logo
    • 20 SIE 19
    • 0
    Rodzaje zdjęć rentgenowskich (RTG) zębów

    Rodzaje zdjęć rentgenowskich (RTG) zębów

    Jednym z podstawowym badań, jakie zostaje zlecone przez stomatologa, aby ocenić stan jamy ustnej pacjenta, jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) zębów i kości. W najnowszym artykule pragniemy omówić rodzaje zdjęć rentgenowskich i wyjaśnimy, kiedy należy je wykonać. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.

    Zdjęcie rentgenowskie – co to jest?

    RTG zębów, czyli jak potocznie mówi wiele osób, prześwietlenie zębów, to badanie radiologiczne, które umożliwia w bezbolesny i bezpieczny sposób sprawdzenie uzębienia, kości szczęki i żuchwy. Dzięki RTG można także określić stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb.

    Kiedy najczęściej zachodzi konieczność wykonania zdjęcia RTG?

    Gdy pacjenci zgłaszają się do swojego gabinetu stomatologicznego z dokuczliwym bólem zęba to oprócz ogólnej oceny stanu jamy ustnej wykonuje się RTG zębowe. Na jego podstawie lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia, decyduje np. czy dany ząb powinien być leczony kanałowo (endodontycznie), czy jest możliwe ze względu na jego budowę przeprowadzenie takiego leczenia. Wskazaniami do diagnostyki radiologicznej są także: diagnostyka chorób zębów i tkanek, okołowierzchołkowych, ocena stosunków okluzyjnych w leczeniu ortodontycznym, diagnostyka zmian w obrębie kości (np. torbiele, martwica, zwapnienia itp.), diagnostyka zatok przynosowych, diagnostyka stawu skroniowo-żuchwowego oraz diagnostyka onkologiczna.

    Rentgen zębów – rodzaje

    We współczesnej stomatologii diagnostyka stomatologiczna jest ogromnym ułatwieniem pracy każdego lekarza dentysty. Wykorzystuje się kilka rodzajów zdjęć z użyciem promieniowania rentgenowskiego. Są to: zdjęcie zębowe, ortopantomograficzne, inaczej OPG (czasami nieprawidłowo nazywane zdjęciem panoramicznym), zgryzowo-skrzydłowe, cefalometryczne oraz tomograficzne. W dalszej części omówimy każdy rodzaj.

    Podstawową metodą diagnostyki jest zdjęcie zębowe, które jest pomocne w przypadku pojedynczych zębów, np. przed leczeniem kanałowym, w jego trakcie lub po jego zakończeniu. Zdjęcie umożliwia zobaczenie kilku (około 3) sąsiednich zębów jednego łuku, jednocześnie zostaje ukazana korony i korzenie, jak również część otaczającej kości.

    Równie często wykonuje się zdjęcie ortopantomograficzne lub po prostu OPG. Jest to zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów, zatok szczękowych, stawów skroniowych oraz kości szczęki i żuchwy.
    Znacznie rzadziej w Polsce zleca się wykonanie zdjęcia skrzydłowo-zgryzowego. Takie zdjęcie przedstawia tylko korony zębów zarówno górnych, jak i dolnych, jednak bez ich korzeni i kości wokół korzeni. Obejmuje ono swoim zasięgiem tylko kilka (około 3) sąsiednich zębów jednocześnie łuku górnego i dolnego.
    Pacjenci, u których zamierza się przeprowadzić leczenie ortodontyczne muszą mieć wykonane zdjęcie cefalometryczne. Rentgen umożliwia zobaczenie nie tylko zębów i otaczających je kości, lecz także całą czaszkę. Na zdjęciu jest zawsze widoczny jeden profil pacjenta. Metoda ta pozwala na wykonanie pomiarów odpowiednich odległości i kątów między różnymi punktami czaszki pacjenta.

    Niezwykle dokładne są badania tomograficzne – tomografia stożkowa, inaczej CBCT. W przeciwieństwie do innych zdjęć RTG, CBCT pozwala na trójwymiarowe zobrazowanie badanych struktur, co jest zwłaszcza istotne w przypadku planowanego leczenia kanałowego, bowiem kanały w zębach mogą się na siebie nakładać i tylko w ten sposób będzie możliwe ich obejrzenie.

    Czy należy się specjalnie przygotować do badania?

    Do żadnego z rodzajów badań rentgenowskich nie jest wymagane jakiekolwiek przygotowanie.

    Jakie są przeciwwskazania do wykonania zdjęcia RTG?

    Przed rentegnem panie zostaną zapytane, czy nie są przypadkiem w ciąży, gdyż u kobiet ciężarnych badanie to można wykonywać tylko w przypadku bezwzględnej konieczności, jak również ukobiet w drugiej części cyklu miesięcznego, jeśli istnieje podejrzenie zajścia w ciążę. Dzieciom zostaje podana mniejsza dawka promieniowania. Przed badaniem pacjenci otrzymują specjalny ochronny fartuch, który chroni narządy przed promieniowaniem. Warto pamiętać, iż badań nie należy wykonywać zbyt często, dlatego koniecznie poinformujcie swojego lekarza, kiedy ostatnio mieliście zrobiony taki rentgen.

    Czy mogą wystąpić jakieś powikłania w trakcie lub po badaniu?

    Badanie jest nieinwazyjne, a zatem nie ma możliwości wystąpienia żadnych powikłań po nim. Nieprzyjemne może być jedynie włożenie części aparatu i zagryzienie jej, dlatego osoby, które mogą mieć odruch wymiotny nie powinny spożywać obfitego posiłku tuż przed wizytą w gabinecie.

     

    # rentgen # zdjęcia RTG # diagnostyka radiologiczna # zdjęcie zębowe (punktowe) # zdjęcie ortopantomograficzne (OPG) # zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe # zdjęcie cefalometryczne # badanie CBTC

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream