Ząbkowanie – jak przeżyć ten trudny dla dziecka czas?
Rodzice z niecierpliwością i wielką radością czekają na wyrznięcie się pierwszych ząbków u swojego malucha. Niestety, czasem okres ten jest bardzo męczący zarówno dla malucha, jak i jego opiekunów, którzy zastanawiają się co się dzieje, bo przecież ich pociecha jest przewinięta, najedzona, a i tak płacze. Być może jest to zapowiedź wyrzynania się pierwszych ząbków. Jeśli w dziecięcej buzi pojawiły się uwypuklenia, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł to u Twojego malucha rozpoczął się kolejny ważny etap w życiu – ząbkowanie.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż proces formowania się zaczątków zębowych ma miejsce już w 6 tygodniu życia płodowego. Ząbki stopniowo pokrywają się nowymi warstwami szkliwa. Rodzący się noworodek ma wykształcone, jednakże jeszcze niewidoczne, pierwsze ząbki mleczne. Końcowym etapem kształtowania się zębów jest wykształcenie się korzenia. To właśnie on rośnie powoli i tym samym wypycha z dziąseł koronę, która przebija się przez nie. Niektóre dzieci przychodzą na świat z jednym ząbkiem. Gdy jest on stabilny to może zostać, jednakże gdyby się chwiał czy miał nierówne, ostre krawędzie to stomatolog zaleci jego usunięcie.
Pamiętajmy, iż ząbkowanie jest kwestią indywidualną, czasem uwarunkowaną genetycznie. Zatem jeśli dzieciaki Twoich znajomych ze spacerów mają już ząbki, a Twój szkrab jeszcze nie to nie musisz się tym martwić. U niektórych dzieci ząbki pojawiają się już w 3-4 miesiącu, u innych dopiero pod koniec pierwszego roku życia. Także u wcześniaków ząbkowanie może rozpocząć się średnio o miesiąc później, niż u dzieci donoszonych. Przyjmuje się, iż mniej więcej około 4-5 miesiąca życia możemy zaobserwować zwiększone ślinienie się i niemowlę wkłada paluszki do buzi. Wtedy też nasze dziecko jest niespokojne, płaczliwe, czasem także podczas wyrzynania się ząbków występuje gorączka.
W jaki sposób poznamy, iż dziecku zaczęły wyrzynać się zęby?
Zanim pojawi się pierwszy ząbek to dziąsła zazwyczaj swędzą. Musimy w tym czasie szczególnie uważać, gdyż dziecko zaczyna wkładać do buzi rączki i wszystko, co znajduje się w ich zasięgu. Jednym z objawów ząbkowania jest także obfite ślinienie się. Jeśli spojrzysz do buzi malucha, zobaczysz, że dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione. Gdy ząbki są już blisko, malec może być płaczliwy – to jest jego reakcja na bolące i wrażliwe dziąsła. Pierwsze objawy ząbkowania można zauważyć już w trzecim, czwartym miesiącu życia, i niestety stan ten może utrzymywać się nawet przez kilka następnych miesięcy.
Czy zęby wyrzynają się zawsze w tej samej kolejności?
Pierwszymi ząbkami są zazwyczaj dolne jedynki. Nie jest to jednak regułą, dlatego może się zdarzyć, że u dziecka pierwsze wyjdą dwójki lub górne jedynki.
Zęby zazwyczaj wyrzynają się parami w odstępach 1-2 miesięcznych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przyjmuje się, iż dolne jedynki rosną w 4. do 6. miesiąca, w 7. pojawiają się górne jedynki. 8. – 12 miesiąc to czas, kiedy możemy zauważyć dolne i górne dwójki. W 12.–16. miesiącu dziecko ma już zęby dolne pierwsze trzonowe i górne pierwsze trzonowe. Kolejno wyrzynają się dolne i górne kły (15.–24. miesiąc) oraz dolne i górne drugie trzonowe (21.–31. miesiąc). W trzecim roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie mleczne zęby.
Jak pomóc maluchowi uśmierzyć ból?
Pęka nam serce, słysząc nieustanny płacz dziecka. Chcemy mu pomóc, ale nie wiemy jak. Jest kilka skutecznych metod. Pierwszy z nich to podanie do ssania zimnego, wypełnionego wodą gryzaka. Należy go schłodzić w lodówce (ale nie w zamrażarce, bo zamrożony gryzak jest niebezpieczny: malec mógłby uszkodzić sobie śluzówkę albo odmrozić rączki). Zamiast gryzaka można zdecydować się na specjalną grzechotkę dla dzieci ząbkujących. Jej część jest bowiem wypełniona schłodzonym żelem. W aptece możemy także kupić specjalny żel, który po posmarowaniu dziąseł złagodzi dolegliwości. Preparat ma działanie przeciwbólowe, a zatem niemowlę po jego nałożeniu szybko odczuje ulgę. Żel ma także działanie przeciwzapalne (zapobiega rozwojowi bakterii). Pamiętajmy, iż należy stosować go zgodnie z zaleceniami producenta, nie częściej, gdyż jak każdy lek przedawkowany może jedynie zaszkodzić.
Możemy także delikatne masować dziąsła – wystarczy dokładnie umyć ręce i palcem wskazującym lekko uciskać, centymetr po centymetrze, dziąsło, w którym wyrzyna się ząb. Jeśli nasz maluch nie chce jeść, to nie należy na siłę go karmić. Wtedy warto podawać maluchowi posiłki o papkowatej, kremowej konsystencji.
Wyjątkowa dbałość o higienę
W okresie ząbkowanie zwróćmy szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Ząbkujący malec wszystko wkłada do buzi, dlatego musimy pamiętać, aby rzeczy, z którymi ma kontakt, np. zabawki czy grzechotki były często i dokładnie myte. Nie zapominajmy także o kilkakrotnym myciu rączek malucha, a dwa razy w ciągu dnia należy także przecierać dziąsła malca wilgotnym gazikiem. Gdy w końcu pojawi się pierwszy mleczak, dwa razy dziennie myjmy go specjalną, delikatną silikonową szczoteczką do pierwszych zębów. Nie trzeba używać na razie pasty – maluszki nie potrafią jej jeszcze wypluć.
Leave a reply →
Leave a reply