logo
    • 11 CZE 19
    • 0
    Zapalenie miazgi zęba

    Zapalenie miazgi zęba

    Gdy pojawia się ból zęba od razu należy zgłosić się do dentysty, gdyż tylko w ten sposób uda się zlokalizować przyczynę i wyeliminować jego źródło. Powodem dolegliwości może być zapalenie miazgi zęba, które jest powikłaniem nieleczonej próchnicy. Co warto wiedzieć na temat zapalenia miazgi zęba, jak się je leczy? I czym grozi zlekceważenie objawów? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym materiale.

    Czym jest zapalenie miazgi zęba?

    Zapalenie miazgi zęba, fachowa nazywane pulpitis jest efektem nieleczonej próchnicy. Podstępne bakterie atakują najgłębiej położone tkanki i tak powstaje zapalenie miazgi zęba. W zależności od zaawansowania dzieli się je na 2 fazy: początkowej i zaawansowanej. Faza początkowa zapalenie miazgi zęba przejawia się nagłym, pierwszym bólem i trwa około trzy dni. Jeśli nie zdecydujemy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym to przerodzi się ona w fazę zaawansowaną, kiedy to mamy do czynienia z bólem utajonym lub przewlekłym, a zmiany, jakie zaszły w miazdze są ciężkie do wyleczenia oraz bardzo bolesne.

    Pamiętajmy, iż nieleczone zapalenie miazgi zęba, może prowadzić do poważnych schorzeń całego organizmu, dlatego jeżeli odczuwamy bóle szczęki lub zęba to koniecznie należy umówić się ze swoim lekarzem.

    Jak można rozpoznać zapalenie miazgi zęba? Objawy

    Gdy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zęba w fazie odwracalnej (początkowej) to pacjenci skarżą się na spontaniczny ból zęba, a także odczuwają nieprzyjemną nadwrażliwość w trakcie spożywania zimnych i gorących napojów, a także słodkości. Ból dokucza także w porach nocnych. Bolesne objawy mogą być odczuwalne również podczas dotyku lub nadgryzania. Dolegliwościom czasem towarzyszy złe samopoczucie albo gorączka.

    Zaawansowane zapalenie miazgi zęba występuje w trzech postaciach. Warto wiedzieć, iż w każdej z nich ząb jest bardzo wrażliwy na zimno i ciepło, a także może boleć nawet samoistnie. Stomatolog od razu zauważy, iż dziąsła są opuchnięta, może również wystąpić gorączka i bóle szczęki.

    Choroba może mieć także charakter utajony, gdy dopiero po pewnym czasie zęby zaczynają boleć. Niestety, to stadium jest bardzo trudne do wyleczenia, tym bardziej, iż wszystkie bóle mogą spowodować martwicę zębów. Przestrzegamy przed pochopnym bagatelizowaniem problemu, nawet jeśli ból nagle zniknie to i tak należy się udać do lekarza, aby skontrolował stan jamy ustnej i podjął odpowiednie kroki leczenia.

    Jak przebiega leczenie zapalenia miazgi zęba?

    Najważniejszym zadaniem w trakcie leczenia zapalenia miazgi jest usunięcie próchnicy oraz wypełnienie ubytku. Gdyby okazało się, iż choroba jest w wysokim stadium zaawansowania to stomatolog być może najpierw założy opatrunek leczniczy, zawierający w swoim składzie preparaty z wodorotlenkiem wapnia lub tlenek cynku, a dopiero po upływie około 8-12 tygodni, ubytek zostanie wypełniony właściwą plombą.

    Warto zwrócić uwagę, iż cały proces leczenia oraz efekty zależą od stopnia choroby. Jeśli zapalenie miazgi zęba jest w początkowej fazie to zmiany mają zazwyczaj charakter odwracalny, a zatem możliwe jest zastosowanie sposobów leczenia biologicznego, dzięki czemu zostanie zachowana żywotność miazgi. W przeciwnym razie – gdy mówimy o późnym stadium, zmiany w miazdze mają charakter nieodwracalny, wtedy też konieczne będzie usunięcie miazgi oraz wypełnienie kanału korzeniowego odpowiednim materiałem.

    W niektórych przypadkach, gdy pacjenci mimo nieznośnych i ciągłych dolegliwości unikają wizyty w gabinecie stomatologicznym to może nawet dojść do martwicy i zgorzeli miazgi, a także zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Chory ząb jest niezwykle wrażliwy na dotyk (przykre bywa nawet zwykłe opłukiwanie wodą), czasem w jego sąsiedztwie powstaje ropień. W najgorszym razie takie zaniedbanie może zakończyć się usunięciem zęba.

    Zapalenie miazgi zęba zagrożeniem dla całego organizmu

    Należy zdawać sobie sprawę, iż zapalenie miazgi zęba jest poważną chorobą, która w przypadku nieleczenia ma wpływ na cały organizm. Jeżeli wystąpi martwica lub zgorzel, odpowiadające za ten proces bakterie bez trudu mogą przedostać się do krwiobiegu, tym samym siejąc ogromne spustoszenie. W efekcie gnilnego rozpadu miazgi grozi nam zakażenie tkanek okołozębowych, zniszczenie kości wokół korzenia zęba, zapalenie okostnej, powstanie ropni, przetok, ziarniaków i torbieli. Pacjent może nawet zachorować na zapalenie mięśnia sercowego,  chorobę reumatyczną, ropień mózgu, zapalenie nerek czy nawet sepsę. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Wcześnie zdiagnozowany pulpitis daje duże szanse na całkowite wyleczenie i zachowanie żywotności miazgi.

    Profilaktyka potrafi zdziałać cuda!

    Aby nie dopuścić do rozwinięcia się zapalenia miazgi zęba należy dbać o swoje zęby i higienę całej jamy ustnej, co oznacza nie tylko regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, ale świadome unikanie niektórych produktów, zawierających ogromne ilości cukru (np. słodycze), dzięki czemu będziecie się mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata.

     

    # zapalenie miazgi zęba # pulpitis # próchnica # bóle szczęki # higiena jamy ustnej # stomatolog

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream