logo
    • 26 MAR 19
    • 0
    Szczoteczka elektryczna, soniczna a klasyczna –  która lepsza do zębów?

    Szczoteczka elektryczna, soniczna a klasyczna – która lepsza do zębów?

    Mycie zębów to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Jak podają wyniki badań opublikowanych na łamach PulsuMedycyny.pl wiedza polskiego społeczeństwa na temat dbania o zęby jest ciągle uboga – 60 proc. z Polaków nie ma pojęcia o sposobach szczotkowania zębów. Dodatkowo mamy problemy z wyborem właściwej szczoteczki. Aby nieco przybliżyć to zagadnienie pragniemy zaprezentować trzy rodzaje szczoteczek do zębów – elektryczną, soniczną oraz tradycyjną. Która z nich jest najlepsza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

    Szczoteczka manualna czy elektryczna?

    W wielu polskich domach w łazience, w kubeczku możemy znaleźć tradycyjną, manualną szczoteczkę do zębów, która niestety nie jest idealna, bowiem jej skuteczność w czyszczeniu zębów tak naprawdę zależy od naszej dokładności i wprawy.

    Gdy zdecydujemy się na zakup tradycyjnej szczoteczki do zębów, koniecznie musimy zwrócić uwagę na cztery podstawowe elementy. Po pierwsze – jej rączkę. Dobrze, aby była smukła, antypoślizgowa i wygodna w użytku. Następnie przyjrzyjmy się szyjce szczoteczki manualnej, która musi odginać się pod naciskiem, bowiem umożliwia to dokładne oczyszczenie trudnodostępnych miejsc, bez podrażniania dziąseł. Dwa kolejne wymagania są związane z powierzchnią myjącą szczoteczki. Warto spojrzeć na samą wielkość główki, która powinna być dopasowana do wieku osoby, korzystającej z produktu oraz do szerokości jej łuków zębowych. Ostatnia rzecz to warto dowiedzieć się, jakie włókna użyto do produkcji włosia główki szczoteczki tradycyjnej, wybieramy te o odpowiedniej dla nas grubości. Jeśli mamy wrażliwe, często krwawiące dziąsła to idealne będą szczoteczki z miękkim włosiem. Miękkie włosie jest wykorzystywane także w szczotkach dla dzieci.

    Alternatywą dla manualnej, zwykłej szczotki jest elektryczna lub zasilana bateriami. Szczotki elektryczne posiadają liczne udogodnienia, np. czujniki nacisku, możliwość używania różnych trybów czyszczenia, dlatego lepiej możemy zadbać o higienę naszej jamy ustnej. Szczotki zasilane bateriami AA mają podobne funkcje jak manualne, wyróżnia je jedynie opcja wibracji, przez co zęby są dokładniej czyszczone.

    Producenci szczotek elektrycznych zapewniają, że są one znacznie lepsze niż szczoteczki manualne. Szczoteczka elektryczna, niezależnie od technologii z jakiej korzysta, wykonuje znacznie więcej ruchów czyszczących zęby od szczoteczki manualnej. Dla porównania klasyczny model szczoteczek elektrycznych jednej z firm wykonuje 7600 ruchów czyszczących na minutę, a odpowiednio wprawiony człowiek jest w stanie wykonać szczoteczką manualną ponad 200 ruchów na minutę. Widzicie różnicę? A to tylko jedna z zalet szczoteczki elektrycznej, przemawiająca za jej wyborem.

    Jednym z rodzajów szczoteczek elektrycznych są szczoteczki obrotowo-pulsacyjne, które z powodzeniem usuwają osad mechanicznie, ich skuteczność jest 2 razy wyższa niż w przypadku klasycznej szczotki.

    A może szczoteczka soniczna?

    Szczotki soniczne i ultradźwiękowe oczyszczają zęby przy pomocą fal dźwiękowych, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Co ważne, szczotki soniczne idealnie sprawdzą się w przypadku osób z wrażliwymi dziąsłami, gdyż dzięki specjalnie zaprojektowanej główce (przypominającej tę manualną), która wykonuje ruch wymiatający (góra -dół) nie musimy się obawiać uszkodzenia dziąseł. Szczoteczka soniczna porusza się około 31000 – 42000 razy na minutę (w zależności od marki i włączonego trybu pracy), co w zestawieniu z pracą szczoteczki elektrycznej – ok. 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych (oraz do 41 000 ruchów pulsacyjnych) i szczoteczką tradycyjną – 200 daje nam jasny przekaz.

    Co więcej, szczoteczka soniczna usuwa osad z kawy i herbaty aż w 80% oraz redukuje 6krotnie więcej płytki gromadzącej się na zębach niż klasyczna szczoteczka do zębów, a zatem istnieje mniejsze prawdopodobieństwa wystąpienia chorób przyzębia (tj. m.in. paradontoza czy demineralizacja).

    Szczotka soniczna lepiej niż szczoteczka elektryczna dociera do miejsc trudno dostępnych, tylnych zębów i przestrzeni między zębowych. Szczoteczka soniczna doskonale czyści kieszenie poddziąsłowe, a także zachyłki w obrębie aparatów ortodontycznych, stałych oraz pomaga w usuwaniu osadów, przebarwień, płytki nazębnej i biofilmu. Dentyści polecają ją zwłaszcza osobom noszącym implanty, mosty czy aparaty ortodontyczne.

    Ostateczna decyzja należy do was!

    Wybór szczoteczki do zębów jest indywidualną sprawą, ale jeśli zależy wam na zdrowiu naszych zębów i pięknym, białym uśmiechu to warto zainwestować w dobrej klasy szczoteczkę elektryczną czy soniczną. Tym bardziej, że możemy z niej korzystać np. z mężem czy partnerem – kupując różne główki.

    Pamiętajcie jedynie, aby główkę lub całą szczotkę (jeśli pozostaliście przy klasycznym modelu szczotki) wymieniać średnio raz na 2, 3 miesiące.

     

    # szczoteczka elektryczna # szczoteczka soniczna # szczoteczka klasyczna # mycie zębów # higiena jamy ustnej # paradontoza # demineralizacja

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream