logo
    • 18 GRU 18
    • 0
    Płytka nazębna – jak powstaje, jak skutecznie z nią walczyć ?

    Płytka nazębna – jak powstaje, jak skutecznie z nią walczyć ?

    Czasem po spożyciu niektórych produktów widzimy na zębach nalot o budyniowej konsystencji. Może się on gromadzić na powierzchni zębów, w szczelinach międzyzębowych oraz na brzegach dziąseł. Jest to płytka nazębna, a tworzą ją bardzo niebezpieczne dla zębów mikroorganizmy, które z niebywałą szybkością namnażają się, dzięki obecności resztek pokarmu w jamie ustnej. Płytka bakteryjna, tak jak kamień nazębny, przyczynia się do rozwoju próchnicy. Jak można zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej?

    Płytka nazębna-  jak jest zbudowana?

    Płytka nazębna (albo inaczej osad nazębny lub płytka bakteryjna) powstaje w wyniku osadzania się resztek produktów spożywczych, węglowodanów, które są doskonałym źródłem pożywienia dla bakterii i grzybów. Ułożenie poszczególnych warstw bakterii nie jest przypadkowe. Płytka nazębna jest strukturą doskonale zorganizowaną, wielowarstwową, gdzie każdy szczep bakterii ma określoną rolę i każdy z nich osadza się w określonej kolejności. Fundamentem jest błonka nabyta (pellicula), która powstaje zaraz po szczotkowaniu zębów. Tworzą ją białka śliny, głównie glikoproteiny. Osadzają się one bezpośrednio na szkliwie i mają dość ciekawą powłokę, bo z jednej strony chroni ona powierzchnię zębów przed niekorzystnym wpływem substancji wydzielanych przez bakterie, a z drugiej – jest niezbędna do przyczepienia się tychże drobnoustrojów do powierzchni płytki.

    Płytka nazębna ma postać lepkiej, bezbarwnej mazi, a jest ona dopiero wtedy bez trudu widoczna, gdy znajdują się w niej barwniki z wina, kawy, herbaty. Choć może się nam wydawać, iż płytka nazębna jest niegroźna to nie powinno się jej lekceważyć, gdyż prowadzi do uszkodzenia szkliwa. Jest ona nieustannie tworzona, dlatego jeśli nie stosujemy się do zasad higieny jamy ustnej i codziennie jej nie usuwamy to może ulec mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny.

    Wyróżniamy dwa rodzaje płytki nazębnej: naddziąsłową oraz poddziąsłową, która odgrywa dużą rolę w powstawaniu chorób przyzębia.

    Jak usuwać osad nazębny? Dbałość o higienę jamy ustnej

    W przeciwieństwie do kamienia nazębnego, usuwanie płytki nie jest zbyt skomplikowane, przede wszystkim należy regularnie, dokładnie i zgodnie z pokazaną przez higienistkę techniką myć zęby oraz stosować nici dentystyczne.

    Dentyści w walce z płytką nazębną zalecają, aby systematycznie szczotkować zęby – przynajmniej 2 razy dziennie po 3 minuty, a najlepiej, aby tę czynność powtarzać po każdym posiłku, nawet drobnej przekąsce.

    Szczotkowanie zębów należy uzupełnić o stosowanie płynów do płukania i nici dentystycznych, które usuną bakterie także z trudno dostępnych szczelin międzyzębowych. Można także skorzystać z innych pomocnych w oczyszczaniu jamy ustnej sprzętów takich jak: specjalne wykałaczki dentystyczne czy floser.

    Aby zapobiec namnażaniu się bakterii warto zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć jedzenie zawierające duże ilości cukru (w szczególności lepkich słodyczy, przyklejających się do powierzchni zębów, które niszczą szkliwo).

    Gdy niestarannie będziemy czyścić zęby powstanie zwapniała postać płytki, czyli kamień nazębny, który jest znacznie trudniejszy do usunięcia (konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów w gabinecie dentystycznym takich jak skaling czy piaskowanie).

    Płytka nazębna niestety jest także zmorą osób noszących aparaty ortodontyczne i inne elementy protetyczne. Doskonałym środowiskiem dla rozwoju płytki są szorstkie materiały sztuczne wykorzystywane w stomatologii i ortodoncji. Aby ograniczyć osadzanie się bakterii na elementach aparatów ortodontycznych lub protetycznych, pokrywa się ich powierzchnię preparatami antyadhezyjnymi.

     

    # płytka nazębna # płytka bakteryjna # osad nazębny # przebarwienia # próchnica # glikoproteiny

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream