logo
  • 12 MAR 19
  • 0
  Jak działają wybielające pasty do zębów?

  Jak działają wybielające pasty do zębów?

  Producenci past wybielających zęby zachęcają nas do ich zakupu, jednocześnie zapewniając iż to właśnie te pasty gwarantują śnieżnobiałe zęby już po pierwszym użyciu, a efekt wybielania zębów pozostaje widoczny przez długi czas. Na czym polega działanie past wybielających zęby i czy faktycznie warto się na nie zdecydować zamiast wybielania w gabinecie stomatologicznym? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

  Wybielanie zębów – podstawowe informacje

  Za każdym razem, gdy patrzysz w lustro widzisz, iż twoje zęby dawno straciły piękny, biały kolor i teraz są szare lub pożółkłe? Marzysz o hollywoodzkim uśmiechu? Metodą, która pozwoli Ci na nowo cieszyć się rewelacyjnym wyglądem swoich zębów jest wybielanie. Wiele osób z różnych powodów: m.in. niższe koszty niż profesjonalne wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym czy też obawa przed zabiegiem, sięga po domowe sposoby, kupując pasty wybielające do zębów.

  Działanie past wybielających opiera się przede wszystkim na składnikach abrazyjnych (ściernych). Palenie tytoniu, picie barwiących napojów, spożywanie pokarmów o intensywnym kolorze, kawy i herbaty przyczynia się do odkładania się na szkliwie osadu. Pasty wybielające zęby mają w swoim składzie krzemionkę, która z powodzeniem ściera osad, ale czasem także i szkliwo. Należy zwrócić uwagę na ten fakt, aby później nie być niemile zaskoczonym.

  Jak znaleźć dobrą pastę do zębów wybielającą?

  Pasty wybielające zęby eliminują przebarwienia ścierając je z powierzchni szkliwa. Na ich opakowaniu możemy znaleźć specjalne oznaczenie, wyrażone skrótem RDA, który wyraża wskaźnik ścieralności. Pamiętajmy, iż im wyższe RDA, tym większa szansa na wybielenie, ale musimy bardzo uważać, bowiem istnieje większe ryzyko zniszczenia szkliwa i doprowadzenia zębów do nadwrażliwości. Najwyższy wskaźnik ścieralności mają pasty dla palaczy, w niektórych przypadkach jest on wyższy niż 100.

  Oczywiście, pasty wybielające różnią się składem, w aptekach można nabyć takie pasty, które mimo niskiego wskaźniku ścieralności zachowały swą wybielającą moc, gdyż w ich formule zostały zawarty nadtlenek wodoru oraz nadtlenek kardamidu. Substancje te stosuje się w stężeniach 3-15 proc. do produkcji chemii gospodarczej, a nieco słabsze roztwory (poniżej 12 proc.) w rozjaśniających farbach do włosów. Pasty te wybielają najskuteczniej, jednak tylko krótkoterminowo, bo zaleca się je stosować nie dłużej niż do dwóch tygodni. Innym rodzajem past wybielających są pasty wybielające enzymatyczne. Ich cena jest nieco wyższa, jednak zaletą jest fakt, iż nie ścierają one szkliwa, lecz rozpuszczają przebarwienia dzięki zawartym w nich enzymom.

  Na co zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić skuteczną pastę wybielającą?

  Przede wszystkim na to, aby wybrana pasta była w pełni bezpieczna dla naszych zębów. Pasty o wysokim wskaźniku ścieralności mogą naruszać szkliwo, a tym samym jesteśmy na dobrej drodze, aby w krótkim czasie nabawić się nadwrażliwości. Jeśli koniecznie zależy nam na wybielaniu zębów pastami to zainwestujmy w produkty, których działanie oparte jest na enzymach oraz nadtlenkach: wodoru lub kardamidu.

  W czym tkwi sekret działania past wybielających?

  W składzie past wybielających, oprócz krzemionki znajduje się również soda oczyszczona, która jest powszechnie znana ze swoich czyszczących właściwości. Ponadto, pasty wybielające zawierają substancje, które wygładzają zęby, dzięki czemu zapobiegają ponownemu powstawaniu osadu. Podczas gdy soda chemicznie usuwa przebarwienia zębów, krzemionka i pitofosforany delikatnie, w sposób mechaniczny ścierają warstwę tworzącą na zębach osad. Pamiętajmy, iż sukces niektórych past wybielających opiera się także na substancjach lekko barwiących język i dziąsła na czerwono. Powstały w ten sposób kontrast powoduje, iż zęby wydają się jeszcze bielsze.

   Wybielające pasty do zębów: która z nich jest najlepsza?

  Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, a tak naprawdę jedyną skuteczną metodą wybielania zębów jest profesjonalny zabieg higieniczny. Pasty wybielające to dobre rozwiązanie dla palaczy,  wtedy z powodzeniem zostaje usunięty nalot papierosowy. Dostępne na rynku pasty wybielające nie wnikają w samą strukturę zębów, działają głównie na powierzchni, gdzie usuwają zalegające osady, tym samym redukują przebarwienia. Ma to odzwierciedlenie w trwałości osiągniętego efektu –wystarczy niewielkie zaniedbanie w czyszczeniu zębów, aby znowu pojawiły się przebarwienia.  Jeśli nasza higiena jamy ustnej jest bez zarzutu, a mycie zębów pastą wybielającą jest bezowocne to najlepiej wybrać się do stomatologa na wybielanie profesjonalne. Czasem wystarczy skaling i piaskowanie by zęby były o kilka tonów jaśniejsze.

   

  # wybielające pasty do zębów # wybielanie zębów # higiena jamy ustnej # skaling, piaskowanie # fluor # szkliwo # próchnica # mycie zębów # stomatologia estetyczna

   

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream