logo
    • 05 LIS 19
    • 0
    Spuchnięte dziąsła

    Spuchnięte dziąsła

    Gdy zauważymy, iż nasze dziąsła są spuchnięte, obolałe, bolą, gdy dotyka się je szczoteczką do zębów i krwawią to nie należy lekceważyć tych objawów, gdyż może to sugerować różne choroby. Jakie są przyczyny odpowiedzialne za taki stan? Jak możemy temu zapobiec? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym najnowszym wpisie, zapraszamy do zapoznania się z nim.

    Spuchnięte dziąsła – czym są?

    Spuchnięte dziąsła mogą nie tylko boleć, lecz również utrudniać spożywanie posiłków, a nawet być przyczyną bezsenności. Przypadłość ta może wywoływać zapalenie dziąseł, które jest następstwem kamienia nazębnego i próchnicy. Warto pamiętać, iż nieleczone zapalenie dziąseł sprzyja zapaleniu przyzębia i innym poważnym chorobom dziąseł i zębów. W ostateczności nawet prowadzi do rozwoju paradontozy.

    W trakcie szczotkowania zębów należy bacznie obserwować stan swoich dziąseł i prawidłowo o nie dbać. Dziąsła powinny mieć lekko różowy kolor, jeżeli są zaczerwienione (przybrały ciemniejszą, nawet bordową barwę) to wtedy wiemy, że są podrażnione. Zdrowe dziąsła nie mogą także krwawić.

    Spuchnięte dziąsła – przyczyny.

    Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym nasze zaniedbania: unikanie nitkowania zębów, płukania specjalnymi płynami, czy też niedokładne i niestaranne mycie zębów.  A przecież wszystkie te czynności uniemożliwiają odkładanie się płytki nazębnej, którą tworzą resztki jedzenia i bakterii, a z czasem utwardza się one i zmieniają w kamień nazębny. Nieusunięta kilka dni płytka nazębna pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie mineralizuje się, a wtedy nawet mimo naszych usilnych starań i dokładnego czyszczenia zębów, nie obejdzie się bez profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak skaling.

    Warto również dodać, iż kamień nazębny zbiera się wtedy, gdy używamy zbyt miękkich szczoteczek do zębów, które niejednokrotnie nie są w stanie usunąć całości płytki nazębnej.

    Spuchnięte dziąsła mogą zapowiadać rozwijającą się paradontozę, w takim przypadku konieczna jest jak najszybsza interwencja stomatologa.

    Inne przyczyny powodujące opuchliznę dziąseł to na przykład problem z zębem ósemką. Bardzo często u pacjentów z chorą ósemką występują takie objawy. Oczywiście należy udać się do swojego gabinetu stomatologicznego, aby lekarz mógł podjąć decyzję o tym, czy ząb zostanie usunięty. Po ekstrakcji zęba zdarza się, że opuchlizna jeszcze przez pewien czas będzie się utrzymywać, w celu zminimalizowania uciążliwości należy przyjmować leki przeciwzapalne, stosować chłodne okłady i płukanki ziołowe dostępne w aptekach.

    Spuchnięte dziąsła to także dolegliwość, na którą uskarżają się kobiety w ciąży (problem ten dotyczy nawet 50% ciężarnych kobiet). Jest to spowodowane tym, że w tym czasie dochodzi do nadprodukcji progesteronu, który zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych. Krwawiące, spuchnięte dziąsło występują zazwyczaj w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

    Czynnikiem sprzyjającym występowaniu opuchlizny dziąseł jest również noszenie stałych aparatów ortodontycznych, retainerów po leczeniu ortodontycznym lub z wykonanymi uzupełnieniami protetycznymi (takimi jak mosty protetyczne), gdyż wszystkie te elementy utrudniają zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pacjenci z tych grup powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie czystej powierzchni zębów.

    Niepokojący wygląd dziąseł może być także spowodowany chorobami ogólnoustrojowymi, a zatem  spuchnięte dziąsła będą sygnałem cukrzycy, bulimii czy anoreksji. Bulimia ma degenerujący wpływ na stan całej jamy ustnej: dziąsła i zęby są bardzo mocno osłabione, spuchnięte i przekrwione.

    Spuchnięte dziąsła – jak można im zapobiec?

    Leczenie opuchniętych i krwawiących dziąseł nie jest tak skomplikowane jak to się na pierwszy rzut oka wydaje, bowiem wszystko zależy od zaangażowania pacjenta i jego dokładności. Najważniejsza jest zmiana dawnych, nieprawidłowych nawyków i zastąpienie ich prawidłowym szczotkowaniem i regularnym nitkowaniem zębów. Pamiętajcie, aby zawsze myć zęby ruchami wymiatającymi, a nie okrężnymi.

    Ponadto, w aptekach i sklepach z artykułami higienicznymi można nabyć liczne środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, pomagające w szybkim czasie zredukować stan zapalny dziąseł.

    Polecamy używanie specjalistycznych past do zębów oraz płukanek, które sprawdzą się w momencie, gdy po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów. Skuteczne jest również stosowanie specjalistycznych żelów w miejscach o największym nasileniu stanu zapalnego.

    W celu utrzymania zdrowych dziąseł należy regularnie odwiedzać swój gabinet dentystyczny, gdzie stomatolog będzie mógł przeprowadzić profesjonalne oczyszczanie zębów. Lekarz dentysta wykonuje skaling (usuwanie kamienia) i piaskowanie, dokładnie oczyszczając powierzchnię zębów z twardych złogów i miękkich osadów. Taki zabieg zaleca się wykonywać minimum raz do roku.

    Leczenie wspomagające może odbywać się przy pomocy naturalnych metod. Warto zaopatrzyć się w wodę utlenioną i robić z niej płukankę, bardzo przydatny jest również napar z szałwii, a także olejek goździkowy. Chłodnym naparem z szałwii lub rumianku należy płukać jamę ustną trzy razy dziennie. Pamiętajmy jednak, że te domowe sposoby nie zastąpią fachowego leczenia w gabinecie dentystycznym.

     

    # spuchnięte dziąsła # higiena jamy ustnej # zapalenie dziąseł # krwawienie dziąseł # skaling

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream