logo
    • 04 KWI 17
    • 0
    Kupujemy szczoteczkę do zębów – przewodnik

    Kupujemy szczoteczkę do zębów – przewodnik

    Wybór właściwej szczoteczki do zębów wbrew pozorom wcale nie jest oczywisty, gdyż należy zwrócić uwagę na różne rzeczy. I nie mówimy tutaj o dylematach związanych z barwą, ale np. z rodzajem włosia, kształtem szczotki czy uchwytu. Szczoteczka zapewnia odpowiednią higienę naszej jamy ustnej, dlatego warto poświęcić parę minut na znalezienie tej najodpowiedniejszej. Aby wybrać najlepszy model dla siebie polecamy zapoznanie się z naszym przewodnikiem. Wybór właściwej szczotki zapobiegnie wielu chorobom dziąseł oraz zapewni naszemu uzębieniu piękny, zdrowy wygląd.

    Jak Polacy szczotkują zęby – badania

    Na łamach PulsuMedycyny.pl możemy zapoznać się z wynikami badania na temat świadomości Polaków w kwestii szczotkowania zębów. Naukowcy alarmują, iż wiedza na temat dbania o zęby jest ciągle uboga – 60 proc. z Polaków nie ma pojęcia o sposobach szczotkowania zębów. Polska wciąż pozostaje w gronie 15 krajów, w których zachorowalność na choroby dziąseł i zębów jest największa. Zazwyczaj starsi pacjenci wstydzą się pytać, bo doskonale zdają sobie sprawę, iż jako dorośli ludzie powinni wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby. Obawy są niepotrzebne, gdyż dobry stomatolog z chęcią podpowie, jaką wybrać szczotkę do zębów czy też wyjaśni, jak wygląda prawidłowa technika mycia zębów.

    Troszkę historii….

    Jak możemy przeczytać w jednym z numerów „Kuriera Ilustrowanego” pierwsza szczoteczka do zębów z nylonowym włosiem pojawiła się na rynku ponad 70 lat temu, bo w 1938 r. Współczesny człowiek zdziwiłby się widząc wcześniejsze szczoteczki do zębów, gdyż nie przypominały one wcale tych, które tak dobrze znamy. Dawne szczotki składały się z gałązek krzewów i drzew, a mycie zębów bardziej przypominało wymiatanie resztek niż szczotkowanie.

    W jaki sposób wybrać idealną szczoteczkę dla siebie?

    Wybierając szczoteczkę zwróćmy uwagę na: jej twardość włosia, długość szyjki, czy będzie to szczotka manualna czy też elektryczna. W dalszej części artykułu postaramy się zaprezentować różne rodzaje szczoteczek oraz kryterium, który powinniśmy się kierować podczas kupowania nowej szczotki.

    Twardość włosia

    Pierwsza kwestia to twardość włosia. Możemy kupić szczotki o miękkim, średni lub twardym włosiu. Jeśli mamy wrażliwe, często krwawiące dziąsła to należy zdecydować się na te z miękkim. Miękkie włosie jest wykorzystywane także w szczotkach dla dzieci.

    Twarde szczotki są polecane osobom posiadającym zdrowe, mocne zęby. Doskonale sprawdzają się one w przypadku osób, którym szybko osadza się kamień i osad nazębny, np. palaczy czy miłośników picia kawy.

    Średnie włosie to rozwiązanie pośrednie pomiędzy wcześniejszymi dwoma rodzajami.

    Długość szyjki

    Producenci szczotek prześcigają się w wymyślaniu nowych technologii, dzięki którym będą one lepiej czyścić nasze zęby. Istotne jest by przy zakupie szczotki zwracać uwagę na jej szyjkę. Musi być ona odpowiednio długa i cienka, tak byśmy nie mieli problemu z dostępem do zębów trzonowych. Dentyści zalecają, aby dla dzieci wybierać szczotkę, której długość wynosi od 11 do 13 cm, dla dorosłych są dedykowane te znajdujące się w przedziale od 15 do 17 cm. Jeśli cierpimy na różnego typu choroby uzębienia należy wybrać szczotkę z giętką szyjką, dzięki czemu nie odczujemy nacisku.

    Podział szczoteczek do zębów

    Szczotki do zębów możemy podzielić na:

    –  manualne

    – specjalistyczne

    – elektryczne

    – soniczne.

    Szczotka manualna- coś dla tradycjonalistów

    Z pozoru dostępne w drogeriach modele szczoteczek niewiele różnią się od siebie, jednakże to pierwsze wrażenie jest mylne. Tradycyjne szczoteczki do zębów dzielą się choćby ze względu na ułożenie włosia na główce. Obok tradycyjnych, jakie znajdziemy w większości łazienek, jest także kilka typów innych, manualnych szczoteczek do zębów. Możemy więc wyróżnić szczoteczki zwykłe i specjalistyczne.

    Zwykłe szczoteczki dzieli się na:

    – pęczkowe,

    – wielopęczkowe.

    Pęczkowe zostały wyposażono w 2 – 3 rzędy pęczków włosia na szerokość główki i 5 – 6 pęczków na długość. Są one najczęściej ustawione równo, gęsiego – jeden za drugim lub np. w kształcie litery „x”. Szczotki wielopęczkowe – jak sama nazwa wskazuje – mają od 3 do 5 rzędów pęczków na szerokość i nawet 12 na długość. W przeciwieństwie do szczotek pęczkowych mogą być ustawione w różny sposób – równo, jeden za drugim lub naprzemiennie, podobnie jak krzesła.

    Jeśli wybieramy się na krótki urlop i nie mamy za dużo miejsca w bagażu to warto zdecydować się na szczotkę podróżną, która składa się na pół. Po złożeniu główka z włóknami zostaje ukryta w pudełku, które równocześnie stanowi rączkę.

    Szczoteczki specjalistyczne

    Oprócz szczotek manualnych wyróżniamy szczotki specjalistyczne, niezbędne w przypadku stanu po operacji czy też dla osób noszących aparaty ortodontyczne. Wśród szczotek specjalistycznych znajdziemy takie jak:

    – Jednopęczkowe

    – Międzyzębowe: niestety mało popularne, doskonale czyszczą zarówno zakamarki w aparatach ortodontycznych, ale także mogą ich używać osoby nienoszące aparatów, by lepiej dotrzeć do miejsc trudnodostępnych dla zwykłej szczoteczki

    – Ortodontyczne

    – Pooperacyjne

    – do implantów

    Jako uzupełnienie dla szczoteczek czy nici dentystycznych wielu stomatologów poleca, aby zaopatrzyć się w irygator dentystyczny –  jest urządzenie służące do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jak doskonale zdajemy sobie sprawę, samo szczotkowanie zębów jest niewystarczające, zatem irygator będzie jego uzupełnieniem. Wyróżniamy irygatory stacjonarne do użytku domowego oraz irygatory przenośne znajdujące zastosowanie w podroży.

    Szczotka manualna czy elektryczna?

    Alternatywą dla manualnej, zwykłej szczotki jest elektryczna lub zasilana bateriami. Szczotki elektryczne posiadają liczne udogodnienia, np. czujniki nacisku, możliwość używania różnych trybów czyszczenia, dlatego lepiej możemy zadbać o higienę naszej jamy ustnej. Szczotki zasilane bateriami AA mają podobne funkcje jak manualne, wyróżnia je jedynie opcja wibracji, przez co zęby są dokładniej czyszczone.

    Rodzaje szczotek elektrycznych

    Szczotki elektryczne także mają różne rodzaje:

    – oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne,

    – soniczne,

    – ultradźwiękowe.

    Szczoteczki obrotowo-pulsacyjne usuwają osad mechanicznie. Istotne jest, iż robią to 2 razy skuteczniej niż tradycyjne!

    Szczotki soniczne i ultradźwiękowe oczyszczają zęby przy pomocą fal dźwiękowych, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Co ważne, szczotki soniczne idealnie sprawdzą się w przypadku osób z wrażliwymi dziąsłami.

    Szczoteczki elektryczne są nie tylko skuteczne w czyszczeniu, ale też delikatne dla dziąseł. Często mają dodatkowe funkcje, jak np. czujnik siły nacisku czy timer, który odmierza 2-minutowy czas mycia zębów.

    Jeżeli zależy nam na wygodzie, dokładnym i łatwym czyszczeniu zębów, a przy tym dysponujemy odpowiednim budżetem to szczoteczka elektryczna będzie doskonałym pomysłem. Tym bardziej, że możemy z niej korzystać np. z mężem czy partnerem – kupując różne główki.

    Decyzja, jaką szczotkę należy kupić zależy wyłącznie od nas. Istotne jest by główkę lub całą szczotkę wymieniać średnio raz na 2, 3 miesiące.

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream