rozmiękczone, a środowisko jamy ustnej – zakwaszone o obniżonym poziomie pH. Zdiagnozowana choroba refluksowa, czyli GERD wymaga, aby zrezygnować z potraw tłustych, kwaśnych i smażonych na głębokim oleju lub maśle. Niestety, zakazana jest także czekolada i kawa.

    Jeśli pragniecie mieć spokojne święta, to zagwarantuje wam to jedynie wcześniejszy przegląd w gabinecie stomatologicznym. Dentysta oceni, czy stan zębów nie pogorszył się od ostatniej wizyty, czy nie będzie konieczne wymienienie wypełnień i wstawienie nowych. Lekarz może także zaproponować zrobienie zdjęcia panoramicznego, które bez trudu zlokalizuje miejsca wymagające leczenia.

     

    # święta # cukier # kwasy  # erozja szkliwa # poziom PH # choroba refluksowa # przebarwienia zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream