logo
    • 01 CZE 20
    • 0
    Ból zęba – kiedy ząb przestaje boleć samoistnie

    Ból zęba – kiedy ząb przestaje boleć samoistnie

    Gdy pojawia się uporczywy ból zęba, niektórzy pacjenci odwlekają wizytę w swoim gabinecie dentystycznym, mając nadzieję, że po pewnym czasie ząb po prostu przestanie boleć i „sam się wyleczy”. Czasem faktycznie następuje samoistne ustąpienie bólu zęba, jednakże wbrew pozorom nie jest to powód do radości, a raczej sygnał, że w zębie doszło do bardzo groźnych, poważnych zmian. Co oznacza samoistne ustąpienie bólu zęba i dlaczego nie należy go lekceważyć? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym artykule.

    Ból zęba – przyczyny

    Ból zęba może być wynikiem zaistnienia różnych okoliczności: do jego wystąpienia mogą przyczynić się m.in. nadwrażliwość,  stany zapalne miazgi i przyzębia oraz mechaniczne uszkodzenia tkanek. Należy jednakże zaznaczyć, iż niezależnie od przyczyny, bólu zębów nie powinniśmy nigdy bagatelizować. Tym bardziej jeśli dodatkowo towarzyszy mu podniesienie temperatury ciała lub obrzęk. Gdy tylko zaczniemy odczuwać nieprzyjemne kłucie w jamie ustnej od razu powinniśmy zgłosić się do lekarza.

    Ząb przestał boleć? To oznaka jeszcze większych kłopotów!

    Osoby cierpiące na dentofobię, czyli strach przed dentystą i leczeniem stomatologicznym będą za wszelką cenę unikały wizyty w gabinecie, ratując się domowymi sposobami czy też tabletkami przeciwbólowymi, tym samym narażając się na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Gdy ząb sam przestanie boleć to wbrew pozorom niekoniecznie musi oznaczać jego wyleczenie, a wręcz przeciwnie zwiastuje nowe problemy, bowiem ustępowanie bólu zęba może być znakiem zupełnego obumarcia miazgi i otwarcia się komory zakażonego zęba, co powoduje zmniejszenie się wysokiego ciśnienia panującego w objętym zmianami chorobowymi obszarze.

    Dlatego pacjenci całkowicie przestają odczuwać ból zęba lub też dolegliwośći są złagodzone, co jednak nie oznacza, iż będzie tak na stałe, gdyż po pewnym czasie wrócą one ze zdwojoną siłą. Ale to nie wszystko! Nieleczonym ząb może się „odezwać” nawet po bardzo długim czasie, a powikłania mogą przyjąć następującą formę taką jak: ropnie, torbiele czy zmiany okołowierzchołkowe. Procesem chorobowym może być objęta kość żuchwy lub szczęki.

    Nie bagatelizuj problemów z zębami

    Przypominamy, iż miazga jest tkanką wysoce unerwioną i unaczynioną i to właśnie ona jest odpowiedzialna za odczuwanie bólu zęba. Gdy ból zęba przestaje być dla nas odczuwalny to znaczy, iż najprawdopodobniej miało miejsce obumarcie żywych tkanek miazgi, a sam ząb jest martwy.

    Istnieje wtedy ryzyko, iż stan zapalny zostanie przeniesiony na kości i tkanki około zębowe, bo bakterie, które dostały się do miazgi i doprowadziły do jej śmierci, muszą sobie znaleźć inne źródło pożywienia.  Nawet jeśli dany ząb przestanie boleć należy skonsultować się ze swoim stomatologiem, który oceni jego stan oraz zaproponuje dalsze leczenie.  Nie należy zwlekać do czasu, aż powstaną duże zmiany w wyniku zapalenia tkanek lub zostaną nieodwracalnie zniszczone korzenie, objęte procesem chorobowym.

    Zadbajmy o to, aby reagujący bólem ząb wyleczyć jak najszybciej, gdyż tylko w taki sposób unikniemy dalszych powikłań, nie tylko w obrębie jamy ustnej, lecz również całego organizmu gdyż  inaczej przywrócenie pięknego wyglądu będzie wymagało więcej trudu i czasu.

     

    # ból zęba # samoistne ustąpienie bólu zęba # obumarcie żywych tkanek miazgi # zmiany okołowierzchołkowe

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream