logo
    • 05 GRU 17
    • 0
    Złe nawyki, które niszczą nasze zęby – sprawdź czego należy unikać!

    Złe nawyki, które niszczą nasze zęby – sprawdź czego należy unikać!

    Starasz się postępować zgodnie z zaleceniami swojego stomatologa: szczotkowanie zębów i nitkowanie po każdym posiłku to dla Ciebie norma, ponadto zawsze pamiętasz o regularnej kontroli jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym, ograniczasz palenie, ale i tak Twój uśmiech nie jest śnieżnobiały. Dlaczego? Nasz materiał pomoże Ci zrozumieć i poznać szkodliwe nawyki niszczące zęby, dzięki czemu będzie możliwe ich wyeliminowanie.

    Złe nawyki – Zbyt mocne lub zbyt częste szczotkowanie zębów

    Powszechnie zwraca się uwagę na właściwe szczotkowanie zębów. Ten zabieg higieniczny nie tylko powinien być wykonywany przynajmniej przez 2 minuty, zgodnie z techniką pokazaną przez higienistkę stomatologiczną, ale także niezbyt mocno. Zbyt silne i częste mycie zębów ściera chroniące je szkliwo, co w przyszłości może spowodować pojawienie się ubytków. Istotny jest także wybór szczoteczki, zbyt twarda może przyczynić się do powstawania podrażnień dziąseł, zatem jeśli mamy tendencję do agresywnego mycia zębów zdecydujemy się na szczoteczkę o miękkim włosiu.

    Spożywanie kwaśnych potraw a mycie zębów

    Choć zaleca się szczotkowanie zębów po każdym posiłku to także są wyjątki od tej reguły. Mamy na myśli kwaśne owoce i soki. Kwaśne produkty zmiękczają szkliwo, stąd też jeśli od razu umyjemy zęby jest ono bardziej miękkie i łatwiej ulega uszkodzeniom. Specjaliści radzą więc, aby po spożyciu kwaśnych pokarmów wstrzymać się z czyszczeniem zębów około 1 godziny.

    Innym problemem związanym ze spożywaniem kwaśnych produktów jest kwasowa erozja szkliwa. Pod tym terminem kryje się powierzchowna utrata tkanek twardych zębów na skutek długotrwałego działania kwasów, znajdujących się w spożywanych przez nas w nadmiernych ilościach pokarmach. Powodem kwasowej erozji może być także inna choroba (np. refluks żołądkowo-przełykowy, bulimia, cukrzyca).

    W efekcie powstają płaskie ubytki, o zaokrąglonych brzegach, najczęściej pojawiające się na powierzchniach policzkowych lub przedsionkowych zębów. Objawem kwasowej erozji szkliwa jest również nadwrażliwość zębów na zimne, gorące i kwaśne pokarmy.

    Na jakie produkty musimy zatem uważać? Są to przede wszystkim soki owocowe (pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy oraz jabłkowy), świeże owoce (cytrusy, porzeczki, wiśnie, czereśnie, rabarbar) i warzywa (szczaw, brukselka, szparagi, brukiew), herbata owocowa, wino (zwłaszcza białe), napoje gazowane, izotoniczne oraz energetyczne.

    Wpływ chloru na nasze zęby

    Osoby często korzystające z basenu powinny zwrócić szczególną uwagę na stan swoich zębów, gdyż nawet nie zdajemy sobie sprawy, jaki ogromny wpływ ma chlorowana woda. Wysokie stężenie chloru w wodzie basenowej może skutkować pojawieniem się przebarwień, erozją szkliwa, a nawet groźnymi chorobami przyzębia. W trakcie pływania postarajmy się, jak najrzadziej nabierać wodę w usta, a po zakończeniu nie tylko należy pamiętać o umyciu całego ciała, ale także szczotkowaniu zębów. Jeśli nie chcemy tego robić na basenie to przynajmniej wypłuczmy usta wodą pitną.

    Stres – wróg numer jeden naszych zębów

    Życie bez stresu to dla wielu osób nierealne marzenie. Wymagająca praca, konflikty w życiu prywatnym wyzwalają w nas pokłady negatywnych emocji, które uzewnętrzniają się poprzez różne nawyki. Gryzienie długopisów i ołówków, zaciskanie zębów czy przygryzanie warg i policzków od środka, obgryzanie paznokci – to tylko niektóre przykłady, bo każdy ma niestety swoje szkodliwe nawyki niszczące zęby.

    Przygryzanie warg i policzków

    Aby rozładować stres i uspokoić się często pacjenci przygryzają wargi i wewnętrzną stronę policzków. Ten szkodliwy nawyk ma podłoże psychologiczne, a zadawanie sobie bólu w postaci tworzenia ran w jamie ustnej jest formą odreagowania się. Jednakże warto pamiętać, iż krótkotrwała ulga psychiczna jest niczym w porównaniu do licznych uszkodzeń, które mogą przerodzić się w różnego typu stany zapalne.

    Bruksizm

    Zgrzytanie zębami to także forma odstresowania się. Niektórzy pacjenci nawet nie są świadomi, gdyż najczęściej w nocy ma miejsce mimowolne zaciskanie zębów. Bruksizm może powodować niszczenie szkliwa oraz kruszenie zębów. Co więcej, z czasem dochodzi również do rozchwiania zębów w dziąsłach, które w skrajnych przypadkach wypadają. Zgrzytanie zębami jest również przyczyną wad zgryzu, częstych bólów głowy, problemów z kręgosłupem bądź dysfunkcji stawów, dlatego jeśli zauważymy lub też usłyszymy od bliskiej osoby, iż w nocy zgrzytamy zębami to koniecznie udajmy się do swojego lekarza, który przygotuje specjalną nakładkę na zęby, chroniąc je przed ścieraniem.

    Palce w ustach – domena nie tylko małych dzieci

    Choć wkładanie palców do ust jest kojarzone przede wszystkim z małymi dziećmi, to także dorośli mają z tym nawykiem ogromny problem. Czynność ta jest związana z obgryzaniem paznokci i skórek. Obgryzanie nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienia infekcji jamy ustnej, bowiem przenosimy z palców ogromne ilości bakterii.

    Zęby jako otwieracz, nożyczki, itp.

    Nie masz pod ręką otwieracza do butelek, wiec zamiast niego posługujesz się zębami? A może nie chce Ci się szukać nożyczek, więc odgryzasz taśmę klejącą. To najkrótsza droga do urazów mechanicznych zębów. A może z nudów obgryzasz ołówki? Chyba lepiej zwalczyć pewne zachowania niż potem leczyć urazy mechaniczne zębów?

    Stan naszej jamy ustnej zależy wyłącznie od nas, dlatego zadbajmy o to, by zapanować nad szkodliwymi uzależnieniami.

     

    # nawyki niszczące zęby # przygryzanie warg i policzków # zgrzytanie zębami # bruksizm # palenie # szczotkowanie zębów # urazy mechaniczne zębów # próchnica # kwasowa erozja szkliwa # higiena jamy ustnej # zapalenie dziąseł # nadwrażliwość zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream