logo
    • 24 MAR 20
    • 0
    Koronawirus a wizyta w gabinecie stomatologicznym – co warto wiedzieć?

    Koronawirus a wizyta w gabinecie stomatologicznym – co warto wiedzieć?

    W ostatnim czasie tematem, który nie schodzi z nagłówków gazet czy pasków informacyjnych jest koronawirus. Choroba ta sprawiła, że życie milionów osób na całym świecie musiało ulec znaczynym zmianom, aby zapewnić sobie i swoim bliskim zdrowie i bezpieczeństwo. Co należy wiedzieć na temat koronawirusa i jak ma się on do Waszych wizyt w gabinecie stomatologicznym? Czy należy przesunąć zaplanowaną wizytę? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym artykule. Przeczytajcie go uważnie!

    Czym jest koronawirus?

    Pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan mieszkańcy zachorowali na nową, dotąd nieznaną chorobę – koronawirus, który do marca 2020 rozprzestrzenił się niemal po całej kuli ziemskiej, przyczyniając się do śmierci tysięcy. Wirus ten jest bardzo groźnym wrogiem, atakującym drogi oddechowe, powodując rozwój wirusowego zapalenia płuc, niespotykanego do tej pory. W pierwszym momencie wirus otrzymał nazwę 2019-nCoV, jednak potem zmieniono ją na SARS-CoV-2 ze względu na filogenetyczne podobieństwo do SARS-CoV. Samą chorobę, a zatem wirusowe zapalenie płuc, nazwano COVID-19. O tym, z jak poważnym zagrożeniem przyszło nam się zmierzyć świadczy fakt, iż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 30 stycznia 2020 r. ogłosiła światową pandemię.

    Najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjenta i lekarza

    W związku z tym, iż koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a zatem możemy zostać zainfekowani, gdy inna osoba kaszle, kicha czy po prostu z nami rozmawia, stąd dentyści i personel, pracujący w gabinecie stomatologicznym są bardziej narażeni na zarażenie. W trosce o dobro lekarzy i pacjentów Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej zaleca, aby dentyści ograniczyli przyjmowanie pacjentów do tych, którzy wymagają natychmiastowej pomocy stomatologicznej. Inne zabiegi, które są niekonieczne i nie zagrażają zdrowiu pacjenta można przełożyć na późniejszy termin.

    Ta słuszna decyzja wynika z faktu, iż w trakcie 90 procent zabiegów stomatologicznych tworzą się aerozole wody i cząsteczek śliny, utrzymujące się w powietrzu przez długi czas. Ponadto, specjaliści są zobowiązani do przestrzegania nowych procedur higienicznych, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem.

    Specjaliści nie mogą także zapominać, aby zgodnie z Komunikat Komisji Stomatologicznej NRL dbać  o dezynfekcję wycisków anatomicznych i modeli, jako elementów przekazywanych współpracujących z gabinetem laboratoriom.

    Wywiad z pacjentem oraz ocena jego stanu zdrowia

    Zanim rozpocznie się właściwy zabieg lekarz powinien zadać pacjentowi kilka pytań na temat jego stanu zdrowia: m.in. czy nie ma objawów grypopodobnych (jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), czy miał bezpośredni kontakt z osobą, która potencjalnie może być zarażona lub, u której zdiagnozowano COVID-19? Czy uczestniczył w dużym zgromadzeniu ludzi? Czy ostatnim czasie nie odbył podróży zagranicznej, zwłaszcza do regionów zagrożonych (Chiny, Austria, Włochy, Niemcy, Hiszpania), gdyby taka sytuacja miała miejsce to dana osoba może zostać poinformowana o konieczności przełożenia wizyty.

    Nowe procedury obejmują także samych dentystów, którzy muszą częściej myć ręce, a personel musi dbać o częstsze dezynfekowanie powierzchni w gabinetach. Ponadto zanim pacjenci zajmą swoje miejsce na fotelu dentystycznym powinni dokładnie wypłukać jamę ustną środkiem antyseptycznym w roztworze ciepłej wody – powyżej 27 stopni.

    Aby ochronić się przed zarażeniem lekarz oraz personel podczas zabiegu muszą używać maseczki i okularów ochronnych.

    W niektórych gabinetach, aby zminimalizować tworzenie się aerozoli, lekarze stosują koferdam. Jak podają statystyki, jego użycie zmniejsza ilość wytworzonego aerozolu i cząsteczek śliny o 70 proc. Niestety, jego zastosowanie nie zawsze jest możliwe. Wtedy też lekarz może sięgnąć po urządzenia ręczne, które w trakcie pracy produkują mniej aerozoli.

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, aby zapewnić pacjentom oraz personalowi bezpieczeństwo gabinety stomatologiczne muszą zadbać o właściwą dezynfekcję sprzętu, z którym miał styczność pacjent oraz wszystkich powierzchni, których dotykał lub mógł dotknąć. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio zaplanować pracę gabinetu oraz zapisy kolejnych pacjentów, aby było możliwe gruntowne zdezynfekowanie gabinetu przed wizytą następnej osoby. Dodatkowo, ważne jest, aby pacjenci spędzali ze sobą jak najkrótszy czas przebywając w poczekalni.

    Wizyta stomatologiczna z dzieckiem a koronawirus

    Jeśli jest to możliwe – nie ma zagrożenia wystąpienia poważnych powikłań czy też utraty zębów, to zaleca się, aby przesunąć wizyty dzieci i młodzieży na nieco późniejszy, spokojniejszy czas. Odnosi się to do zabiegów planowanych, między innymi skalingu oraz leczenia drobnych ubytków próchnicowych.

    Dorosły pacjent u stomatologa a koronawirus

    U dorosłych pacjentów, wskazane jest wykonywanie tylko niezbędnych zabiegów periodontologicznych, które zapobiegają ciężkiemu uszkodzeniu zdrowia. Zabiegami, które koniecznie należy przełożyć na późniejszy czas są  skaling i piaskowanie.

    O czym należy pamiętać w trakcie i przed wizytą?

    Gdybyście mimo wszystko musieli udać się do gabinetu stomatologicznego to pamiętajcie, aby  dokładnie umyć ręcę przed wejściem do gabinetu. Nie możecie zatajać faktów czy też kłamać, odpowiadając na zadane pytania, gdyż przez to narażacie nie tylko zdrowie, ale i życie innych ludzi!

    Postarajcie się ograniczyć kontakt z innymi osobami, czekającymi w poczekalni, nie dotykanie przedmiotów znajdujących się w gabinecie i poczekalni. Na wizytę najlepiej przyjdźcie krótko przed czasem.

    Ograniczenia dotyczące tzw. turystów medycznych

    Ze wględu na ryzyko koronowirusa Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przestrzega osoby przyjeżdżające z zagranicy do naszego kraju w celach medycznych, aby również zdecydowały się na inny termin, gdyż takie osoby nie będą przyjmowane.

    Co zrobić, gdy boli Was ząb?

    W nagłych sytuacjach, gdy rozboli Was ząb, ukruszy się lub ułamie to koniecznie musicie się zgłosić do gabinetu stomatologicznego. Obecnie ze względu na spore zagrożenie koronawirusem wiele gabinetów jest zamkniętych. Zawsze warto w pierwszej kolejności skontaktować się ze swoim gabinetem, gdyż nawet jeśli nie będzie przyjmował pacjentów to z pewnością uzyskacie informacje, gdzie dyżuruje najbliższe pogotowie stomatologiczne.

    # koronawirus # coronavirus # COVID-19 # SARS-Cov-2 # wizyta w gabinecie stomatologicznym # stomatolog # gabinet dentystyczny # dentysta # pogotowie stomatologiczne # epidemia # pandemia # zdrowie

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream