Progenia – na czym polega ta wada zgryzu? Jak można ją leczyć?
Problem wad zgryzu dotyczy sporej grupy pacjentów. Wady zgryzu należy leczyć nie tylko ze względów estetycznych, lecz przede wszystkim dlatego, że mogą one negatywnie wpływać na kondycję całego organizmu. Niektóre wady są tak niewielkie, że nawet nie zwracamy na nie uwagi. Niestety, bardzo często można u pacjentów zdiagnozować takie wady, które kwalifikują się do leczenia i to nie tylko ze względów estetycznych. Taką wadą jest właśnie progenia. Co warto wiedzieć na jej temat i w jaki sposób odbywa się leczenie – na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Progenia – jak objawia się tak wada zgryzu?
Progenia jest uznawana za wrodzoną wadę kostną zgryzu. Pacjenci cierpiący na tę chorobę wyróżniają się charakerystycznym wyglądem, bowiem można zaobserowować nieprawidłowy rozwój żuchwy w stosunku do szczęki, żuchwa jest zbyt mocno wysunięta do przodu, a zatem u osób tych występuje nieproporcjonalne wysunięcie brody i dolnej wargi. Dolna warga znajduje się zazwyczaj przed górną, a w zaawansowanym stadium może być silnie napięta. Zgładzeniu ulega
bruzda wargowo – bródkowa. Warto zaznaczyć, że progenia, inaczej nazywana przodozgryzem nie jest zbyt powszechna. Według Małgorzaty Pobol-Aidi jest najrzadszą wadą zgryzu w Polsce, bowiem występuje jedynie u około 10 procent pacjentów z wadami zgryzu.
Przyczyny występowania progenii – czy jest ona dziedziczna?
Bardzo często pacjenci zastanawiają się, czy progenia jest chorobą dziedziczną. Niestety, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Naukowcy klasyfikują progenię żuchwy jako wadę wrodzoną, jednakże nie odkryto mutacji w konkretnym genie, która byłaby odpowiedzialna za rozwój przodozgryzu.
Warto dodać, iż przyczyną, która bezpośrednio może wpłynąć na pogłębienie przodozgryzu jest zbyt późne wprowadzenie twardych pokarmów do diety dziecka czy też ssanie palca.
Jakie utrudnienia mają pacjenci z progenią?
Choć z pozoru przodozgryz jest błahym problemem, to zbagatalizowanie go może spowodować wiele powikłań. Przede wszystkim nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy utrudnia odgryzanie kęsów pokarmowych i żucie. Pacjenci mają również problemy z oddychaniem, co jest zwłaszcza odczuwalne w nocy. Ta wada zgryzu powoduje suchość jamy ustnej i gardła, chorzy częściej cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych, paradontozę oraz próchnicę.
Progenia – jak zatem wygląda i przebiega leczenie tej wady zgryzu?
W trakcie leczenia konieczna jest kompleksowa konsultacja ze spacjalistami takimi jak:
– ortodonta,
– chirurg szczękowo–twarzowy,
– protetyk.
W przypadku gdy progenia żuchwy została zdiagnozowana na wczesnym etapie, a zmiany nie są zaawansowane, możliwe jest leczenie wyłącznie z pomocą ortodonty. Dzięki aparatom ortodontycznym zostanie przywrócony właściwy stosunek anatomiczny między szczęką a żuchwą. Gdyby takie leczenie nie przyniosło spodziewanych efektów niezbędna będzie operacja progenii. Wtedy opisane wcześniej leczenie ortodontyczne musi poprzedzić taki zabieg.
Dobry stomatolog ustali indywidualnie plan leczenia adekwatny do stanu zaawansowania choroby.
Na zakończenie pragniemy zaznaczyć, że sama operacja progenii jest refundowana przez NFZ, jednak koszty koniecznego leczenia ortodontycznego poprzedzającego zabieg pacjent musi sam ponieść.
# progenia # wady zgryzu # leczenie ortodontyczne # ortodonta # chirurg szczękowo–twarzowy
Leave a reply →
Leave a reply