logo
    • 22 SIE 17
    • 0
    Protezy zębowe – charakterystyka, rodzaje

    Protezy zębowe – charakterystyka, rodzaje

    Gdy z różnych powód musieliśmy się zdecydować na usunięcie jednego lub wielu zębów to koniecznie jak najszybciej należy uzupełnić brak. Jest to o tyle istotne, gdyż po ekstrakcji zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają i pochylają, co może prowadzić nie tylko do szybszego rozwoju próchnicy, ale również przeciążenia reszty, niszczenia, a w skrajnym przypadku także do ich utraty. Współczesna stomatologia oferuje różne możliwości, dostosowane zarówno po względem praktycznym, jak i finansowym do naszych potrzeb. Jedną z możliwości są protezy zębowe.

    Protezy zębowe czy implanty?

    Powodem, dla którego pacjenci zazwyczaj wybierają protezy zębowe jest aspekt finansowy – protezy kosztują mniej niż implanty. Wśród protez ruchomych wyróżniamy: protezy szkieletowe (na metalowej konstrukcji), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne.

    Rodzaje protez ruchomych: protezy ruchome częściowe

    Jeśli pacjent nie ma tylko kilku zębów to możliwe jest stworzenie protezy częściowej szkieletowej albo nakładowej.

    Proteza szkieletowa jest zakładana i opiera się na własnych zębach. Zaletą tego typu protezy jest fakt, iż w ten sposób zapobiega się ich osiadaniu, a przenoszenie sił żucia zbliżone jest do fizjologicznego. W tym przypadku utrzymanie higieny nie powinno sprawić większych problemów, dzięki czemu eliminuje się ryzyko chorób przyzębia. Protezy te mają wytrzymałą, metalową konstrukcję, są delikatniejsze, cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Najczęściej elementami, które pozwalają na ich umocowanie, są metalowe klamry.

    Jeśli chcemy, aby mocowania były niewidoczne to możliwe jest zastosowanie specjalnych niewidocznych zatrzasków, zamków. Rozwiązanie takie jest droższe, ponieważ konieczne jest założenie koron na niektóre własne zęby (jedna część zamka znajduje się w protezie, druga w koronie). Dentyści zdecydowanie odradzają protezę częściową jako uzupełnienie przednich zębów, gdyż mocowania: metalowe klamry w szkieletach i protezach akrylowych od razu będą się rzucać w oczy. Jest to rozwiązanie ostateczne, gdy nie możemy sobie pozwolić na uzupełnienie braków implantami.

    Proteza szkieletowa bez klamer

    Kiedy nasza proteza zębowa będzie zatem niezauważalna? Gdy wybierzemy protezę szkieletową, bez klamer. Ramiona protezy szkieletowej są oparte na zatrzaskach czy też zasuwach, dzięki czemu zostają wyeliminowane szpecące swoim wyglądem klamry. Proteza ta jest stabilna na podłożu, nie obciąża błony śluzowej, a pacjenci polecają ją nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także wysoki komfort noszenia.

    Protezy nakładowe

    Rzadziej spotykane są protezy nakładowe typu overdenture. Ich oparcie stanowią własne korzenie zębów, które są także zaopatrzone w różnego rodzaju zaczepy. Protezy nakładowe sprawdzą się u osób mających resztkowe uzębienie, gdy korzenie zębów są zbyt słabe lub jest ich zbyt mało, aby stanowić filary mostu. Wtedy stomatolog montuje specjalne zatrzaski, przytwierdzając ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy.

    Protezy częściowe są chwalone za stabilność. Ponadto, dają możliwość wykorzystania własnych zębów oraz korzeni, przez co siły powstające podczas żucia są przenoszone na kości szczęk w taki sposób jak przy naturalnym uzębieniu.

    Protezy całkowite

    Jeśli pacjent nie posiada ani jednego zęba w szczęce i żuchwie stomatolog zaleca wykonanie całkowitej protezy zębowej z akrylu. Jej noszenie wymaga przyzwyczajenia się, ale z czasem będzie ona prawie niewyczuwalna.

    Jej nowocześniejszym wariantem jest proteza całkowita mocowana na implantach. Jak sama nazwa wskazuje do jej noszenia niezbędne jest wcześniejsze zamontowanie przynajmniej dwóch implantów – gdy chcemy ją nosić w żuchwie, natomiast w szczęce – cztery. Pacjenci posiadający protezy całkowite stabilizowane na implantach bez obaw mogą spożywać nawet twarde pokarmy. Istotne jest również to, iż implanty zapobiegają zanikaniu kości, dostarczając im bodźców podczas żucia.

    Protezy zębowe refundowane przez NFZ

    Warto pamiętać, iż jako osobom ubezpieczonym w Narodowym Funduszu Zdrowia należy nam się refundacja. W jakich przypadkach otrzymamy nową protezę zębową na koszt NFZ? Kwestia ta została szczegółowo opisana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (D. U. Nr 140, poz. 1144, z późn. zm.)

    Refundacja należy się każdemu ubezpieczonemu pacjentowi, gdy:-

    – Stracił 5-8 zębów w jednym łuku zębowym (trzecie zęby trzonowe, tzw. „ósemki” nie są liczone),

    – Proteza może zostać wykonana nie częściej niż co 5 lat, w przeciwnym razie należy samodzielnie za nią zapłacić,

    – Gabinet stomatologiczny w którym pacjent ubiega się o protezę ma podpisaną umowę z NFZ na świadczenie takich usług.

    Jakie protezy otrzymamy bezpłatnie w ramach refundacji z NFZ?

    Pacjenci mogą się starać o refundację zarówno protezy pełnej (umieszczanej w jamie ustnej po usunięciu wszystkich zębów), jak również częściowej (wyjmowanej i montowanej do pozostałych zębów). Przed wykonanie protezy zostanie pobrany wycisk czynnościowy na łyżce indywidualnej 1 raz na 5 lat (ograniczenie to nie dotyczy osób po operacyjnym usunięciu nowotworów).

    # protezy zębowe # protezy ruchome  # proteza szkieletowa # proteza całkowita # proteza nakładowa

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream