logo
  • 23 MAJA 17
  • 0
  Bezstresowa wizyta malucha u dentysty

  Bezstresowa wizyta malucha u dentysty

  Pierwsza wizyta Twojego dziecka w gabinecie stomatologicznym to wielkie przeżycie nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców. Od niej bowiem zależy późniejszy stosunek do leczenia stomatologicznego. Pierwsze wrażenie zapisuje się w pamięci na długie lata – jeśli dziecko podczas pierwszej wizyty przeżyje traumę to z pewnością w późniejszym czasie konsekwentnie będzie unikać wizyt w gabinecie dentystycznym.  Ogromną rolę pełnią rodzice, którzy mogą pomóc maluchowi mentalnie przygotować się na spotkanie z lekarzem stomatologiem. Przede wszystkim, powinni oni poinformować szkraba o planowanej wizycie i jej celu oraz wykształcić w dziecku przekonanie, że pierwsza wizyta będzie miała charakter poznawczy i może być ciekawym doświadczeniem.

  Przygotuj dziecko na wizytę u dentysty!

  Zwróćmy szczególną uwagę na to, aby nie należy dzielić się z dzieckiem swoimi złymi przeżyciami. Opowiadanie o naszym bólu czy wyrwanych zębach, nawet jeśli ma na celu pocieszenie, może wywołać odwrotny efekt. Rodzice powinni wystrzegać się stwierdzeń typu: „Jeśli nie umyjesz ząbków po zjedzeniu owsianki, to popsują ci się ząbki i pójdziemy do dentysty” – w ten sposób w głowie dziecka utrwali się negatywny obraz stomatologa. Zanim wybierzecie się do stomatologa, warto wytłumaczyć dziecku, dokąd idziecie i po co. Największym problemem dla dzieci jest strach przed nieznanym. Możesz pokazać swojemu dziecku, że wizyta u dentysty może być czymś zabawnym i nie musi wiązać się z bólem. Opiekunowie powinni w prosty, może nawet metaforyczny sposób opisać poszczególne etapy wizyty w gabinecie dentystycznym. Język opowieści dostosujmy do wieku malucha, możemy posłużyć się postaciami z ulubionych bajek. Dzięki temu maluch będzie się czuł pewniej, gdy będzie wiedział, co się dzieje wokół niego.

  Pierwsza wizyta

  Piewsza wizyta – jej termin powinien przypadać mniej więcej po skończeniu pół roku, gdyż wtedy pojawiają się pierwsze siekacze. Jest to o tyle istotne, gdyż stomatolog sprawdzi, czy proces ząbkowania się rozpoczął i czy przebiega prawidłowo oraz czy dziecku nie zagraża próchnica. Dentysta pokaże rodzicom, jak czyścić dziąsła i zęby, na co zwracać uwagę, żeby zapobiec próchnicy i by zęby wyrosły mocne i zdrowe.

  Pierwsza wizyta powinna odbyć się jeszcze zanim maluch uskarża się na ból zęba. Wizyta adaptacyjna to doskonałe rozwiązanie, aby dziecko zapoznało się z wyglądem gabinetu, lekarzem czy personelem. Stomatolog zapozna dziecko z różnymi sprzętami, aby oswoić je przed właściwym leczeniem zębów – zgodnie z metodą  Addelstona: „Pokaż, powiedz, zrób”.

  Po wyjściu z gabinetu rodzic w ramach nagrody może sprawić dziecku przyjemną niespodziankę (np. drobny prezent).

  Ważna jest pora dnia!

  Nie bez znaczenia jest również pora wizyty. Najlepsze są godziny poranne lub po popołudniowym odpoczynku. Pamiętajmy, iż zmęczone, niewyspane dziecko bardziej się denerwuje i jest bardziej wrażliwe, zatem gorzej znosi każdy dyskomfort.
  Również stan zdrowia jest istotny, bo przeziębiony szybciej traci cierpliwość, złości się. Czas trwania wizyty dostosowuje się do indywidualnych możliwości dziecka, jednak nie powinien on przekraczać 20 minut.

  Wybór lekarza

  Zazwyczaj rodzice udają się do lekarza stomatologa u którego sami się leczą. Dobrym rozwiązaniem jest wybór specjalisty, który ma odpowiednie podejście do dzieci.

  Ponadto możemy zwrócić uwagę na wygląd poczekalni czy samego gabinetu stomatologicznego: oczekiwanie na swoją kolej w pomieszczeniu dostosowanym do potrzeb najmłodszych pacjentów (gdzie znajdują się klocki, kolorowanki, itp.) rozładuje napięcie i stres.

  Wiele gabinetów zatrudnia stomatologa dziecięcego – pedodontę, mającego ogromną wiedzę także z zakresu dziecięcej psychologii. Stomatolog dziecięcy zwraca uwagę na indywidualne dotarcie do małego pacjenta, stara się by nasza pociecha oswoiła się z poszczególnymi urządzeniami i czuła się w gabinecie pewnie, bezpiecznie.

  Dobry lekarz stomatolog z troskliwością i wyczuciem wyleczy zęby nawet najbardziej rozbrykanego dziecka.

   # pierwsza wizyta

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream