logo
    • 08 PAŹ 19
    • 0
    Reimplantacja zęba

    Reimplantacja zęba

    Przyczyną utraty zęba nie zawsze musi być nasze zaniedbanie, a zatem zaawansowana próchnia czy paradontoza, lecz również zęby tracimy w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń – urazów, wypadków.  Problem wypadnięcia zęba czy wybicia może także dotyczyć osób uprawiających różne dyscypliny sportowe, np. sporty walki: boks, karate, itp. Co w takiej sytaucji należy zrobić oraz czy jest możliwe uratowanie zęba – na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z nim, abyście w razie awaryjnej sytuacji wiedzieli, jak należy się zachować.

    Na czym polega reimplantacja zęba?

    Reimplantacja, zwana także replantacją, to najprościej mówiąc ponowne umieszczenie zęba w jamie ustnej, a konkretnie w zębodole. Jak twierdzą amerykańscy naukowcy w 90% utracony ząb można uratować, jednak pod pewnymi warunkami. Jest to możliwe, po pierwsze wtedy, gdy korzeń zęba jest nienaruszony, bo można go połączyć z kością.

    Po drugie, istotny jest również stan zębodołu – musi być w dobrym stanie oraz pacjent musi mieć zdrowe dziąsła.

    Ostatnim czynnikiem jest właściwe przechowywanie oraz sposób jego dostarczenia do gabinetu.

    Reimplantacja zęba – rodzaje

    Reimplantacja może zostać wykonana w dwóch przypadkach: gdy utracimy ząb w wyniku mechanicznego urazu (np. wybity ząb) oraz gdy lekarz zaplanuje taki zabieg, jest to tzw. reimplantacja zamierzona.

    Jak sama nazwa wskazuje, reimplantacja zamierzona polega na celowym usunięciu zęba i ponownym wstawieniu go do zębodołu. Zazwyczaj zabieg ten jest poprzedzony antybiotykoterapią, usunięciem złogów nazębnych oraz sprawdzeniem stanu przyzębia brzeżnego i odkażeniem jamy ustnej. W trakcie tego zabiegu pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie.

    Reimplantacja zęba – liczy się każda minuta!

    Należy pamiętać, iż sukces reimplantacji po wybiciu zęba w ogromnej mierze zależy od  odpowiedniego czasu i działania – m.in. właściwego przechowywania zęba.

    Przede wszystkim nie możemy dopuścić do wyschnięcia korzenia zęba. Warto wiedzieć, iż tuż po wybiciu powinniśmy przemyć jamę ustną i ząb, a następnie umieścić go w zębodole, chwytając za koronę i zamknąć usta. Wybitego zęba nie należy przecierać szmatką czy chusteczką, nie należy go umieszczać w pojemniku z watą, bibułką czy ligniną.  Być może takie zachowanie wydaje się Wam dość dziwne, jednakże w ten sposób wybity ząb ciągle znajduje się w swoim naturalnym środowisku, co zwiększa szansę na zachowanie przy życiu komórek korzenia. Najlepiej, aby osoba poszkodowana udała się do lekarza w ciągu 30 minut od wybicia zęba, jednakże jeśli ząb był umieszczony w zębodole to jest szansa na reimplantację także po godzinie od wybicia, a nawet dwóch, ale spada prawdopodobieństwo powodzenia zabiegu.  Inną sprawdzoną metodą przechowywania jest trzymanie zęba w soli fizjologicznej lub mleku.

    Reimplantacja zęba u dzieci

    Przechowywanie zęba w jamie ustnej nie jest wskazane w przypadku dzieci, które mogą się zaksztusić czy po prostu połknąć uszkodzony ząb. Zabieg reimplantacji nie może zostać przeprowdzony u dzieci z uzębieniem mlecznym, gdyż próba reimplantacji takiego zęba może skończyć się uszkodzeniem zawiązki zęba stałego.

    Reimplantacja – jak przebiega ten zabieg?

    Po dotarciu do gabinetu stomatologicznego, dentysta odpowiednio przygotuje ząb,  po czym wprowadzi go do zębodołu i unieruchomi szyną nazębną.

    Jakie są zalecenia po zabiegu?

    Szyny nazębne należy nosić przez około tydzień.  Zaleca się, aby w czasie po zabiegu reimplantacji pacjenci przeszli na pokarmy papkowate przez 2-3 tygodnie. Ponadto istotne jest także zachowanie starannej higieny jamy ustnej oraz stosowanie płukanek ściągających o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym, np.: rumianek, chlorheksydyna. Nie należy również zapomniać o cotygniowych  kontrolach w gabinecie stomatologicznym, w trakcie których lekarz oceni stan zęba. Pomocniczo stomatolog może zlecić dodatkowe badania radiologiczne, które umożliwiają wykrycie niepokojących zmian, np. źródło ewentualnych dolegliwości bólowych czy monitorować resorpcję korzenia.

    Dlaczego należy zdecydować się na reimplantację?

    Choć pozornie brak jednego zęba jest niewielką stratą to może się on przyczynić do wielu problemów ze zdrowiem. Najczęstsze komplikacje to: upośledzenie narządu żucia, choroba okluzyjna, przemieszczanie się pozostałych zębów, wady zgryzu, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Ponadto, wybity lub złamany ząb sprzyja występowaniu bólów głowy, kręgosłupa, zaburzeń mowy i układu trawiennego, dlatego nie warto zwlekać z interwencją.

     

    # reimplantacja zęba # replantacja # wybity ząb # wypadnięcia zęba # szyny nazębne # leczenie endodontyczne # leczenie kanałowe

    Reimplantacja zęba

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream