logo
    • 28 MAR 18
    • 0
    Zabiegi stomatologiczne, które warto wykonać aby mieć zdrowe i piękne zęby

    Zabiegi stomatologiczne, które warto wykonać aby mieć zdrowe i piękne zęby

    Nie trzeba nikogo przekonywać, iż stan uzębienia ma zasadniczy wpływ na nasze samopoczucie,  samoocenę i pewność siebie. Zdrowe i śnieżnobiałe zęby są niekwestionowaną wizytówką człowieka. Mimo dużego postępu, jaki nastąpił w ostatnim czasie w stomatologii i protetyce, nie brakuje osób lekceważących temat zdrowia i higieny zębów. Chociaż wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć to mimo wszystko najczęściej zabiegi pielęgnacyjne zębów ograniczają się wyłącznie do szczotkowania i nitkowania zębów. Kluczem do sukcesu jest systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej, co oznacza profesjonalnie przeprowadzane zabiegi higienizacyjne. W naszym artykule prezentujemy zabiegi stomatologiczne, o których powinniśmy pamiętać, aby mieć zdrowe i piękne zęby.

    PROFILAKTYCZNE ZABIEGI STOMATOLOGICZNE

    Usuwanie kamienia

    Codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów niestety nie uchroni naszych zębów przed kamieniem nazębnym, który powstaje osadzających się na zębach z resztek jedzenia, bakterii znajdujących się w jamie ustnej oraz substancji zawartych w ślinie.  Pierwszą oznaką kamienia jest ciemniejsza obwódka przy krawędzi dziąseł – jest to tzw. kamień naddziąsłowy. Z czasem narasta coraz bardziej i zaczyna wystawać nad dziąsła. Finalnie mocno przylega do zębów stając się twardym, brązowym nalotem. Resztki mogą także gromadzić się pod dziąsłami, tworząc tzw. kamień poddziąsłowy. Jest on niewidoczny, jednakże przyczynia się do powstawania np. krwawienia dziąseł podczas mycia zębów czy gryzienia pokarmów. Pamiętajmy, iż nieusuwany kamień może prowadzić do takiej groźnej choroby, jaką jest paradontoza. Usuwanie kamienia odbywa się podczas zabiegu scalingu.

    Scaling – na czym polega?

    Skuteczne i bezbolesne usuwanie kamienia jest możliwe wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Obecnie bardzo rzadko stosuje się ręczne zdejmowanie kamienia za pomocą narzędzi zakończonych haczykiem. Ta metoda nie tylko trwa bardzo długo, to jeszcze nie daje możliwości usunięcia całego kamienia. Poza tym przy ręcznym odłupywaniu twardej płytki nazębnej dentysta z łatwością może skaleczyć dziąsła.

    Najlepsza metoda pozbycia się kamienia to scaling ultradźwiękowy. Stomatolog podczas zabiegu korzysta z nowoczesnych urządzeń, jakimi są skalery, których wibrujące końcówki wytwarzają ultradźwięki, czyli fale o wysokiej częstotliwości. Gdy głowica skalera zostanie przyłożona do zęba to spowoduje precyzyjne kruszenie i odpryskiwanie kamienia nawet z przestrzeni między zębami. Pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów lub też mający odsłonięte szyjki zębowe mogą mieć nieprzyjemne odczucia. Dlatego w takich przypadkach warto rozważyć znieczulenie.

    Dlaczego warto przeprowadzać scaling? Nieusuwany kamień może powodować stany zapalne zębów, osłabia korzenie. Zabieg scalingu zaleca się wykonywać raz lub dwa razy do roku. Jego częstotliwość tak naprawdę zależy od naszych nawyków i zachowań: czy często pijemy czarną kawę i herbatę, czy palimy papierosy i czy nasza dieta jest bogata w węglowodany. Scalingu ultradźwiękowego nie należy wykonywać u pacjentów posiadających wszczepiony rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży w I i III trymestrze. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wykonanie scalingu raz do roku.

    Piaskowanie zębów

    Zalegający na zębach i między nimi miękki, czarny osad wymaga piaskowania. Stomatolog dodatkowo oczyszcza i wygładza zęby przy pomocy specjalnej pasty, szczoteczki lub gumki. Taki zabieg jest nazywany polishing, czyli polerowanie powierzchni zębów.

    Piaskowanie – na czym polega?

    Piaskowanie ma na celu oczyszczenie tych miejsc, do których nie mógł dotrzeć skaler, np. trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych przy mocno stłoczonych zębach. Stomatolog przyłożoną końcówką piaskarki (wydobywającymi się z niej pod ciśnieniem ziarenkami piasku) usuwa osad ze szkliwa. Polishing, czyli polerowanie ma miejsce przy pomocy nałożonej na tradycyjne urządzenie do borowania zębów specjalnej szczoteczki lub gumki oraz pasty polerującej zawierającej substancje ścierne. Zęby zostają wygładzone i pozbawione wszelkich nierówności, dzięki szybko obracającej się głowicy.

    Piaskowanie znacznie poprawia wygląd naszych zębów, które stają się jaśniejsze, ale co ważne – nie zmieniają swojego naturalnego koloru. Piaskowanie zaleca się powtarzać co pół roku. Zabieg może być połączony ze scalingiem i polerowaniem, przez co zauważymy, iż zęby są bardziej błyszczące.

    Pamiętajmy, iż dzięki regularnemu piaskowaniu zapobiegniemy rozwojowi bakterii, chorobom zębów i dziąseł oraz zachowamy estetyczny wygląd zębów. Należy jednak zaznaczyć, że niektórych przebarwień nie da się usunąć w ten sposób. Dotyczy to trwałych przebarwień w zakresie szkliwa np. po leczeniu tetracyklinami i preparatami żelaza.

    Jeśli obawiacie się, iż piaskowanie może boleć to pragniemy rozwiać wasze wątpliwości – zabieg ten jest bezbolesny, może jedynie powodować nieprzyjemne uczucie wynikające z użycia strumienia wody uderzającego o zęby, dyskomfort może być także wynikiem słonego posmaku w ustach – duża ilość środka do piaskowania.

    Fluoryzacja

    Wielu osobom wydaje się, iż zabieg fluoryzacji dotyczy wyłącznie najmłodszych, jednakże dorośli również w ten sposób powinni chronić swoje zęby przed próchnicą. Pasty do zębów czy płyny do płukania zawierają znacznie mniejsze stężenie tego pierwiastka niż fluor używany w gabinecie stomatologicznym.  Dlatego warto zadbać o swoje zęby. Doskonałym zabezpieczeniem okaże się profesjonalne pokrywanie zębów fluorem przez higienistkę stomatologiczną. Fluoryzacja to czwarty (obok piaskowania, odkamieniania i polerowania) i ostatni element pakietu higienizacyjnego.

    Fluoryzacja – na czym polega?

    Przed nałożeniem preparatu z fluorem powierzchnia zębów musi zostać dokładnie oczyszczona, bez kamienia, osadu. Kolejna czynność to nasycenie płytki zębów fluorem, który stopniowo przenika do szkliwa. Fluor może być aplikowany w postaci pianki podawanej na specjalnych łyżkach, które należy zagryźć na kilka minut w ustach, by fluor mógł wniknąć w szkliwo. Zabieg jest o tyle przyjemny, iż pianki mają kilka bardzo apetycznych smaków: miętowy, truskawkowy, melonowy czy też owoców leśnych. Innym sposobem fluoryzacji jest lakierowanie zębów fluorem za pomocą pędzelka.

    Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i jednocześnie chroni je przed kwasami produkowanymi przez bakterie próchnicowe. Zabieg ten należy wykonywać co pół roku, jeśli lekarz zaobserwuje, iż nasze zęby mają skłonność od próchnicy to należy go powtarzać co 3 miesiące.

    Stomatolog może także przeprowadzić fluoryzację kontaktową, obejmującą tylko jeden ząb, który jest szczególnie wrażliwy np. na zimno z powodu odsłoniętej szyjki zębowej lub bezpośrednio na mikroodwapnienie w postaci białej plamki na szkliwie.

    Uwaga!! Fluoryzacji nie powinno się wykonywać przed i po zabiegu wybielania zębów.

    ZABIEGI STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ

    Wybielanie

    Nic tak nie dodaje nam uroku jak śnieżnobiałe zęby. W poradnikach i magazynach kobiecych możemy przeczytać różne domowe sposób, które pomogą w wybieleniu zębów. Warto mieć na uwadze fakt, iż żadne domowe receptury nie są tak skuteczne i nie przyniosą tak widocznych efektów, jak wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym.

    Profesjonalny zabieg wybielania zawsze jest poprzedzony kontrolą stanu uzębienia, dzięki czemu lekarz może zaprezentować przewidywane efekty. Często zanim rozpocznie się właściwy zabieg konieczne jest zaleczenie próchnicy czy też wymiana starych plomb. Zęby muszą być też oczyszczone z kamienia i osadu.

    Wybielanie zębów – na czym polega?

    Nowoczesna stomatologia estetyczna oferuje różne techniki wybielania zębów: metodę nakładkową – nakładki mają znacznie silniejszy środek od tych dostępnych w sklepach drogeryjnych lub metodą naświetleniową. Przed naświetlaniem lekarz zabezpiecza dziąsła specjalnym preparatem. Następnie nakłada na zęby żel wybielający i naświetla go lampą, która emituje zimne światło. Metoda jest polecana ze względu na to, iż jest bezpieczna i sprawdzi się nawet przy wrażliwych zębach – nie przegrzewa zębów, nie uszkadza szkliwa i nie podrażnienia nerwów. Pod wpływem zimnego światła substancja wybielająca zaczyna działać na zęby.

    Po ok. 7 minutach lekarz usuwa żel i nakłada jego nową warstwę i ponownie naświetla. Efekt jest widoczny po 2-3 takich sesjach. Ostatni etap to całkowite oczyszczenie zębów. Takie wybielanie trwa 20-30 minut.

    Wspomniane na początku wybielanie zębów metodą nakładkową dzieli się na 2 etapy. Pierwszy odbywa się w gabinecie, gdzie stomatolog przygotowuje dopasowane do zgryzu miękkie, wypełnione żelem nakładki. Drugi etap ma miejsce w domu. Przez kolejne 7-14 dni nakładki wypełnione żelem zakładamy na kilka godzin. Jeżeli zęby nie są wystarczająco rozjaśnione, wybielanie można przedłużyć. Metoda ta tym różni się od naświetleniowej, że na efekty musimy dłużej poczekać, bo nakładki wybielają stopniowo.

    Aby uniknąć rozczarowania lekarze zawsze uprzedzają, iż podczas wybielania nie zostanie zmieniony kolor plomb, które mamy. Trzeba je po prostu wymienić na nowe po zakończeniu wybielania. Efekty wybielania utrzymują się do roku, a gdy starannie dbamy starannie o zęby to nawet kilka lat.

    Rozjaśnianie trwałych przebarwień (licówki)

    W przypadku niektórych przebarwień nie pomoże ani piaskowanie, ani wybielanie, wtedy też pozostaje założenie licówek. Licówki to niezwykle cienkie płatki (grubości 0,3-0,75 mm) wykonane z półprzezroczystego materiału, które z powodzeniem przypominają naturalne szkliwo zębów. Mogą być zrobione z tworzywa sztucznego (kompozytu) lub porcelany. Na licówki mogą się także zdecydować osoby, które nie są zadowolone z kształtu zębów i potrzebują drobnego poszerzenia, wydłużenia lub zlikwidowania przerwy (diastemy) między zębami. Licówki doskonale kryją niewielkie pęknięcia, ukruszenia albo uszkodzenia szkliwa.

    Licówki – na czym polegają?

    Licówki zazwyczaj zakłada się na przednie zęby od trójki do trójki – pojedyncze lub grupy zębów. Aby rozpocząć całą procedurę wszystkie zęby muszą być wyleczone z próchnicy, oczyszczone z kamienia i osadu. Jeśli dodatkowo pragniemy wybielić zęby to także należy to zrobić przez założeniem licówek.

    Założenie licówek jest poprzedzone pobraniem wycisku zęba. Następnie na gipsowym modelu dobiera się kształt i kolor licówki, tak aby idealnie pasowały do naturalnych zębów. Na tej podstawie wykonywane są tymczasowe licówki.

     Tymczasowe licówki pozwalają nam sprawdzić, czy kształt i kolor jest wystarczająco dopasowany. Kolejno stomatolog szlifuje zęby i robi ich wycisk. W laboratorium protetycznym są wykonywane właściwe licówki, które dentysta zamontuje na zębach specjalnym cementem i utwardzi lampą. Zabieg założenia licówek odbywa się w trakcie co najmniej dwóch wizyt.

    Jeśli do założenia licówek zniechęca was fakt szlifowania zębów to mamy bardzo dobrą wiadomość – ultracienkie licówki (chipsy) są wyłącznie naklejane na zęby, bez oszlifowania.

    Podstawową zaletą licówek jest to, iż z powodzeniem potrafią zakryć wszystkie estetyczne niedoskonałości. Dobry stomatolog potrafi je dobrać w taki sposób, iż nie można ich odróżnić od naturalnego szkliwa zębów. Licówki są niezwykle odporne na próchnicę i przebarwienia, a ich posiadacze mogą się nimi cieszyć przez 10-15 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić na nowe. Licówki kompozytowe z czasem ciemnieją.

    Likwidowanie nadwrażliwości

    O nadwrażliwości zębów najczęściej sobie przypominamy w trakcie spożywania posiłków czy picia napojów, kiedy to odczuwamy ostry, przeszywający ból. Towarzyszy nam on zwłaszcza wtedy, gdy sięgamy po gorące lub zimne napoje, jemy słodkie i kwaśne pokarmy. Nadwrażliwość zębów można próbować złagodzić różnymi, domowymi sposobami: używając specjalnej pasty do zębów, płynu do płukania, czy też miękkiej szczoteczki do zębów. Niestety, nie zawsze będzie to skutkowało.

    Nadwrażliwość zębów – na czym polega?

    W zaawansowanym stadium, gdy nadwrażliwość znacznie uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie koniecznie należy udać się do swojego stomatologa, który zaproponuje efektywną metodę likwidowania nadwrażliwości. Najczęstszą i najpopularniejszą metodą jest lakierowanie zębów lakierem zawierającym fluor – podobnie jak to ma miejsce w przypadku fluoryzacji.

    Innym sposobem jest pokrycie szyjek wypełnieniem kompozytowym, dzięki czemu wrażliwe zakończenia nerwowe zostają odizolowane od bodźców bólowych.

     

    # zabiegi stomatologiczne # higienizacja # usuwanie kamienia # skaling # piaskowanie zębów # polishing # fluoryzacja # licówki # nadwrażliwość zębów # wybielanie zębów # bezbolesne zabiegi stomatologiczne #  profilaktyczne zabiegi stomatologiczne

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream