logo
    • 10 WRZ 19
    • 0
    Zwichnięcie żuchwy

    Zwichnięcie żuchwy

    Nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż przy wykonywaniu tak prostych czynności jak np. ziewanie czy zbyt szerokie otwarcie ust może dojść do bolesnego i uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie zwichnięcia żuchwy. Jakie są rodzaje zwichnięcia żuchwy, jakie dolegliwości się wtedy odczuwa i jak wygląda leczenie? Najważniejsze wiadomości na ten temat przeczytacie w naszym poradniku.

    Kiedy może wystąpić zwichnięcie żuchwy?

    Typową sytuacją sprzyjającą zwichnięciu żuchwy jest nadmierne otwarcie ust, a zatem większość przypadków to efekt ziewania, krzyknięcia, ataku padaczki lub też otwarcia ust podczas zabiegu na fotelu dentystycznym. Wówczas głowa żuchwy może przesunąć się do przodu, opuścić przeznaczone jej miejsce stawowe i pozostać w nowym położeniu na skutek skurczu przyczepiających się do niej mięśni żucia (mięsień żwacza, mięsień skroniowy). Zwichnięcie żuchwy może mieć miejsce także: podczas różnych zabiegów laryngologicznych – np. usunięcia migdałków (zwłaszcza wtedy kiedy z różnych powodów zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym), próby ugryzienia dużego kęsa pokarmu – np. dużego jabłka lub gruszki, gwałtownych wymiotów, uderzenia w policzek otwartych ustach (np. podczas bójki), wypadku komunikacyjnego czy też uprawiania sportów.

    Zwichnięcie żuchwy mogą potęgować takie czynniki, jak: wcześniejsze epizody zwichnięć stawu żuchwowego, niektóre choroby tkanki łącznej, na przykład choroba Marfana lub Ehlers-Danlosa, a także płytki obszar żuchwy.

    Zwichnięcie żuchwy – najważniejsze informacje, rodzaje

    Zwichnięcie żuchwy wskutek urazu łączy się na ogół z przerwaniem torebki stawu skroniowo-żuchwowego. Z kolei rozluźnienie torebki stawu występuje zwykle przy nawykowym, powtarzającym się zwichnięciu. Zwichnięcie może występować po obu stronach, chociaż zazwyczaj ma charakter jednostronny. Poznamy je po tym, iż pacjent nie może zamknąć ust i ma trudności z mówieniem, a także – w niektórych przypadkach – z połykaniem. Ból może być jeszcze większy, jeśli oprócz zwichnięcia doszło do złamania szczęki.

    Obustronne zwichnięcie żuchwy

    W tym przypadku występuje szerokie rozwarcie szczęk oraz kłopoty z zamknięciem ust; ponadto pacjenci odczuwają silny ból w stawie skroniowo-żuchwowym. Bródka jest wysunięta do przodu, policzki są wygładzone, a mięśnie napięte. Chory z trudnością mówi i połyka.

    Jednostronne zwichnięcie żuchwy

    U pacjentów z tym typem zwichnięcia żuchwy bródka jest przesunięta w stronę przeciwną do zwichniętego stawu.

    Należy pamiętać, iż obu przypadkach należy natychmiast zgłosić się do przychodni chirurgii szczękowej.

    Leczenie zwichnięcia żuchwy

    Zwichnięcie żuchwy nastawia się łatwo, a po nastawieniu żuchwę podwiązujemy bandażem do głowy na okres do 2 tygodni. Gdy zaobserwujemy u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, należy bezzwłocznie udać się do chirurga szczękowego, ewentualnie do specjalisty w zakresie schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Im dłużej zwlekamy ze zgłoszeniem się do lekarza, tym większy będzie problem z nastawieniem. Szybsza interwencja gwarantuje większą możliwość naprawienia szkody, z najmniejszymi powikłaniami i następstwami. Zaniedbane zwichnięcie wymaga niekiedy leczenia operacyjnego, chirurgia szczękowa będzie niezbędna. Zdarza się również zwichnięcie nawykowe, wymagające korekty wady zgryzu.

    Zdiagnozowanie zwichnięcia żuchwy

    Przed przeprowadzeniem leczenia, aby zdiagnozować stan żuchwy, wykonuje się zwykle zdjęcie rentgenowskie. W przypadku zwichnięcia żuchwy RTG pokaże przemieszczenie żuchwy. Podczas gdy w zdrowym stawie skroniowo-żuchwowym krążek stawowy znajduje się między wyrostkiem stawowym (kłykciem) głowy żuchwy a dołem stawowym, u pacjenta ze zwichnięciem stawu żuchwowego jest on w innej pozycji. Wtedy krążek uciska nerwy i naczynia krwionośne w stawie. Pacjent będzie odczuwał  silny ból w obrębie głowy, szyi i twarzy, który może wyraźnie przypominać migrenę, zostanie także zaburzona równowaga struktury stawu.

    Jak nastawia się żuchwę?

    Nastawienie żuchwy jest zabiegiem bardzo prostym i stosunkowo prostym. Jest kilka wariantów nastawianie żuchwy, a do najpopularniejszych należy tzw. manewr Hipokratesa. Aby go wykonać należy umieścić oba kciuki na ostatnich zębach chorego, a pozostałe palce na jego podbródku. Nacisk na kciuki z równoczesnym unoszeniem bródki palcami znajdującymi się poza jamą ustną chorego pokonuje napięcie mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, co umożliwia nastawienie zwichnięcia. Jeżeli pacjent z różnych powodów nie jest w stanie rozluźnić mięśni, wówczas wskazane jest znieczulenie.

    Zalecenia po zwichnięciu żuchwy

    Pacjenci powinni przez okres 2 tygodni mieć podwiązaną żuchwę bandażem, ponadto należy unikać otwierania ust. Dobrze jest w okresie rekonwalescencji przejść na dietę płynną.

    Rozmaite urazy twarzy i jamy ustnej, w tym zwichnięcie stawu żuchwowego, mogą doprowadzić do wystąpienia wielu poważnych chorób, np. zapalenia kostno-stawowego w stawie skroniowo-żuchwowym, dlatego tak istotne jest, aby w porę zostało przeprowadzone stosowne leczenie.

     

    # zwichnięcie żuchwy # mięśnie żucia # mięsień żwacza # mięsień skroniowy # staw skroniowo-żuchwowy # nastawienie żuchwy # manewr Hipokratesa “# urazy twarzy # urazy jamy ustnej # chirurgia szczękowa # zwichnięcie stawu żuchwowego

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream