• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 20 MAJA 20
    • 0
    Złogi nazębne – klasyfikacja, rozpoznanie, przyczyny powstawania

    Złogi nazębne – klasyfikacja, rozpoznanie, przyczyny powstawania

    Prawidłowa higiena jamy ustnej gwarantuje nie tylko piękny wygląd zębów, ale przede wszystkim zdrowie całej jamy ustnej. W przypadku pobieżnego oczyszczania zębów mogą pojawić się złogi nazębne – m.in. płytka nazębna czy kamień nazębny, które z czasem mogą przyczynić się do rozwoju chorób przyzębia oraz zapalenia dziąseł. W naszym najnowszym artykule pragniemy uświadomić naszych pacjentów i czytelników, czym są złogi nazębne i jak można im przeciwdziałać? Zapraszamy do zapoznania się z nim!

    Złogi nazębne – rodzaje

    Wyróżnia się dwa rodzaje złogów nazębnych. Pierwszy z nich to złogi miękkie, do których zaliczane są m.in. płytka nazębna, biały nalot, przebarwienia, resztki pokarmowe czy czarny osad. Drugi rodzaj stanowią złogi twarde, a zatem naddziąsłowy i poddziąsłowy kamień nazębny.

    Złogi miękkie – regularne szczotkowanie uchroni zęby przed gromadzeniem się płytki nazębnej

     

    Płytka nazębna składa się z bakterii, komórek nabłonka, śluzu oraz resztek pokarmowych. Płytka nazębna powstaje w stosunkowo krótkim czasie – zajmuje to mniej niż 24h i nie można jej usunąć  poprzez płukanie, bo przylega ona tak ściśle do powierzchni zębów, że oczyszczenie zębów jest możliwe tylko przy pomocy szczoteczki i nitki dentystycznej.

    Płytka nazębna gromadzi się zwłaszcza w miejscach trudnodostępnych, a zatem: przy kieszonkach dziąsłowych, przy powierzchniach międzyzębowych, w bruzdach oraz zagłębieniach anatomicznych. Płytka nazębna może być: naddziąsłowa oraz poddziąsłowa, ta druga przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia.  Dojrzała płytka składa się w 80% z wody i w 20% z ciał stałych. W jej skład wchodzą: białka, aminokwasy, węglowodany oraz lipidy.

    Gdy niezbyt dokładnie czyścimy zęby to po 3 dniach płytka ulega zwapnieniu, jest to pierwszy etap tworzenia się kamienia nazębnego, zawiera on sole mineralne, białka i lipidy. W początkowej fazie kamień jest białym nalotem, stanowiącym mieszaninę białek, śliny, bakterii, komórek nabłonka i rozpadłych leukocytów, luźno przylegającym do powierzchni płytki, zębów i dziąseł. W takiej formie jest on stosunkowo łatwo usuwalny. Gdy jednak zapomnimy o codziennym, dokładnym myciu i nitkowaniu zębów to z czasem staje się coraz twardszy i zmienia się jego kolor na żółty. Palacze mogą zauważyć u siebie nawet czarny nalot, z powodu substancji smolistych.

    Kamień nazębny – rodzaje

     

    Tak jak w przypadku złogów, kamień można podzielić ze wględu na jego umiejscowienie na:

    naddziąsłowy – jest to zmineralizowana płytka, odkładająca się najczęściej w okolicach ujść gruczołów ślinowych, na powierzchni językowej siekaczy dolnych i policzkowej trzonowców górnych. Taki kamień może nawet pokrywać całe powierzchnie zębów.

    Ma on białożółtą barwę i potrafi odłożyć się nawet w ciągu kilku dni. Warto dodać, iż jego usunięcie nie jest skomplikowane, jednakże może się odbyć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym.

    poddziąsłowy –najczęściej jest zlokalizowany poniżej brzegu dziąsłowego w kieszonce dziąsłowej podczas przewlekłych stanów zapalnych. Kamień poddziąsłowy jest ciemnobrązowy lub czarny, ściśle otacza powierzchnię zębów, dlatego jego usunięcie w gabinecie wymaga większego wysiłku.  Kamień poddziąsłowy nie jest widoczny goły okiem. Należy pamiętać, iż jego bezpośrednio przyczyną jest długotrwałe, nieleczone zapalenie tkanek miękkich.

    Oba rodzaje kamienia mają podobny skład. W 83% tworzą go sole mineralne. Pozostałe to: 6% – woda, 8% – białko oraz 3% – tłuszcz.

    Jak można zminimalizować występowanie złogów nazębnych?

    Aby Wasze zęby były śnieżnobiałe i zdrowe należy pamiętać o ich dokładnym oczyszczaniu szczoteczką zębów oraz nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Niestety, odkładania się płytki nazębnej nie da się uniknąć, jednakże jeśli będziecie przynajmniej 2 razy dziennie myć zęby (a najlepiej po każdym posiłku) to nie dopuścicie do zwapnienia osadu.

    Po myciu zębów warto sięgnąć po płyn do płukania jamy ustnej.

    Wszelkie płukanki są dodatkową formą profilaktyki przeciwpróchniczej i periodontologicznej, jednakże nie zastąpią właściwego szczotkowania.

    Jeśli doszło do odłożenia się kamienia nad- i poddziasłowego to konieczna będzie pomoc specjalisty. Dentysta przy pomocy ultradźwięków w trakcie zabiegu skalingu oczyści całą powierzchnię zębów.

    Jakie zagrożenia niesie ze sobą brak usuwania złogów nazębnych?

    Pacjenci, którzy nie przywiązywali wagi do właściwego oczyszczania jamy ustnej oraz regularnie nie korzystali z profesjonalnej higienizacji muszą się liczyć z zaleganiem płytki bakteryjnej oraz kamieniem nad- i poddziąsłowym, co w efekcie prowadzi do  zapalenia dziąseł oraz chorób przyzębia. Należy zaznaczyć, że  choroby przyzębia w zaawansowanym stadium mogą powodować rozchwianie, a nawet utratę zębów.  Co więcej, pacjeni u których występują złogi mogą borykać się z nieprzyjemny zapachem z ust (halitoza).

    Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie szczotkować zęby oraz aby oprócz regularnego przeglądu stomatologicznego zdecydować się na zabieg profesjonalnej higienizacji, który usunie wszelkie osady nazębne i przebarwienia.

     

    # złogi nazębne # nabyta osłonka zębowa # płytka nazębna # biały nalot # resztki pokarmowe # kamień naddziąsłowy # kamień poddziąsłowy

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream