logo
    • 16 LIP 19
    • 2
    Co warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie dentystycznym

    Co warto wiedzieć przed wizytą w gabinecie dentystycznym

    Jak przygotować się na wizytę u dentysty? Odpowiedź na to pytanie dla wielu osób jest bardzo prosta, przecież wystarczy zadzwonić (lub mailowo) ustalić termin wizyty kontrolnej, a następnie przyjść o wyznaczonej porze i spokojnie poczekać na swoją kolej. Jednakże lata pracy pozwoliły nam na stworzenie listy najczęściej pojawiających się pytań, wątpliwości, dotyczących wizyt w gabinecie dentystycznym, którymi dzielą się z nami pacjenci. Dlatego w naszym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie.

    Czy należy tuż przed wizytą umyć zęby?

    Jak najbardziej! Czy wyobrażacie sobie wizytę u znajomych czy przyjaciół z rozczochranymi włosami i  poplamionej, brudnej odzieży? No właśnie nie, to dlaczego część osób przychodzi „nieświeża” do dentysty? Choć większość jest przyzwyczajona, że tuż przed wyjściem z domu należy dokładnie umyć zęby, to jednak ciągle zdarzają się osoby, które z różnych powodów nie miały szczoteczki w ręce. Dentystę nie interesuje co w danym dniu jedliście na obiad czy śniadanie, dlatego przed wyjściem do gabinetu trzeba zajrzeć na te 2-3 minuty do łazienki i poświęcić je na dokładne umycie zębów. Tłumaczenie, iż nie mieliście czasu, bo wracacie prosto z pracy również jest nie do przyjęcia, tym bardziej, iż w większości przychodni otrzymacie nieodpłatnie jednorazowe szczoteczki.

    Niektórym rodzicom wydaje się, iż ich dziecko (nastolatek) jest na tyle dorosłe i samodzielne, że może samo iść do dentysty. Bywa, iż pociechy chcą w ten sposób pokazać, iż są niezależne i odpowiedzialne. Czy zatem osoba niepełnoletnia może bez opiekuna przyjść do stomatologa?

    Niestety nie. W przypadku leczenia stomatologicznego dzieci poniżej 16 roku życia, zgodę musi wyrazić opiekun prawny. U dzieci powyżej 16 roku życia, oprócz zgody opiekuna wymagana jest także dodatkowo aprobata małoletniego pacjenta. Warto wiedzieć, iż rodzic nie musi być obecny przez cały czas trwania leczenia. Wystarczy, że pojawi się raz i podpisze adekwatną zgodę na konkretne, wyszczególnione przez lekarza leczenie stomatologiczne.

    Czy w razie zmiany lekarza należy brać ze sobą całą dokumentację medyczną?

    Może się zdarzyć, iż z różnych powodów będziecie musieli lub też chcieli zmienić gabinet stomatologiczny – a to przeprowadzka, a to problematyczny ząb wymagający specjalistycznego sprzętu, a wasz dentysta niestety takim nie dysponuje. W takich sytuacjach warto pamiętać, aby wziąć ze sobą dokumentację fotograficzną (jeżeli w ogóle była wykonywana), a nawet odpis karty.

    Jest to o tyle ważne, gdyż dzięki zdjęciom będzie możliwe porównanie stanu zębów, w przypadku odpisu karty nowy stomatolog będzie konkretnie widział, co faktycznie było z danym zębem dotychczas robione. Oczywiście, nie ma konieczności zabierania dokumentacji medycznej, jednakże jeżeli macie możliwość dostania się do tych materiałów to warto je przynieść na wizytę. Posiadanie dokumentacji medycznej pozwoli wam uniknąć robienia dodatkowych zdjęć, skoro poprzednie są w miarę aktualne, akta mogą także pomóc w postawieniu pełnej diagnozy.

    Kiedy nie należy jeść i pić przed wizytą?

    Jeśli leczenie zębów wymaga dodatkowego przygotowania lekarz z pewnością was o tym poinformuje. Mamy na myśli kwestie spożywania posiłków i napojów przed terminem wizyty. Osoby cierpiące na duży odruch wymiotny powinny dla swojego dobra powstrzymywać się przed jedzeniem bezpośrednio przed wizytą. Szczególnie gdy planowane są u nich wyciski – wtedy zalecane jest przybycie na czczo. Jeżeli leczenie zębów ma się odbyć w znieczuleniu ogólnym, wtedy także nie należy jeść przed wizytą (co najmniej 6h!) oraz nie pić (3h!). Wasz anestezjolog powinien wam o tym powiedzieć i przypomnieć. Zakaz jedzenia i picia obowiązuje także po niektórych zabiegach – szczegółowe informacje przekaże wam każdy dobry stomatolog. Jeśli zdecydowaliście się na wybielanie zębów to musicie pamiętać o białej diecie po zabiegu.

    Kiedy powinno się odwołać wizytę u dentysty?

    W niektórych sytuacjach należy przełożyć wizytę w gabinecie stomatologicznym, i bynajmniej nie chodzi nam o błahostki (konieczność zostania dłużej w pracy czy spotkanie z przyjaciółmi). Wizytę należy przełożyć jeśli jesteście przeziębieni lub chorujecie. Katar czy nagły kaszel może skutecznie utrudnić współpracę z dentystą. Poza tym chyba nie chcecie zarazić swojego stomatologa?

    Na przesunięcie wizyty należy zdecydować się także w przypadku gdy pojawiła się u was opryszczka. Zainfekowane miejsce jest bardzo wrażliwe na wszelkie bodźce i podczas leczenia łatwo je urazić. Co gorsza – opryszczka jest bardzo zaraźliwa. Możecie zainfekować personel medyczny, w dodatku zakażenie może się przenieść z waszych ust na inną okolicę.

    Polecamy także zmianę terminu wizyty, gdy planowano ekstrakcję zęba, a pacjentka w tym czasie ma okres. Miesiączka jest bowiem przeciwskazaniem względnym ogólnoustrojowym, gdyż może spowodować nadmierne krwawienie z zębodołu w miejscu usuniętego zęba.

    Jak często należy robić badania kontrolne stomatologiczne?

    Na badania kontrolne powinno być przeprowadzane regularnie co 6 miesięcy, natomiast u dzieci mających zęby mleczne co 3. Podczas takich wizyt stomatolog sprawdzi stan uzębienia, dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej. Oceni również, czy odkłada się kamień nazębny i osad, w razie potrzeby pokaże jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, wyjaśni jakimi metodami szczotkować zęby czy też jaką pastę do zębów należy używać. Podczas takich spotkań również nie bójmy się zadawać dręczących nas pytań. Wizyty kontrolne są po to, aby stomatolog mógł wykryć próchnicę we wczesnym stadium, gdzie leczenie będzie mało inwazyjne. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć” – profilaktyka ma naprawdę ogromne znaczenie.

    Na koniec inne pytania do lekarza.

    Każdy z nas przed wizytą w gabinecie stomatologicznym ma różne pytania, jednakże często gdy jesteście już na miejscu, np. pod wpływem stresu nie możecie sobie ani jednego przypomnieć? Jeśli to również was dotyczy to podpowiemy wam bardzo prosty sposób – wszystkie pytania warto zapisać na kartce. Wtedy macie pewność, iż o żadnym nie zapomnicie.

     

    # leczenie stomatologiczne # stomatolog # dentysta # gabinet stomatologiczny # wizyta kontrolna # dobry stomatolog # badania kontrolne stomatologiczne # kamień nazębny # profilaktyka

    Leave a reply →
  • Posted by kamil on 12/02/2021, 13:19

    Bardzo fajne i przydatne przygotowanie przed wizytą 🙂

    Reply →
  • Posted by Kaja on 25/11/2021, 15:03

    rzeczowy artykuł i wszystko wiadomo! dzięki i pozdrawiam!

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream