logo
    • 29 MAJ 18
    • 1
    Przed wyjazdem na urlop odwiedź dentystę

    Przed wyjazdem na urlop odwiedź dentystę

    Na urlop czekamy przez cały rok, dlatego warto wcześniej zadbać o to, aby nic nie popsuło nam wymarzonego odpoczynku. I nieważne, czy wybierasz się za granicę czy też w Polsce spędzasz krótki, kilkudniowy wyjazd to zawczasu umów sobie wizytę kontrolną w swoim gabinecie stomatologicznym, tak aby niespodziewany, przeszywający ból zęba nie zmienił rajskich wakacji w prawdziwy, bardzo bolesny koszmar. Po co później zadręczać się myślami, że przecież wystarczyła wizyta u dentysty i wszystko byłoby w porządku. Zatroszcz się o swoje zęby, aby mieć spokojne wakacje!

    Tabletki przeciwbólowe jako doraźna pomoc

    Może nam się wydawać, iż nasze zęby są zdrowe, jednak będą to tylko pozory. Czasem nie odczuwamy bólu, a zęby zostały zaatakowane przez stan zapalny. Pierwszym egzaminem dla naszych zębów będzie lot samolotem, gdyż właśnie wtedy uwalniają się uwięzione w nieprawidłowo wypełnionych kanałach zębów małe pęcherzyki powietrza. Podobne, bolesne odczucia będą miały osoby nurkujące na dużych głębokościach. Ból zębów przy zmianach ciśnienia może być też oznaką stanu zapalnego miazgi oraz ubytków próchnicowych. Zatem, jeśli planujemy podróż samolotem lub chcemy podziwiać z bliska rafę koralową to koniecznie wyleczmy nasze zęby. W awaryjnych sytuacjach ratunek przyniosą nam tabletki przeciwbólowe zawierające kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen. Warto zwrócić uwagę na skład tabletek, gdyż właśnie te, w przeciwieństwie do tabletek z paracetamolem, działają również w stanach zapalnych. Od razu ostrzegamy, iż ich stosowanie przez dłuższy czas może spowodować poważne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a także uszkodzić nerki i prowadzić do anemii. Gdybyśmy po wylądowaniu ciągle odczuwali ból to koniecznie należy udać się do najbliższego stomatologa.

    Plomba do samodzielnego założenia

    W trakcie spożywania pysznych, lokalnych łakoci wypadła wam plomba lub też ukruszył się ząb? Co wtedy zrobić, co gorsza w okolicy bardzo trudno o takiego specjalistę? Pozostaje jedyna możliwość, czyli zakup tymczasowego wypełnienia do samodzielnego założenia. Taki opatrunek szczelnie zamyka ząb do czterech tygodni i jednocześnie chroni go przed nadwrażliwością na zimno, bakteriami i resztkami jedzenia, a także zabezpiecza język i policzki przed ostrymi krawędziami szkliwa. Tymczasowe plomby mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Założenie takiej plomby jest niezwykle proste, wystarczy wycisnąć niewielką ilość preparatu i nałożyć szpatułką na zęba. Następnie, tak jak u dentysty, delikatnie zagryzamy zęby, by wypełnienie dopasowało się do zgryzu. Dzięki temu już po kilkunastu minutach można ponownie jeść i pić – nasz urlop został uratowany! Tuż po powrocie z wakacji należy udać się do dentysty, aby ten w miejsce tymczasowej plomby założył właściwe wypełnienie.

    Złamany lub wybity ząb wymaga natychmiastowej interwencji

    W trakcie beztroskich zabaw, wygłupów przez przypadek wybiliście sobie zęba lub też jego część się ukruszyła – nie zwlekajcie z wizytą do czasu zakończenia urlopu, bo już po dwóch godzinach od urazu może dojść wysuszenia komórek ozębnej i cementu korzeniowego. Wtedy replantacja zęba jest niemożliwa. Jak zatem należy się zachować? Wybity ząb trzeba przemyć zimną wodą i przechowywać w wilgotnym środowisku – do czasu aż nie usiądziemy na fotelu dentystycznym. Najlepiej, aby włożyć go do soli fizjologicznej, ale podobne właściwości do niej mają mleko i ślina. Warto pamiętać, by nie chwytać go za korzeń, a za koronę. W przeciwnym razie możemy uszkodzić włókna ozębnej, co uniemożliwi replantację. Dokładnie tak samo należy postępować w przypadku złamanego. Często, odłamane fragmenty zęba mogą zostać z powrotem przyklejone.

    Uwaga na nadwrażliwość zębów!

    Gdy z nieba leje się żar chętnie sięgamy po lody czy zimne napoje, które mają przynieść nam orzeźwienie, jednakże zamiast tego mogą przyczynić się do osłabienia struktury zęba oraz nadwrażliwości. Drastyczna zmiana temperatury nie jest obojętna dla szkliwa, które może nawet popękać odsłaniając strukturę zęba. Powstające w ten sposób ubytki będą boleśnie odczuwalne. Aby zapobiec takiej sytuacji lekarze zalecają, aby już zawczasu stosować pasty z fluorem, bowiem tworzy ona ochronną warstwę na powierzchni zębów. Możemy także zdecydować się na profesjonalny zabieg lakierowania zębów, dający natychmiastowy efekt i ochronę.

    Astronomiczne koszty za leczenie dentystyczne za granicą

    Dodatkowym argumentem przemawiającym za wcześniejszą wizytą u stomatologa są koszty. Za wizytę w gabinecie stomatologicznym za granicą możemy sporo zapłacić.

    W zachodnich krajach za usługi dentystyczne płaci się krocie. Dla bezpieczeństwa i pewności warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Karta EKUZ Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnegopozwala w wielu krajach należących do Unii Europejskiej bezpłatnie korzystać z państwowej służby zdrowia lub możemy starać się o częściowy zwrot kosztów. Zaznaczamy, iż wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

    Karta EKUZ nie wszędzie jest honorowana, bo np. w takich chętnie odwiedzanych przez Polaków krajach jak Malta, Hiszpania, Bułgaria, czy Włochy za nasze leczenie NFZ nie zwróci nam nic, takich krajów jest aż 13 (na ich terenie znajdują się wyłącznie prywatne gabinety, które nie uznają karty EKUZ). Koszty leczenia dentystycznego rosną wraz z odległością.Najdrożej jest w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Skandynawii.

    Jak kształtują się ceny usług dentystycznych za granicą?

    Jeśli przez przypadek stracisz ząb w Wielkiej Brytanii i zaistnieje konieczność wstawienia pojedynczego implantu będziesz musiał zapłacić nawet 15 tysięcy funtów, czyli aż 6 razy więcej niż w Polsce.

    Gdy poczujemy dziurę w zębie i trzeba będzie usunąć ubytek to za plombę w Hiszpanii zapłacimy 125 euro, we Włoszech nawet 135 euro, w Niemczech ok. 80 euro. Taniej jest nieco we Francji, ukruszony ząb będzie nas tam kosztował tylko 46 euro. Rachunek, jaki otrzymamy obejmuje nie tylko materiał, ale także koszt wizyty, który w Wielkiej Brytanii, Danii, Włoszech czy Hiszpanii sięga nawet 50 – 100 euro. Zatem, aby zbytnio nie obciążyć wakacyjnego portfela chyba lepiej jest udać się do swojego dentysty przed wyjazdem.

    Co kraj, to obyczaj – czyli różne zasady refundacji kosztów leczenia

    Rozbolał Cię ząb na urlopie we Francji? Zwrot kosztów leczenia będzie wyłącznie wtedy możliwy, gdy udamy się do dentysty mającego umowę z państwową służbą zdrowia – na podstawie formularza możemy uzyskać zwrot kosztów. Podobnie sytuacja wygląda na Cyprze i w Grecji. Leczenie dentystyczne w ojczyźnie hrabiego Draculi, czyli Rumunii, będzie refundowane tylko w 60 proc., ale za to osoby do 18 roku życia otrzymają darmową pomoc stomatologiczną. 75 proc. kosztów wróci także do naszej kieszeni, jeśli trafimy do dentysty w Belgii, ale już tylko 40 proc. po leczeniu mającym miejsce w Danii. Nie zdziwmy się, jednak iż w każdym z tych krajów będziemy musieli zapłacić za samą wizytę. Bardziej skomplikowana procedura obowiązuję w przypadku płacenia za leczenie stomatologiczne na Słowacji. Tam należy znaleźć stomatologa, który jest zarejestrowany w słowackim systemie ubezpieczeń, ale refundację otrzymamy wyłącznie w najpilniejszych przypadkach. Za inne, czyli mniej konieczne zabiegi możemy dochodzić się zwrotów kosztów u własnego ubezpieczyciela po powrocie do kraju. W Niemczech za każdą wizytę trzeba wnieść opłatę tzw. “Praxisgebühr”, dodatkową opłatę musimy wnieść za wizytę w całodobowej placówce. Na pocieszenie dodamy, iż u naszego zachodniego sąsiada dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą liczyć na bezpłatną pomoc.

    Na zakończenie pragniemy zachęcić wszystkich planujących wypoczynek, aby sprawdzili, jakie usługi podlegają refundacji w kraju, do którego się wybieramy, zwłaszcza, jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, jesteśmy w trakcie leczenia w Polsce oraz nosimy aparat ortodontyczny. Obowiązkowo zadbajmy również o to, aby wśród naszych osobistych dokumentów znalazła się także karta EKUZ.

    # urlop  # wakacje # lato # planowany urlop # urlop wypoczynkowy # leczenie zęba # zęby # profilaktyka # dentysta # stomatolog # wizyta u dentysty # karta EKUZ # czas na urlop

    Leave a reply →
  • Posted by Biodent on 26/06/2018, 09:52

    Bardzo słuszne spostrzeżenie co do zasadności wykonywania takich przeglądów przed wyjazdem – na wakacjach doraźna pomoc pozwoli nam odsunąć od siebie w czasie problem, ale go nie rozwiąże w konsekwencji możmey zaszkodzić sobie jeszcze bardziej i narazić się na większe koszty już po powrocie z wakacji z wielkim bólem zeba. Warto zaopatrzeć się w środki, któe chociaż trochę przyniosą nam ulgi http://www.biodent.com.pl/, rozmaite urządzenia i niezbędne akcesoria do domowego dbania o zdrowe i ładne zeby

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream