logo
    • 07 MAR 17
    • 0
    Zapalenie dziąseł – metody zapobiegania, leczenie

    Zapalenie dziąseł – metody zapobiegania, leczenie

    Jedną z najczęściej występujących u pacjentów chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł. Dlaczego pojawiają się stany zapalne dziąseł i jak istotna jest właściwa higiena jamy ustnej – o tym wszystkim można przeczytać w naszym artykule.

    Zapalenie dziąseł: przyczyny powstawania 

    Z chorobą tą zmagają się pacjenci w różnym wieku. Gdy nie przykładamy należytej wagi do prawidłowego mycia zębów i na ich powierzchni zbierają się bakterie to bardzo łatwo może dojść do zapalenia. Bakterie w połączeniu ze śliną i resztkami jedzenia odkładają się i tworzą płytkę nazębną, która ulegają mineralizacji, tworząc porowaty kamień – z czasem przyciąga on kolejne warstwy. Kamień wnika pod dziąsła i odpycha je od korzeni. Przez to zęby mogą stać się niestabilne.

    Przyczyny występowania zapalenia dziąseł

    Należy zaznaczyć, iż występowanie tej choroby niekoniecznie musi wynikać z braku higieny jamy ustnej – w tym przypadku płytka nazębna jest następstwem np. nieprawidłowej techniki szczotkowania zębów, ale również będzie efektem przyjmowania konkretnych leków czy sygnałem chorób całego organizmu.

    Zapalenie może mieć miejsce po mechanicznym uszkodzeniu dziąseł, np. gdy spożywamy twarde jedzenie lub zbyt mocno (przy użyciu szczoteczki o twardym włosiu) szorujemy zęby. Choroba nie rozwinie się w momencie gdy zęby będą starannie czyszczone – osad i kamień nazębny nie będą mieć sprzyjających warunków do powstania.

    Zapalenie dziąseł może rozwinąć się u osób cierpiących na: cukrzycę, białaczkę, anoreksję i bulimię. Ta ostatnia choroba nie tylko wyniszcza cały organizm, ale w przypadku częstych wymiotów zęby oraz dziąsła, narażone na działanie nadmiernej ilości kwasu w ustach, będą w bardzo złym stanie.

    Negatywny wpływ na stan dziąseł mają także leki podawane chorym na padaczkę, blokery kanału wapniowego, czyli preparaty stosowane przy zwalczaniu chorób układu krążenia, antybiotyki (cefalosporyny). Brak witamin – głównie z grupy B i C – także wpływa na znaczne  osłabienie dziąseł.

    Objawy zapalenia dziąseł

    Tak jak wspominaliśmy na początku, na zapalenie dziąseł cierpi 90 proc. populacji. Należy zaznaczyć, iż liczba ta obejmuje także dzieci. Objawy zapalenia dziąseł są widoczne i odczuwalne już po 3-4 tygodniach odkładania się płytki nazębnej. Choroba ta nie jest związana z wiekiem, jednakże obserwujemy prawidłowości pomiędzy występowaniem zapalenia a  pojawiającymi się w pewnych etapach życia zaburzeniami hormonalnymi, np. w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży i w czasie menopauzy. Kiedy należy odwiedzić swój gabinet dentystyczny? Sygnałem, iż w naszej jamie ustnej dzieje się coś złego są:

    – nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego

    – rozpulchnienie dziąseł, ich zaczerwienienie oraz obrzęk

    – krwawienie podczas mycia zębów szczoteczką, a potem podczas gryzienia pokarmów nawet niezbyt twardych

    – nadwrażliwość szyjek zębowych na ciepło i zimno

    – suchość, niesmak i brzydki zapach z ust

    – obniżenie się szyjek zębowych

    – rozchwianie zębów.

    Zapalenie dziąseł: leczenie

    Dobry stomatolog wybierze odpowiednią metodę leczenia, gdyż należy ją dostosować do stopnia rozwoju choroby i rodzaju zniszczeń, jakie dokonały się w dziąsłach. Pierwszym etapem leczenia jest zawsze staranne usunięcie osadu i kamienia – skaling. Gdy stomatolog zauważy, iż stan zapalny nie poczynił zbyt wielkiego spustoszenia, to czasem w tym momencie leczenie zostaje zakończone. Istotna jest nienaganna czystość w jamy ustnej i rezygnacja z palenia tytoniu. Gdyby zabieg higieniczny nie przyniósł wystarczającej poprawy, to dentysta może zastosować specjalne wkładki dodziąsłowe i płukanki.

    Przy zaawansowanym stanie zapalnym należy przyjmować antybiotyki oraz preparaty podnoszące odporność organizmu.

    W leczeniu zapalenia dziąseł wykorzystuje się również żel leczniczy, który pacjent sam sobie aplikuje na chore, obolałe miejsca. Żel musi zostać starannie i dokładnie wtarty w dziąsło, gdyż substancja lecznicza powinna znaleźć się w kieszonce dziąsłowej. Gdy zapalanie spowodowało przerost dziąseł to nie obejdzie się bez chirurgicznej korekty ich wielkości. Jeśli dziąsła są zbyt rozrośnięte to należy je wyciąć by pacjent mógł bez problemów utrzymać czystość jamy ustnej. Cały zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu, przy użyciu zwykłego skalpela, noża elektrycznego lub lasera. Pamiętajmy, iż właściwa higiena jamy ustnej może całkowicie wyeliminować stany zapalne dziąseł.

    Najważniejsza jest profilaktyka i  właściwa higiena jamy ustnej!

    W jaki sposób należy dbać o zęby, by potem nie być narażonym na zapalenie dziąseł? Najważniejsze jest staranne mycie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Możemy również używać wykałaczek stomatologicznych (nie należy ich mylić z wykałaczkami używanymi w kuchni – te stomatologiczne różnią się tym, iż mają kształt klina, dzięki czemu można nimi dokładnie oczyścić przestrzenie między zębami).

    Rozsądnie wybierajmy pastę do zębów (na ten temat został również opublikowany artykuł) oraz płyn do płukania ust.

    Dodatkowe metody czyszczenia zębów (nitka, płyn, itp.) są o tyle ważne, iż 40 proc. powierzchni zębów to obszar, do którego nie dociera szczoteczka, zatem miejsca te są idealnym siedliskiem bakterii.

    Stan jamy ustnej i dziąseł zależy także od regularnych wizyt u dentysty (co 6-12 miesięcy, w zależności od indywidualnych potrzeb).

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream