logo
    • 28 MAJ 19
    • 0
    Urazy zębów u dzieci i młodzieży

    Urazy zębów u dzieci i młodzieży

    W codziennym życiu mogą się zdarzyć niespotykane, czasem bardzo dramatyczne sytuacje, zwłaszcza jeśli chodzi o najmłodszych. Zabawy na placu zabaw czy szaleństwa z rówieśnikami na boisku piłki nożnej lub na sali gimnastycznej mogą mieć bardzo przykre konsekwencje w postaci wybitych zębów, pękniętych lub złamanych zębów lub innych urazów zębów u dzieci i młodzieży.

    Jakie są najczęściej spotykane uszkodzenia zębów oraz co należy zrobić i jak się zachować w takim momencie? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym wpisie.

    Pierwsza reakcja na wypadek jest najważniejsza!

    Jako opiekunowie, powinniśmy być świadomi zagrożenia, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy maluch przybiegnie do nas zapłakany i zakrwawiony. Podstawą jest zachowanie zimnej krwi oraz ustalenie przyczyny, musimy także ocenić szkodę – czy konieczna będzie natychmiastowa pomoc dentysty. W pierwszej kolejności należy przemyć usta wodą i próbować zatamować krwawienie. Następnie dokładnie oglądamy zęby – oceniając, czy wszystkie są, czy są całe i znajdują się na swoich miejscach. W razie wątpliwości, najlepiej skontaktować się ze swoim gabinetem stomatologicznym, gdzie uzyskacie fachową pomoc.

    Urazy zębów u dzieci i młodzieży – co mówią na ten temat statystyki?

    Jak podają badania, 30 % dzieci z uzębieniem mlecznym doznaje urazów zębów, w przypadku maluchów z uzębieniem stałym do 13. roku życia, liczba ta spada do 22%. Zapewne nie zdziwi was fakt, iż to właśnie chłopcom przytrafiają się takie sytuacje 2 razy częściej niż dziewczętom.

    Największy wzrost częstości urazów zębów mlecznych zaobserwowano u dzieci w wieku 2–4 lat i ponowny wzrost w wieku 8–10 lat, najczęściej dotyczy stałych zębów przednich górnych. Zazwyczaj urazy dotyczą pojedynczego zęba, ale w wypadkach komunikacyjnych i przy uprawianiu sportów będzie to uraz kilku zębów.

    Jakie są przyczyny urazów zębów u dzieci i młodzieży?

    W przypadku najmłodszych pociech, do  5. roku życia  są to upadki w 50%, zmniejszające się z wiekiem. Podobnie liczba ta zmniejsza się, jeśli mówimy o urazach w trakcie zabawy, za to wzrasta do 61% podczas uprawiania sportów, do 78% podczas bójek i napadów, natomiast urazy komunikacyjne w wieku 5–10 lat wynoszą 44%, przy 63% urazów spowodowanych ugryzieniem przez psa w wieku 0–5 lat. Niestety, aż 80% urazów u dzieci w wieku 0–5 lat jest spowodowana maltretowanie, ze wzrostem maluchów spada do 20% (dzieci w wieku 5–10 lat).

    Jak zachować się, gdy wasza pociecha wybije sobie zęba?

    Beztroska zabawa z przyjaciółmi na podwórku czasem może zakończyć się płaczem, a w najgorszym razie wybitym zębem, gdy wasz maluch spadnie z huśtawki lub drabinki. Gdy zobaczysz, że wybity ząb leży na ziemi lub podłodze niezwłocznie go podnieść (chwytając za koronę, nie korzeń, włóż do woreczka z mlekiem lub solą fizjologiczną i zgłoś się do stomatologa. Czas reakcji jest bardzo ważny, bowiem ząb zasycha i obumiera w przeciągu 30 minut, jednak jeśli odpowiednio zostanie przechowany to można mu wydłużyć ten czas i zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia reimplementacji (powtórnego umieszczenia w zębodole). Najlepiej, aby udało się przeprowadzić zabieg w przeciągu 2 godzin od momentu wybicia, gdyż tylko wtedy są duże szanse powodzenia.

    Zwichnięty ząb/ rozchwiany ząb

    Czasem, np. w wyniku upadku, ząb może jedynie zmienić swoją pozycję, wtedy też istnieje prawdopodobieństwo, że będzie go można ustawić w odpowiedniej pozycji. Trzeba jednak działać szybko i zdecydowanie. Oczywiście bez wizyty w gabinecie stomatologicznym się nie obejdzie. Odradzamy działanie na własną rękę gdyż istnieje ryzyko, że podczas takiego zabiegu ząb straci wiązanie i wypadnie. Dentysta będzie musiał ustawić ząb w pozycji wyjściowej i zszynować go z zębami sąsiednimi lub zostawić do samoistnego powrotu do pozycji wyjściowej.

    Ułamany/ złamany ząb

    Gdy wasza pociecha złamała ząb, pamiętajcie, aby znaleźć i zachować ułamaną końcówkę, gdyż może się ona przydać przy rekonstrukcji zęba. Należy tak jak przy wybiciu – przechowywać część zęba w soli lub mleku i jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Gdyście zgubili ułamaną część to również nie ma powodów do strachu – lekarz zastosuje najlepsze rozwiązanie.  Po wykonaniu RTG zęba stomatolog zaprezentuje przewidywane metody leczenia. Jeśli ząb mleczny został złamany nad linią dziąsła (w obrębie korony), raczej nie wykonuje się ekstrakcji (usunięcia), gdyż mogłaby ona prowadzić do przemieszczania się sąsiadujących zębów mlecznych i zamykania przestrzeni dla przyszłego zęba stałego. Warto wiedzieć, iż ząb może dalej funkcjonować, jeśli w jego obrębie nie zostały uszkodzone żywe tkanki. W przypadku obniżenia tkanek miękkich, ząb będzie leczony kanałowo (endodontycznie), co zminimalizuje ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i uchroni dziecko przed bólem.

    W przypadku złamania zęba mlecznego poniżej linii dziąsła lub rozległej infekcji, niezbędne będzie usunięcie zęba. Należy pamiętać o stałej kontroli dentystycznej i ortodontycznej, dzięki czemu wykluczymy możliwość wystąpienia wad zgryzu i zamknięcia przestrzeni dla zębów stałych.

    Ból zęba

    Gdy wasza pociecha jest smutna, rozdrażniona, nie chce jeść to być może cierpi na ból zęba. Koniecznie porozmawiajcie na ten temat, doraźnie – w oczekiwaniu na termin u lekarza- pomoże podanie środka przeciwbólowego  (ibuprofen lub paracetamol).

    Afty

    W jamie ustnej waszego dziecka mogą także pojawić się bolesne owrzodzenia. Ich występowanie jest związane m.in. z niewłaściwą higieną, alergiami, chorobami zębów, urazami mechanicznymi, czy autoagresją komórek (spowodowaną np. przez stres) mogą być uszkodzenia mechaniczne. Jedną z metod leczenia aft jest ozonowanie w gabinecie stomatologicznym.

    Stan zapalny jamy ustnej

    Kolejnym zagrożeniem, na jakie narażone są nasze dzieci jest stan zapalny jamy ustnej. W momencie zdiagnozowania takiego problemu, stomatolog może zalecić stosowanie płukanek i środka odkażającego.

     

    # urazy zębów u dzieci i młodzieży # wybity ząb # pęknięty ząb # złamany ząb # rozchwiany ząb # ból zęba # afty # stan zapalny jamy ustnej

     

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream