• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 14 MAR 17
    • 1
    Bonding czyli jak udoskonalić swój uśmiech

    Bonding czyli jak udoskonalić swój uśmiech

    Zapewne wiele osób chciałoby poprawić wygląd swoich zębów, bo przecież nic tak nie szpeci, nawet najpiękniejszej buzi jak nierówne, ukruszone, pęknięte czy przebarwione zęby. Rozwiązaniem, jakie daje nam nowoczesna stomatologia jest bonding. Co kryje się pod tą nazwą i w jaki sposób zostaje zmieniony kształt zębów?

    Szybki sposób by mieć piękne zęby

    Bonding zębów polega na nakładaniu cieniutkich warstw kompozytu na zęby pacjenta. Ma to miejsce wyłącznie podczas jednej wizyty, a efekty są naprawdę zaskakujące. Bonding potrafi zamaskować wiele niedoskonałości: zmieni ukruszone, przebarwione, nierówne zęby w hollywoodzki uśmiech, ponadto odbudowa zębów kompozytem przykryje diastemę, ujednolici powierzchnię licową wielokrotnie plombowanego zęba. Co ważne, wykorzystywane materiały do bondingu doskonale naśladują naturalne uzębienie, są bardziej przezierne i wysokopolerowane, dzięki czemu tak szybko nie ulegają przebarwieniom.

    Przebieg bondingu

    Sama nazwa wywodzi się od sposobu aplikowania wypełnień kompozytowych w tkankach twardych zębów. Zabieg polega na łączeniu wypełnienia kompozytowego z tkankami twardymi zęba, podczas bondingu stomatolog:

    –  wytrawia szkliwo delikatnym kwasem;

    – nakłada żywice kompozytowe na wcześniej wytrawione tkanki;

    – na koniec nakłada właściwy kompozyt.

    Nakładana żywica kompozytowa musi mieć dopasowany kolor do pozostałych zębów. Po nałożeniu stomatolog nadaje jej odpowiedni kształt, kolejno utwardza przy pomocy specjalnego światła oraz  wygładza i poleruje, po to by nowy ząb pięknie się prezentował.

    Kto może zdecydować się na bonding?

    Bonding poleca się osobom, które są ogólnie zadowolone ze swojego uzębienia, pragną jedynie drobnych zmian i nie chcą, aby stomatolog ingerował w szkliwo – jest to niezbędne w przypadku mocowania pełnowymiarowych licówek. Należy zaznaczyć, iż bonding to nieinwazyjna technika, co oznacza, iż wymaga jedynie delikatnego wytrawiania, usuwającego tzw. osłonkę nabytą. Później bez przeszkód nasz stomatolog może zmniejszyć diastemę, wydłużyć za krótki ząb albo odbudować uszczerbienie, zabieg ten może też rozjaśnić pojedyncze zęby. Jedną z wielu zalet bondingu jest przede wszystkim niższy koszt niż w momencie gdybyśmy zdecydowali się na inne uzupełnienie protetyczne (np. licówki porcelanowe, korony i inne). Bonding nie zajmuje wiele czasu- cały proces zamyka się w jednej wizycie, zatem jeśli nie możemy sobie pozwolić na kilkakrotne przychodzenie do gabinetu, a chcemy mieć ładniejsze zęby to koniecznie weźmy tę opcję pod uwagę. Metoda ta może być również stosowana jako uzupełnienie tymczasowe (na czas dłuższej terapii, aby szybko poprawić uśmiech).

    Przeciwwskazania

    Bonding nie powinien być wykonany u osób cierpiących bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów czy zgrzytanie zębami. Należy pamiętać, iż jeśli zdecydujemy się na bonding musimy mieć wszystkie zdrowe zęby, zwłaszcza bez dużej skłonności do próchnicy oraz chorób przyzębia.

    Konturowanie zębów

    Stomatologia estetyczna w ostatnich latach poczyniła wielkie postępy. Wśród popularnych zabiegów, które mają na celu polepszenie wyglądu zębów znajduje się również konturowanie. Polega ono na delikatnym zeszlifowywaniu nadmiaru szkliwa tam, gdzie zęby mają niewłaściwy rozmiar lub kształt. Nie musimy się obawiać, gdyż odbywa się ono wyłącznie w obrębie szkliwa i jest bezpieczne dla zębów. Za sprawą specjalnych wierteł, soflexów i finirów uzyskamy efekt uporządkowania i harmonii.  Metodę tą można również łączyć z bondingiem, dzięki czemu rezultat przerośnie nasze oczekiwania.

    Bonding to nie wybielanie zębów!

    Nie należy używać pojęcia bondingu by opisywać wybielanie (w anglosaskiej terminologii: bleaching). W przypadku wybielania chemicznie odzyskujemy dawną, naturalną barwę zęba, nie ma natomiast mowy o nanoszeniu na powierzchnię zęba na stale jakiejkolwiek substancji – tak jak to ma miejsce w bondingu. Ponadto wybielanie nie wpływa na kształt korony zęba, widzimy jedynie zmiany w barwie.

    Leave a reply →
  • Posted by Kasis on 09/01/2020, 07:54

    Witam jaki jest koszt wykonania bondingu na górnej i dolnej szczęce ?

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream