Jak dbać o zęby w pracy? – Praktyczne wskazówki
Dbanie o zęby nie może ograniczać się do domowych pieleszy, gdyż powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad higieny jamy ustnej także w naszym miejscu pracy. Większość z nas w pracy spędza około 8 godzin dziennie, w tym czasie spożywa posiłki: drugie śniadanie, lunch, pije napoje czy też decyduje się na małe przekąski, ale nie myje zębów. Nie bez znaczenia są także pewne zachowania: np. gryzienie długopisów czy ołówków. Podpowiadamy, jak dbać o zęby w pracy by jak najwcześniej wyeliminować złe nawyki niszczące zęby.
Zasady dbania o zęby w pracy w innych krajach i w Polsce
Badania przeprowadzone przez Centrum Stomatologii LUXDENTICA wśród 1 tys. pracowników polskich firm pokazuje, iż dla 67 proc. mycie zębów w toalecie biurowca byłoby krępujące. W Polsce podczas 8 godzinnego czasu pracy zęby myje nieco ponad 3 proc. pracowników. Zamiast tego wolimy żuć gumę. O jej podobnym do szczoteczki działaniu jest przekonanych aż 47 proc.
Dentyści ostrzegają, iż Polacy są jednym z nielicznych narodów, który zaniedbuje higienę jamy ustnej podczas wykonywania obowiązków zawodowych. W wielu krajach funkcjonują już tzw. washroomy dla pracowników, w których można umyć zęby, firmy ustalają także specjalne etykiety i zasady mycia zębów w czasie pracy. Pojawił się nawet termin „social brushing”, czyli społeczna odpowiedzialność za swój oddech i higienę jamy ustnej w miejscu pracy. W USA, Wielkiej Brytanii czy Szwecji takie zachowanie jest normalne, w Polsce spotyka się z dziwnymi spojrzeniami i uszczypliwymi komentarzami – niepotrzebnie, bo dbanie o zęby w pracy nie jest fanaberią, a troską o własne zdrowie.
Szczotkowanie zębów po każdym posiłku
Zazwyczaj myjemy zęby 2 razy na dzień: po śniadaniu oraz przed położeniem się spać. Jest to stanowczo za mało! Dentyści zalecają, aby szczotkować zęby po każdym posiłku, zatem także w pracy po drugim śniadaniu. W każdym biurze czy miejscu pracy znajduje się łazienka lub toaleta z umywalką, dlatego warto pamiętać, aby po zjedzeniu kanapki czy innej przekąski iść umyć zęby. Mycie zębów ma podwójne znaczenie, gdyż po pierwsze pozwoli nam zachować zdrowie jamy ustnej oraz zyskamy poczucie pewności siebie – nie musimy się obawiać, iż pozostawione resztki między zębami czy nieświeży oddech narażą nas na złośliwe komentarze ze strony współpracowników czy przełożonych.
Warto zaopatrzyć się w specjalną nakładkę na szczotkę (lub np. składaną szczotkę do zębów) oraz małą, turystyczną pastę do zębów, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się one w torebce czy szufladzie biurka.
Zasady dbania o zęby nie ograniczają się tylko do ich mycia, ale należy także zwrócić na to, jakie posiłki i napoje spożywamy i w jakiej ilości.
Aby nasze zęby były piękne i zdrowe, warto pamiętać o tym by:
– mieć ustaloną stałą porę dnia na zjedzenie posiłki i starać się jej przestrzegać,
– nie podjadać w trakcie pracy przed komputerem,
– zastąpić słodkie i słone przekąski (orzeszki czy cukierki pozostawiają resztki między zębami) o wiele zdrowszymi warzywami i owocami
– gotowe kanapki z biurowego bufetu zastąpić samodzielnie przygotowanymi w domu- są zdrowsze i tańsze,
– ograniczyć spożywanie kawy i herbaty, które odwapniają i przebarwiają szkliwo,
– zrezygnować z kolorowych, słodkich napojów gazowanych – zamiast tego wybrać wodę mineralną,
– jeśli po posiłku nie można umyć zębów, wybierz bezcukrową gumę do żucia.
Szkodliwe nawyki niebezpieczne dla Twoich zębów
Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, iż w trakcie wykonywania swoich obowiązków jednocześnie oddajemy się szkodliwym nawykom. Aby rozładować napięcie czy stres podgryzamy ołówki, końcówki długopisów, co może uszkodzić szkliwo zębów. Niektórzy sytuacjach stresujących mimowolnie zgrzytają zębami czy zaciskają je. Na stan naszego uzębienia może także wpłynąć wielogodzinne podpieranie ręką brody – wtedy zęby naciskają na siebie z dużą siłą, a to może skończyć się nawet ścieraniem koron. Taka sytuacja może następnie prowadzić do erozji oraz pękania szkliwa, a w niektórych przypadkach nawet do starcia koron zębowych. Ponadto, gdy podpieramy podbródek siedząc przy biurku to dodatkowo możemy w ten sposób wywołać częste bóle głowy, spowodowane uciskiem na struktury nerwowe.
Szkodliwe dla naszego zdrowia są także obgryzanie paznokci lub ślinienie palca podczas kartkowania dokumentów czy liczenia pieniędzy, gdyż za sprawą tych czynności do naszej jamy ustnej przedostają się tysiące bytujących w środowisku bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju nie tylko chorób zębów, ale nawet groźnych schorzeń ogólnoustrojowych. Powszechne jest także trzymanie w ustach różnego rodzaju pomocy biurowych i naukowych, takich jak długopisy, ołówki, linijki i szpilki.
Pamiętajmy, aby zęby w pracy nie były wykorzystywane jako narzędzie ułatwiające np. rwanie nici czy sznurków. Zastąpienie zębami nożyczek czy kombinerek w celu ucinania taśmy klejącej, do otwierania zafoliowanych produktów, do podważania zatrzasków od wszelkiego rodzaju pudełek może się dla nas naprawdę źle skończyć, gdyż grozi to pęknięciem szkliwa lub ukruszeniem zęba. Niektóre przedmioty mogą również zawierać szkodliwe dla organizmu substancje.
Wcześniej wspominaliśmy, iż po posiłku warto sięgnąć po bezcukrową gumę do żucia, ale i w tym przypadku zalecamy ostrożność. Nadużywanie gum do żucia skutkuje nadwyrężeniem stawu skroniowo-żuchwowego lub przerostu żwaczy, co w konsekwencji prowadzi do asymetrii twarzy. Sytuacja ta dotyczy zwłaszcza osób, które przywykły do żucia tylko jedną stroną jamy ustnej. Żucie gumy może nas przyprawić o bóle brzucha lub biegunki, spowodowane nadmiarem kwasów żołądkowych, wywołanych przez odruch żucia.
Jak zatem dbać o zęby w pracy?
Najlepszym rozwiązaniem jest mycie zębów, jednakże jeśli z różnych powodów nie wyobrażamy sobie tej czynności w pracy to pomocne okaże się stosowanie płynów do płukania ust, pozwalających na obniżenie poziomu pH w ustach oraz eliminujących nadmiar bakterii rozwijających się w jamie ustnej po posiłku. Możemy zaopatrzyć się także w nić dentystyczną, która umożliwi usunięcie resztek z przestrzeni między zębami. Natłok obowiązków zawodowych nie zwalnia nas z dbania o zęby!
# zęby w pracy # dbanie o zęby w pracy
Leave a reply →
Ja mam w pracy kompaktową szczoteczkę soniczną z truelife co sobie kupiłam do domu. Teraz do domu mam model stojacy. W szafeczce zajmuje to bardzo mało miejsca a mogę umyć zęby raz dwa tak jak trzeba. Myślę, że nawet bez szafki a w plecaku a nawet torebce bym janosiła.
Reply →