• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 06 PAŹ 20
    • 0
    Włókno szklane w stomatologii

    Włókno szklane w stomatologii

    W nowoczesnej stomatologii w trakcie leczenia znajdują zastosowanie różne materiały, w tym włókno szklane. Włókno poliaramidowe wykorzystuje się w endodoncji, ortodoncji, protetyce, periodontologii. Kiedy używa się włókna szklanego i jakie są zalety takiego materiału? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie.

    Włókno szklane a leczenie kanałowe i inne zabiegi

    Dentyści stosują włókna szklane w przypadku leczenia kanałowego, aby odbudować martwe, zniszczone zęby. Wtedy też niezbędne okazują się włókna albo gotowe wkłady standardowe. Swoim kształtem przypominają one sztyft, który wprowadza się do kanału zęba. W ten sposób można z powodzeniem odbudować kikut zęba – i to w dodatku na jednej wizycie! Co najważniejsze, nie ma etapów pośrednich. Jak zatem przebiega taki zabieg? Na zębie z odpowiednio wyleczonym kanałem lub kanałami tworzy się podstawę pod koronę protetyczną.

    Wyróżnia się 2 rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych: zmielone lub całe włókna szklane. Czy się one różnią? Te pierwsze są tańsze, ale mają mniejsze właściwości wzmacniające.

    Wskazaniem do zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego z włókna szklanego jest także konieczność wzmocnienia zęba przed założeniem korony protetycznej lub filaru mostu.

    Włókno szklane jest pomocne w momencie wzmacniania mostów. Mosty zostają zamocowane na własnych zębach, jednakże warto pamiętać, iż jest to możliwe tylko wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią ilość zębów w jamie ustnej w miejscu sąsiadującym.

    Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż dzięki włóknom szklanym oszczędza się tkankę własnych zębów przed oszlifowaniem, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych mostów.

    Niestety czasem mosty z włóknem szklanym mogą być jedynie używane przez określony czas, gdyż mają mniejszą wytrzymałość, niż te metalowe.

    Warto wiedzieć, że mosty kompozytowe z włóknem szklanym są doskonałą metodą w momencie uzupełniania pojedynczych brakujących zębów, szczególnie tych przednich. Sprawdzą się one  w przypadku zębów, jakie zostały utracone na skutek choroby przyzębia, próchnicy czy urazu albo wrodzonego braku zawiązka zęba stałego.

    Włókno szklane wykorzystywane jest także w zakresie periodontologii. Materiał ten znalazł zastosowanie do szynowania lekko rozchwianych zębów paradontalnych. Może on także służyć do unieruchamiania zębów, po różnych urazach.

    Włókna szklane może mieć formę szyny retencyjnej. Pozwala ona na utrzymanie efektów leczenia w zakresie ortodoncji.

    Dlaczego warto wybrać włókno szklane?

    Włókno szklane cechuje się ogromną trwałością i wytrzymałością, co więcej jest ono bardzo estetyczne, a inwazyjność jest minimalna. Stomatolog w taki sposób dopiera tworzywo, że odbudowany ząb wygląda identycznie z pozostałymi. Obecna we wkładach z włókna szklanego żywica kompozytowa sprawia, że doskonale łączą się one z adhezyjnymi cementami kompozytowymi.

    Materiał ten nie ulega korozji w wilgotnym środowisku jamy ustnej ani reakcjom elektrolitycznym – jest to bardzo istotne dla naszego stanu zdrowia, gdyż skutkiem tych procesów jest uwalnianie jonów, które mają cytotoksyczne właściwości i sprzyjają rozwojowi nowotworów. Uzupełnienia z włókna szklanego nie powodują przebarwień w odbudowanych koronach.

    Tak jak wcześniej wspomnialiśmy, leczenie przy pomocy włókna szklanego odbywa się w krótkim czasie, możliwe jest to nawet w trakcie jednej wizyty.

    Ponadto, zastosowanie włókien szklanych ma jeszcze jedną korzyść – jest odwracalne. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w przyszłości pacjent będzie chciał uzupełnić braki w uzębieniu implantami będzie to możliwe. Nie bez znaczenia jest również znacznie niższy koszt niż w innych możliwościach rekonstrukcji zęba (most, implant).

    Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że natychmiastowe uzupełnienie braku zębowego włóknem szklanym wpływa także na lepsze samopoczucie pacjentów, którzy zachowują swoje własne zęby.

    Kiedy nie zaleca się włókna szklanego?

    Przeciwwskazaniem do założenia wkładu koronowo-korzeniowego z włókna szklanego jest niekontrolowane zgrzytanie zębów, czyli bruksizm.  Włókno szklane nie jest polecane pacjentom którzy mają duże wady zgryzu, rozchwiane zęby oraz nie dbają o higienę jamy ustnej.

    Na zakończeniem pragniemu przypomnieć pacjentom, którzy zdecydowali się na włókno szklane, że tak jak w przypadku naturalnych zębów, ogromną rolę odgrywa higiena jamy ustnej, gdyż wszystkie odbudowy i prace stomatologiczne, wykonane z wykorzystaniem włókna szklanego, wymagają od nas rygorystycznego  przestrzegania zasad higieny jamy ustnej i regularnego poddawania się zalecanym zabiegom higienizacyjnym.

     

    # włókno szklane # włókna poliaramidowe # wkład koronowo-korzeniowy # leczenie endodontyczne #odbudowa zęba # leczenie kanałowe # kompozyt

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream