logo
    • 02 LIP 19
    • 0
    Zapalenie zatok szczękowych

    Zapalenie zatok szczękowych

    Nieleczona próchnica może być przyczyną wielu różnych chorób, w tym zapalenia zatok szczękowych. Warto znać również inne przyczyny powstawania zapalenia zatok oraz metody leczenia, gdyż w przypadku zbagatelizowania tej choroby może to się skończyć groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie mózgu. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziecie w naszym najnowszych artykule, zachęcamy do zapoznania się z nim.

    Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem zatok szczękowych?

    Zapewne wiele osób miało już do czynienia z tą chorobą zatok, która jest stanem zapalnym obszaru, rozciągającego się po obu stronach twarzy niemalże od korzeni zębów górnych (ósemek, siódemek i szóstek, a niekiedy nawet trójek lub dwójek), przez dno oczodołu aż do jamy nosowej. Skomplikowana budowa zatok szczękowych utrudnia usuwanie zalegającej w nich wydzieliny, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.

    Co powoduje zapalenie zatok szczękowych?

    Na początku tego artykułu wspominaliśmy, iż zapalenie zatok szczękowych może być wynikiem nieleczonej próchnicy, ale nie tylko, bowiem stan zapalny zatok szczękowych, ze względu na bliskie sąsiedztwo z zębami, może być także efektem powikłania po wyrwaniu zęba górnego czy też leczenia kanałowego  (np. gdy stomatolog w trakcie leczenia przebił się do zatoki podczas poszerzania kanałów). Są to jednak rzadkie przypadki, gdyż jak podają badania tylko 10-12% stanów zapalnych w obrębie tych zatok ma związek z zębami. Istotne jednak, by wówczas problemem zajął się stomatolog.

    Zapalenie zatok szczękowych po wyrwaniu zęba pojawia się w ciągu kilku tygodni od naszej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Nieprawidłowa ekstrakcja lub niehigieniczna procedura rwania mogą być przyczyną gromadzenia się bakterii. Warto pamiętać, iż zębopochodne zapalenie zatok szczękowych rozwija się wyłącznie po jednej stronie twarzy.

    Najczęściej jednak (ok. 80 proc. przypadków) przyczyną zapalenia zatok szczękowych są infekcje układu oddechowego, np. katar w przebiegu przeziębienia lub grypa. Przewlekłe zapalenie zatok, także tych szczękowych będzie skutkiem różnego typu infekcji wirusowych, bakteryjnych czy grzybicznych.

    Stan zapalny diagnozuje się także u osób cierpiących na alergiczny nieżyt nosa czy astmę oskrzelową. Przewlekłe występowanie stanu zapalnego zatok szczękowych może sugerować również wady anatomiczne zatok lub polipy, jednakże w tych przypadkach zapalenie zatok szczękowych jest dwustronne.

    Szczególnie narażeni na tę chorobę są palacze oraz osoby, które często pływają.

    Zapalenie zatok szczękowych – jak je rozpoznać?

    Symptomy zapalenia zatok szczękowych są bardzo charakterystyczne, przede wszystkim pacjenci odczuwają silny, rozpychający ból głowy zlokalizowany w okolicy oczodołu (górna część policzka) i czoła, który nasila się m.in. przy pochylaniu głowy, wysiłku fizycznym oraz kaszlu, a także podczas opukiwania lub dotykania tej okolicy.

    Źródłem bólu jest obrzęk błony śluzowej nosa i przewodów wyprowadzających zatoki szczękowej, które znajdują się w jamie nosowej. Tym samym ma miejsce zamknięcie naturalnych ujść zatok szczękowych, a co za tym idzie – gromadzenie się w nich wydzieliny, bez braku możliwości jej odpływu. Uciążliwe i nieprzyjemne dolegliwości bólowe są dodatkowo potęgowane przez podciśnienie, które jest wynikiem braku możliwości przejścia powierza z jamy nosa do zatok szczękowych.

    Zapaleniu zatok szczękowych mogą towarzyszyć inne objawy, m.in. podwyższona temperatura, osłabienie, brak apetytu. Czasem osoby odczuwają również ból zębów oraz niedrożność nosa, a także może pojawić się wyciek ropnej wydzieliny. Jeśli mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych to głowa boli mniej lub ból głowy wcale się nie pojawia. Za to mogą pacjenci mogą mieć zaburzenia powonienia lub też będzie występował długotrwały wyciek wydzieliny z nosa.

    Jak diagnozuje się zapalenie zatok szczękowych?

    Lekarz, aby postawić trafną diagnozę musi wykonać zdjęcia RTG lub tomografię komputerową. W skomplikowanych przypadkach w celu postawienia prawidłowej diagnozy konieczne może być wykonanie endoskopii zatok i nosa.

    Niebezpieczne powikłania

    Gdy odczuwacie ból głowy podczas schylania niezwłocznie zgłoście się do swojego lekarza, aby ten mógł ocenić Wasz stan zdrowia. Nieleczone zapalenie zatok szczękowych może mieć bardzo poważne konsekwencje, do których zalicza się:

    – zapalenie kości;

    – zapalenie szpiku kostnego i ścian zatoki;

    – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;

    – zapalenie mózgu;

    – zapalenie tkanek oczodołu.

    Te powikłania dotyczą zwłaszcza osób, zmagających się z przewlekłym zapaleniem zatok szczękowych.

    Zapalenie zatok szczękowych – leczenie

    Leczenie zapalenia zatok szczękowych jest uzależnione od przyczyny stanu zapalnego, jeśli jego powodem są bakterie to zostają przepisane odpowiednie antybiotyki. Gdy infekcja ma podłoże wirusowe to stosuje się leczenie objawowe. Zalecane jest stosowanie kropli do nosa, które mają zlikwidować stan zapalny błony śluzowej nosa, udrożnić ją, a także leki mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzu), leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jedną z metod leczenia jest także płukanie jamy nosowej solą fizjologiczną lub hipertoniczną. W przypadku silnego bólu spowodowanego zaleganiem wydzieliny w zatoce szczękowej niezbędne może być jej nakłucie.

     

    # zapalenie zatok szczękowych # leczenie kanałowe # próchnica # stomatolog # gabinet stomatologiczny

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream