logo
    • 14 LIS 17
    • 0
    Zapalenie okostnej zęba – objawy, przebieg, leczenie

    Zapalenie okostnej zęba – objawy, przebieg, leczenie

    Jednym z bardzo dokuczliwych schorzeń zębów jest zapalenie okostnej. Jego najczęstszym objawem jest niezwykle silny ból zęba promieniujący aż w kierunku szyi lub głowy. Dolegliwości mogą być spowodowane różnymi przyczynami: nieleczoną próchnicą, nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym czy też pozostawieniem części korzenia przez stomatologa. Gdybyśmy odczuwali jakiekolwiek uciążliwości: ból zęba, ból kości, to koniecznie należy odwiedzić swój gabinet stomatologiczny, gdyż w tym przypadku leczenie wymaga fachowej pomocy.

    Co nazywamy okostną?

    Przede wszystkim, warto wiedzieć, czym jest okostna. Nazwa ta definiuje włóknistą, bardzo silnie unerwioną i unaczynioną błonę, otaczającą kość od zewnątrz. W okostnej znajdują się niezwykle ważne dla wzrostu i regeneracji kości (np. po złamaniu) komórki kościotwórcze. Okostna jest zatem odpowiedzialna za ochronę oraz odbudowę uszkodzonej tkanki kostnej. Należy zaznaczyć, iż otacza ona wszystkie kości w organizmie, w tym te występujące w jamie ustnej. Jak wspomnieliśmy, jest ona silnie unerwiona, dlatego jeśli dojdzie do jej podrażnienia od razu będziemy odczuwać niewyobrażalny ból.

    Przyczyny wystąpienia zapalenia okostnej

    Zapalenie okostnej zęba to choroba, która nie pojawia się z dnia na dzień, gdyż jej rozwój przebiega przez dłuższy czas. Przyczyn jest wiele, a wśród nich są: nieleczona próchnica zębów – wtedy bakterie przedostają się do tkanek atakując okostną.  U niektórych pacjentów zapalenie okostnej zęba jest również następstwem nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego lub nieusuniętego fragmentu korzenia zębowego.

    Zapalenie okostnej zęba – objawy

    Najczęstszym objawem jest bardzo silny ból, utrudniający codzienne funkcjonowanie, który może także promieniować w kierunku uszu, głowy, szyi. Zapaleniu okostnej może także towarzyszyć opuchlizna, obrzęk warg, policzka, złe samopoczucie (np. gorączka), duszności, sącząca się z zęba ropa oraz szczękościsk.

    Leczenie zapalenia okostnej zęba

    Pamiętajmy, iż leczenia zapalenia okostnej jest możliwe jedynie przy fachowym wsparciu lekarza stomatologa. Przyjmowanie leków przeciwbólowych jest wyłącznie doraźnym rozwiązaniem.

    Diagnostyka

    W celu zdiagnozowania pacjenta stomatolog musi zrobić zdjęcie rentgenowskie. Rentgen dokładnie zobrazuje chorą tkankę, dzięki czemu na jego podstawie dobry lekarz może zaplanować skuteczną terapię i metody leczenia, przynoszące najlepsze efekty. Będzie to np. terapia antybiotykowa, trwająca z reguły od 7 do 14 dni. Zainfekowany ząb może zostać uratowany także przez leczenie kanałowe. W przypadku bardzo zaawansowanego stanu zapalnego konieczne jest usunięcie zęba oraz późniejsze leczenie protetyczne.

    Samo leczenie w gabinecie stomatologicznym to nie wszystko, gdyż lekarz może także polecić stosowanie płukanek z rumianku lub szałwii – rośliny te mają właściwości przeciwzapalne, tym samym wspomagają działanie antybiotyków. Pacjenci skarżący się na opuchliznę powinni także przykładać zimne okłady, (lód lub inny zimny przedmiot musi być owinięty w ręcznik, aby nie doszło do odmrożenia tkanek).

     

    # zapalenie okostnej  # ból kości # ból zęba # opuchlizna # nieleczona próchnica # stan zapalny # leczenie kanałowe # rentgen # gabinet stomatologiczny

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream