logo
    • 02 PAŹ 18
    • 0
    Trzecie zęby – czyli jak szybko można przyzwyczaić się do protezy zębowej? Pomocne wskazówki

    Trzecie zęby – czyli jak szybko można przyzwyczaić się do protezy zębowej? Pomocne wskazówki

    Gdy pierwszy raz założymy naszą protezę zębową (tzw. trzecie zęby) możemy poczuć się nieco dziwnie, od razu pojawią się wątpliwości dotyczące codziennych czynności, które wcześniej nie sprawiały nam żadnych trudności, a teraz wymagają od nas wprawy i przyzwyczajenia się do obcego przedmiotu, znajdującego się w naszej jamie ustnej.

    Proteza zębowa gwarantuje młodszy wygląd, nieskrępowany śmiech i bezproblemowe żucie, dlatego warto przekonać się do niej. Doskonale zdajemy sobie sprawę, iż pacjenci noszący swoje nowe, trzecie zęby muszą uzbroić się w cierpliwość i dać sobie trochę czasu, ale w efekcie końcowym odczują znaczne polepszenie samopoczucia w każdej, codziennej sytuacji.

    Pierwsze chwile po założeniu protezy zębowej

    Na początku po założeniu protezy zębowej masz prawo obawiać się mówić i jeść, jest to naturalne, bowiem w ustach znajduje się obce ciało. Najważniejsze jest jednak, aby jak najszybciej „zaprzyjaźnić się” z protezą i przezwyciężyć strach. Istotne, aby trzecie zęby były mocowane i noszone przez cały czas, także w nocy, wówczas błona śluzowa jamy ustnej zyska większą odporność, a podniebienie i szczęka pozostaną aktywne.

    Niektórzy pacjenci martwią się, czy faktycznie uda im się oswoić się z protezą zębową, jednak zapewniamy, iż tak naprawdę jest to jedynie kwestia czasu. Trzecie zęby ułatwiają egzystencję milionom. Dobrze dobrana proteza zębowa oraz odpowiednie mocowanie sprawią, iż postronne osoby nawet nie zauważą, iż nie są to nasze naturalne zęby.

    Pierwszy miesiąc z „trzecimi zębami”

    Dzień 1:

    Na początku trzecie zęby to dla pacjentów wielka niewiadoma. W głowie kotłują się myśli, czy sprostamy wyzwaniu i nauczymy się z nimi żyć? Oczywiście że tak! Co więcej, później nie będziemy chcieli rozstawać się z naszą protezą zębową. Aby szybciej przyzwyczaić się do protezy warto przez pierwsze dni zrezygnować z trudnych do gryzienia potraw i spożywać wyłącznie miękkie pokarmy, które są delikatne dla dziąseł.

    Dzień 2 – 14:

    Jeśli zaobserwujecie u siebie zwiększony przepływ śliny i lekkie odciski w trakcie przyzwyczajania się jamy ustnej do protezy to nie ma powodów do obaw. W złagodzeniu odcisków pomoże przepłukiwanie ciepłą osoloną wodą oraz stosowanie żeli kojąco-regenerujących do dziąseł. Pamiętajmy jednak, iż proces gojenia trwa nieco dłużej, jeśli nosimy pełną protezę lub jeśli dentysta niedawno usunął nam zęby.

    Dzień 15 – 29:

    Półmetek miesiąca. Powoli przyzwyczajamy się do obecności protezy zębowej, ale ciągle należy trenować i ćwiczyć mowę oraz spożywanie pokarmów z protezą. Odciski stają się coraz mniejsze, a także znacznie zmniejszył się ślinotok. W tym momencie możecie spróbować zastosować jeden z produktów wspomagających mocowanie protezy, dzięki czemu zwiększy się jej dopasowanie i komfort noszenia.

    Dzień 30:

    Miesiąc noszenia protezy już za nami! Gratulacje! Jesteście na bardzo dobrej drodze ku pełnej akceptacji protezy, niedługo stanie się ona waszą częścią. Warto także pamiętać o regularnych kontrolach dentystycznych nowych zębów.

    Jak pić i jeść pokarmy z protezą zębową– 8 wskazówek

    Pacjenci często zastanawiają się, czy trzecie zęby nie przeszkadzają w spożywaniu niektórych produktów oraz czy są osadzone prawidłowo, tak aby normalnie gryźć także twardsze pokarmy? A może należy wybierać bardziej miękkie potrawy?

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, bowiem jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od tego, jaki materiał został użyty do wykonania protezy zębowej oraz czy jest ona całkowita czy częściowa.

    Na początku noszenia protezy zębowej podczas żucia można odczuwać niewielki dyskomfort. Nie bądźmy zdziwieni, gdy odkryjemy, że nasze doświadczenia smakowe są nieco ograniczone lub zmienione – fakt ten wynika z tego, iż nerwy smakowe podniebienia są częściowo przykryte płytką podniebienną protezy. W krótkim czasie zmysł smaku powinien zaadaptować się do nowej sytuacji, a ulubione dania będą z pewnością smakowały równie dobrze jak poprzednio.

    Trzecie zęby: 8 wskazówek dotyczących jedzenia z protezą zębową

    – Należy zwracać uwagę, aby podczas żucia szczęka była równomiernie obciążona, tzn. nie żuć z jednej strony, dzięki czemu proteza będzie równomiernie dociskana i nie będzie się zsuwać.

    – Należy starać się podczas gryzienia używać kłów i zębów trzonowych.

    – Zachowajmy ostrożność podczas spożywania gorących potraw i napojów. W związku z tym, iż górna proteza szczękowa przykrywa część podniebienia to jak gorąca jest temperatura odczujemy dopiero w gardle, przez co możemy się poparzyć.

    – Przez pierwsze dni starajmy się zrezygnować z jedzenia bułek, jabłek i tzw. wyrywaczy plomb.

    – Nie poleca się również spożywania dań bardzo zimnych lub mocno przyprawionych.

    – Należy spożywać raczej miękkie, łatwe do pogryzienia potrawy, które nie będą podrażniały wrażliwej śluzówki jamy ustnej.

    – Bardzo często pod protezą zębową gromadzą się resztki jedzenia, dlatego warto na początku  unikać twardych artykułów spożywczych, takich jak: orzechy, ziarna lub sałatki z surowych warzyw.

    – Zadbajmy o odpowiednią higienę jamy ustnej, pamiętajmy o dokładnym czyszczeniu protezy, co pozwoli nam zapobiec tworzeniu się odcisków bądź podrażnień.

    Mówienie z protezą zębową – 7 wskazówek

    Wiadomo, iż na początku możemy mieć trudności z mówieniem i właściwym artykułowaniem głosek. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak skomplikowaną czynnością jest formowanie dźwięku, gdyż w trakcie tego procesu biorą udział różne mięśnie, które z biegiem lat optymalnie się do siebie dopasowały. Teraz sekwencje ruchowe muszą się dostosować do protezy zębowej – stanie się to bardzo szybko, niezależnie od wieku pacjenta.

    Problemy mogą pojawić się zwłaszcza przy wypowiadaniu głosek syczących, które na początku będą brzmiały nieco dziwnie, a wymowa takich zgłosek jak „p”, „pf” może być utrudniona. Jednak zgodnie z przysłowiem „trening czyni mistrza”. Należy jak najwięcej i jak najczęściej mówić i czytać na głos, dzięki czemu mowa stanie się wyraźna i płynna. Koniecznie należy czytać na głos artykuły w gazetach czy też fragmenty książek, a znajomi czy rodzinna powinni ocenić, czy brzmimy naturalnie i tak jak wcześniej.

    Niektóre osoby noszące trzecie zęby w pierwszych dniach nieco inaczej postrzegają swój własny głos. Jest to związane ze zmianą przenoszenia dźwięków w obszarze kości szczęki i czaszki. Tak naprawdę jednak głos brzmi tak samo. Podczas mówienia z założoną protezą mogą pojawić się „chrupiące” bądź „klikające” odgłosy – nie należy się nimi przejmować czy stresować, gdyż są one najczęściej niezauważone przez innych ludzi.

    7 wskazówek dotyczących mówienia z protezą zębową:

    – Należy pamiętać, aby przed mówieniem mocno docisnąć zęby do siebie, dzięki temu proteza będzie prawidłowo dopasowana.

    – Tuż przed rozpoczęciem mówienia warto przełknąć ślinę – niektóre osoby w trakcie przyzwyczajania do protezy mogą cierpieć na nadmierną produkcję śliny.

    – Dla zwiększenia pewności siebie i komfortu psychicznego można ćwiczyć mówienie przed lustrem, jednocześnie obserwując wyraz twarzy. Będzie to dla nas dowodem i potwierdzeniem, iż mówienie z założoną protezą zębową nie wyróżnia się niczym specjalnym.

    – Jeśli jest nadal odczuwana niepewność w trakcie mówienia to warto robić to trochę wolniej– dzięki temu łatwiej będzie można przyzwyczaić się do nowych ruchów.

    – Tak jak już wcześniej wspominaliśmy bardzo istotne jest trenowanie czytania czy mówienia do siebie. W ten sposób ćwiczymy mowę i pozbywamy się strachu przed trudnymi słowami.

    – Jeśli nie jesteście pewni swojej wymowy to koniecznie poproście zaufaną osobę o szczerą opinię na ten temat. Krytyczna, lecz konstruktywna uwaga dotycząca artykulacji głosek czy wymowy umożliwi jej poprawę – dzięki niej będziemy wiedzieć, nad czym musimy jeszcze popracować.

    – W przypadku problemów z wymową można zgłosić się także do specjalisty, czyli logopedy. Pomocna może być także konsultacja stomatologiczna.

    Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się użyteczne, a noszenie protezy zębowej z czasem przestanie być w ogólne nieodczuwalne.

     

    # trzecie zęby # proteza zębowa # jama ustna # podniebienie # dentysta # gabinet stomatologiczny

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream