logo
    • 03 PAŹ 17
    • 1
    Zioła na zęby – domowe sposoby by mieć piękny uśmiech

    Zioła na zęby – domowe sposoby by mieć piękny uśmiech

    Dobroczynną moc ziół i medycyny naturalnej docenili już nasi przodkowie, na co dzień stosując rozmaite mieszanki ziół także w przypadku dolegliwości związanych z jamą ustną. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż takie zioła jak rumianek czy tymianek działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Jakie zioła warto mieć zawsze pod ręką w sytuacjach awaryjnych? Przeczytajcie poniższy artykuł, by w naturalny sposób zadbać o świeży oddech i higienę jamy ustnej.

    Zioła na zęby – domowe sposoby by mieć piękny uśmiech

    Wiele past do zębów czy płukanek zawiera wyciągi z ziół. Dlaczego? Zioła na zęby działają bardzo pozytywnie. Zazwyczaj producenci artykułów higienicznych zwracają uwagę, aby dane zioła miały działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz by wzmacniały włosowate naczyń krwionośnych oraz poprawiały odporność błony śluzowej jamy ustnej na ataki drobnoustrojów. Ale nie tylko higiena jamy ustnej opiera się na naturalnych  metodach. Niektóre zioła doskonale sprawdzą się jako domowy, doraźny środek na ból zęba w sytuacji, gdy niestety nie możemy niezwłocznie udać się do swojego stomatologa.

    Rumianek – leczenie stanów zapalnych

    Osoby narzekające na stany zapalne błony śluzowej, owrzodzenia jamy ustnej i krtani koniecznie powinny zaopatrzyć się w rumianek. Roślina ta działa przeciwzapalnie, łagodząco oraz przeciwbólowo. Stosuje się go także w przypadku zmniejszaniu dolegliwości związanych z parodontozą.

    Jeśli nasze dzieci mają pleśniawki to także pomocny okaże się napar z rumianku. Twoje dziecko ząbkuje, jest marudne i niespokojne? Podaj mu herbatkę z rumianku, gdyż ma ona działanie uspokajające.

    Szałwia

    W składzie rozmaitych preparatów do pielęgnacji oraz leczenia jamy ustnej zazwyczaj znajduje się także szałwia. To zioło zawiera m.in. witaminę A, B, C i PP, kwasy organiczne oraz olejki lotne. Stąd też doskonale sprawdza się w leczeniu opryszczki, owrzodzeń jamy ustnej, ropnego zapalenia dziąseł oraz zapalenia migdałków, a także w momencie, gdy w naszych ustach pojawią się pleśniawki. Płukanka z szałwii jest używana jako preparat łagodzący bóle dziąseł.

    Zioła na zęby by mieć świeży oddech

    Odświeżające działanie mięty pieprzowej oraz eukaliptusa znalazło zastosowanie w produkcji past do zębów, płynów do płukania ust oraz  popularnych, bezcukrowych gum do żucia. Gdy hodujemy miętę w doniczce na parapecie lub w ogródku, to by odświeżyć oddech wystarczy przez chwilę żuć jej czyste listki. Przykry zapach z ust zniweluje także rozmaryn, który możemy używać w formie naparu i płukać nim jamę ustną lub tak jak miętę – żuć świeże gałązki.

    W Polsce mirra kojarzy się przede wszystkim z jednym z darów przyniesionych nowo narodzonemu Jezusowi do stajenki przez Trzech Króli, jednakże ta roślina jest także chętnie wykorzystywana w produkcji specjalistycznych past do zębów. Mirra, czyli rodzaj żywicy otrzymywanej z kory drzewa rosnącego w Afryce i na Półwyspie Arabskim, wyróżnia się silnym działaniem antyseptycznym i przeciwzapalnym, stąd też jej wyciągi znajdują się w pastach przeciwpróchniczych oraz stosowanych w leczeniu chorób przyzębia.

    W naszej domowej apteczce warto mieć także siemię lniane czy kwiat malwy, gdyż obie te rośliny mają właściwości osłaniające i powlekające. Gdybyśmy odczuwali nieprzyjemne podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej to siemię lniane złagodzi dolegliwości.

    Lukrecja

    Choć, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy zaleca się, aby ograniczyć spożywanie słodyczy to jest jeden wyjątek od tej reguły. Mianowicie cukierki lub żelki na bazie lukrecji. Zawiera ona bowiem związki niszczące bakterie odpowiedzialne za próchnicę i paradontozę. Ponadto, lukrecja zmniejsza także powstawanie kamienia nazębnego i trwałych przebarwień zębów.

    Goździki i kurkuma

    Zapewne wiele pań domu używa podczas gotowania goździków czy kurkumy. Goździki mają właściwości przeciwzapalne, znieczulające i przeciwbakteryjne. Gdy odczuwamy ból wystarczy zmielone goździki wymieszać z oliwą i nałożyć na bolące miejsce.

    Kurkuma doskonale usunie płytkę nazębną oraz będzie pomocna w walce z bakteriami.  Płukankę z kurkumy warto stosować jako działanie profilaktyczne w chorobach przyzębia.

    Zioła nie zastąpią leczenia

    Pamiętajmy, iż stosowanie naturalnych metod nie pomoże nam w całkowitym wyleczeniu zębów. Ratując się ziołami możemy jedynie złagodzić objawy, ale i tak konieczna będzie konsultacja dentystyczna. Gdy ból zęba czy opuchlizna dziąsła utrzymują się dłużej niż 3 dni to koniecznie powinniśmy umówić się na wizytę, bo przyczyną bólu i opuchlizny może okazać się np. zapalenie miazgi i wtedy niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia kanałowego.

    # zioła na zęby # próchnica # pleśniawki # higiena jamy ustnej # świeży oddech

    Leave a reply →
  • Posted by kira on 26/07/2018, 18:48

    Zioła są dobre na wszystko, chociaż jeśli chodzi o zęby mojego synka, to zamiast ziół zdecydowałam się na acidolac dentifix kids za radą dentysty, bo nie dopuszcza do demineralizacji zębów

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream