logo
Protetyka

Protetyka

Czym zajmuje się protetyka ?

Protetyka to dział stomatologii, zajmująca się:

– uzupełnianieniem braków w uzębieniu zarówno pojedynczych, jak i bardziej licznych

uzupełnianiem utraconych tkanek zęba

– odbudową uszkodzonych twardych tkanek pojedynczych zębów

– poprawą estetyki uśmiechu poprzez zmianę koloru, kształtu, oraz ustawieniem zębów czy też likwidacją trwałych przebarwień

– przywróceniem prawidłowej funkcji narządu żucia

Jakie są negatywne skutki braków w uzębieniu?

Utrata nawet jednego zęba ma konsekwencje na cały układ żucia. Gdy nie uzupełnimy brakującego zęba lub brakujących zębów następuje reakcja łańcuchowa która grozi szeregiem nieprzyjemnych problemów związanych z nieprawidłowościami zgryzowymi, estetyką i chorobami przyzębia. Dlatego niezmiernie ważne jest uzupełnienie brakującego zęba, aby nie doprowadzić do nieestetycznych zmian w wyglądzie twarzy, np. w kształcie warg czy policzków. Może powstać ryzyko nastąpienia zaburzeń w funkcji stawów skroniowo-żuchwowych (trudności w otwieraniu ust, trzeszczenie podczas ruchu żuchwy, bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów). Zęby sąsiednie nieuzupełnionego ubytku mogą z czasem pochylać się lub przesuwać.  Z czasem dochodzi do przeciążenia stawów i zaniku kości wyrostka zębodołowego, powodując zachwianie proporcji twarzy.

Wybór i rodzaje uzupełnień protetycznych

Wybór uzupełnienia protetycznego zależy od Państwa:

– indywidualnych potrzeb i oczekiwań

– ogólnego stanu zdrowia

– przyczyny i ilości utraconych zębów

– wieku

– stanu uzębienia (wady zgryzu, wady zębowe)

– stanu podłoża kostnego i przyzębia

Nasz gabinet stomatologiczny w Olsztynie, oferuje pełne spektrum zastosowań innowacyjnych  materiałów i uzupełnień protetycznych, co pozwala dopasować je nawet do najtrudniejszych przypadków. Proponujemy następujące rozwiązania protetyczne:

wkłady koronowe inlay i onlay

wkłady koronowo-korzeniowe

korony protetyczne

mosty

protezy szkieletowe

protezy akrylowe (częściowe i całkowite)

protezy natychmiastowe

 

Innowacyjne i trwałe wypełnienia INLAY / ONLAY

Wypełnienia tego typu mają szerokie zastosowanie w leczeniu :

– rozległych ubytków w zębach bocznych

– zarówno zębów żywych jak i po leczeniu kanałowym.

Wkłady koronowe inlay i onlay umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba. Wykonuje się je na podstawie pobranych wycisków. Najczęściej wykonywane są z porcelany ze względu na jej uniwersalne właściwości, ale można je także wykonywać ze stopów złota, z materiałów kompozytowych oraz jako kompozycje złożone (złoto i ceramika). Zabieg jest całkowicie bezbolesny.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to inaczej konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku znacznego lub całkowitego uszkodzenia korony zęba. Cementowane są one na stałe w korzeniu zęba – służą jako wzmocnienie struktury korzenia na której lekarz stomatolog umieszcza pojedynczą koronę protetyczną lub jako filar pod późniejszą odbudowę części koronowej. Warunkiem zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest wcześniejsze prawidłowe  przeleczenie kanałowe zęba .

Rozróżniamy dwa rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:

wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne inaczej „lane” wykonywane ze stopu metalu w laboratorium techniki dentystycznej. Lekarz stomatolog pobiera wycisk korzenia zęba.  Gotowy wkład koronowo-korzeniowy jest cementowany na następnej wizycie.

wkłady koronowo-korzeniowe standardowe które są wykonane z włókien szklanych lub węglowych. Lekarz stomatolog modeluje i cementuje wkład już na pierwszej wizycie i natychmiast przystępuje do przygotowania zęba pod koronę protetyczną, lub  odbudowuje  ząb materiałem kompozytowym na tej samej wizycie.

W przypadku szczególnych wymagań kosmetycznych, używamy wkładów wykonanych z tlenku cyrkonu. Mają one kolor biały lub kremowy i można na nich wykonać korony pełnoceramiczne, uzyskując w ten sposób efekt zbliżony do wyglądu naturalnego zęba.

Korony protetyczne

Gdy ząb uległ mocnemu zniszczeniu w wyniku próchnicy, osłabieniu przez dużą ilość wypełnień lub złamaniu, wypełnienie kompozytowe byłoby zbyt duże, aby utrzymać się w nim. W takiej sytuacji  wykonanie korony protetycznej jest najlepszym rozwiązaniem. Przypomina ona swego rodzaju „czapeczkę” nakładaną na ząb, jednocześnie odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd oraz wzmacnia go.

Mosty

Most to protetyczne stałe uzupełnienie umożliwiające wypełnienie luki w łuku zębowym. Może być wykonany ze stopów metali i licowany akrylem (most tymczasowy), kompozytem i ceramiką. Wykonuje się także mosty ceramiczne łączone włóknem szklanym oraz mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką.

W zależności od lokalizacji luki zębowej, na podstawie badania klinicznego i wymagań estetycznych, proponujemy w naszym gabinecie stomatotologicznym:

– mosty na metalu licowane porcelaną

– mosty pełnoceramiczne

– mosty na podparciu szklanym wykorzystywane w brakach skrzydłowych

– mosty adhezyjne – mosty uzupełniające pojedynczy brak zęba w odcinku przednim,  jest wykonany z materiału kompozytowego i wzmocniony włóknem szklanym. Jest to metoda jednowizytowa.

Warto przypomnieć, iż zastosowanie mostu protetycznego jest możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada własne zęby po lewej i prawej stronie luki zębowej. Na czas leczenia protetycznego i ze względu na komfort pacjenta, zęby są zabezpieczane mostem tymczasowym.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe są to ruchome (wyjmowane) uzupełnienia wypełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się pod uzupełnienia mostami. Najczęściej są to protezy metalowo-akrylowe bądź wykonuje się protezy zbudowane całkowicie z tworzyw sztucznych.

Protezy akrylowe

Ten rodzaj korony powstaje z akrylu, dobieranego  kolorystycznie do barwy naturalnych zębów pacjenta. Służą one jako korony tymczasowe na czas leczenia protetycznego, zanim zostaną wykonane korony ostateczne lub most ostateczny.

Protezy natychmiastowe

Protezy natychmiastowe są najszybszym sposobem uzupełnienia braków po ekstrakcji zębów. Pozwalają na uniknięcie przykrej dla pacjentów sytuacji, spowodowanej brakiem własnych zębów. Protezy natychmiastowe dodatkowo zapewniają całkowitą funkcjonalność i pełne walory estetyczne. Pacjent bezpośrednio po zabiegu usunięcia zęba może wyjść z gabinetu stomatologicznego z gotową protezą uzupełniającą  wszystkie ubytki.

Prywatne Centrum Stomatologiczne to protetyka na najwyższym poziomie. Wykorzystujemy najwyższej jakości materiały światowych producentów, aby przywrócić Twój uśmiech. Gwarantujemy najwyższą precyzję i najlepszą jakość wykonania. Zapraszamy na konsultację.