logo
    • 23 STY 18
    • 2
    Próchnica butelkowa – jak chronić zęby mleczne swojego dziecka?

    Próchnica butelkowa – jak chronić zęby mleczne swojego dziecka?

    Próchnica to podstępna i groźna choroba, która atakuje zęby nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. U niemowlaka lub małego dziecka na zębach mogą pojawić się białe plamki i smugi, sygnalizujące, iż mamy do czynienia z próchnicą butelkową. Tych oznak nie należy lekceważyć, gdyż próchnica butelkowa może się szybko rozprzestrzenić na pozostałe zęby oraz spowodować nieprawidłowości przy wyrzynaniu się stałych zębów.

    W jaki sposób rozwija się próchnica butelkowa?

    Próchnicę powodują bakterie z rodziny streptokoków, odżywiające przede wszystkim cukrem, zwłaszcza tym ze słodkich napojów oraz owoców. Za sprawą bakterii w jamie ustnej są wytwarzane kwasy, które niszczą zęby. Tworzący się w jamie ustnej miękki nalot o białawo-żółtawym zabarwieniu dobrze przylega do powierzchni zębów, szczelnie je oblepiając. Jest to tzw. płytka nazębna, której aż 80% to właśnie drobnoustroje – pozostała część ma charakter organiczny, tym samym z łatwością pokrywa szkliwo.

    Objawy próchnicy butelkowej

    Pierwszym objawem próchnicy butelkowej są białe plamki i smugi, które z czasem stają się brązowawe lub czarne. Odbarwienia te pojawiają się najpierw na przednich ząbkach (siekaczach), blisko dziąseł i niekiedy od wewnętrznej strony, dlatego przez długi czas mogą pozostać niezauważone, stanowiąc ogromne niebezpieczeństwo dla pozostałych zębów. Oznaką niewidocznej próchnicy butelkowej będzie także zmiana zachowania malucha w trakcie posiłków: dziecko będzie płakać lub też niechętnie gryźć i jeść.

    Jeśli w porę nie zdiagnozujemy problemu i nie udamy się z dzieckiem do dentysty to nieleczona próchnica szybko rozprzestrzeni się z jednego zęba na kolejne. Próchnica może zaatakować stałe zęby lub jeśli maluch ma zęby mleczne to przyczynić się do ich przedwczesnej utraty. Pamiętajmy, iż zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych spowoduje, iż stałe uzębienie straci podporę, co oznacza iż w momencie wyrzynania się mogą one wyrosnąć krzywo, tym samym dziecko będzie miało wady zgryzu, zazwyczaj wymagające długotrwałego i żmudnego leczenia.

    Jakie są przyczyny powstawania próchnicy butelkowej?

    Jak możemy wnioskować na podstawie nazwy bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby będzie picie z butelki słodkich napojów, innym czynnikiem zwiększającym wystąpienie prawdopodobieństwa choroby jest usypianie dziecka przy butelce. Rodzice powinni wiedzieć, iż podczas snu zdecydowanie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, tym samym rośnie poziom zakwaszenia w jamie ustnej, a to prowadzi do próchnicy. Próchnica butelkowa może być także spowodowana częstym piciem w nocy.

    Kto może zachorować na próchnicę butelkową?

    Problem próchnicy butelkowej dotyczy nie tylko niemowlaków, ale nawet przedszkolaków (do 4. lub 5. roku życia. U maluszka spożywającego z butelki różne płyny, szczególnie te słodzone jak soki, mleko czy herbatki, długotrwały kontakt zębów mlecznych z cukrem doprowadzi do rozwoju próchnicy.

    Próchnica butelkowa – leczenie

    Obecnie dentyści mają ogromny wybór skutecznych metod leczenia próchnicy butelkowej. Jednym z nich jest lapisowanie zębów, czyli impregnowanie ich (nasączanie) roztworem azotanu srebra o stężeniu 40%. Wytrącające się z biegiem czasy z roztworu srebro ma silne działanie bakteriobójcze, dzięki czemu zostaje zahamowany rozwój choroby. Niestety, minusem takiej metody jest nieestetyczny, ciemny kolor zębów.

    Gdy stomatolog rozpozna stadium rozwoju próchnicy butelkowej jako białe plamki i smużki na uzębieniu dziecka to może zalecić przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji. Fluoryzacja polega na posmarowaniu zębów specjalistycznym preparatem dentystycznym. Dodatkowo, dobry dentysta z pewnością poradzi, aby używać pasty dla dzieci z dodatkiem fluoru – dzięki temu efekt zabiegu zostanie na dłużej zachowany.

    Profilaktyka próchnicy butelkowej

    Czy zatem wszystkie dzieci są skazane na próchnicę butelkową? Niekoniecznie. Właściwe postępowanie rodziców i odpowiednia profilaktyka skutecznie wyeliminują problem. Poniżej prezentujemy zasady, dzięki którym nasza pociecha będzie mieć w przyszłości piękne, zdrowe zęby.

    – Nie należy oblizywać smoczka ani butelki dziecka! Niektórzy rodzice, gdy upadnie smoczek czy butelka na ziemię od razu oblizują go przed podaniem dziecku, jednakże ich metoda może wyrządzić więcej krzywdy niż korzyści, bowiem w jamie ustnej nowo narodzonego dziecka nie ma bakterii wywołujących próchnicę. Z czasem bakterie rozwijają się, a sprzyja temu także kontakt ze śliną innych osób. Oprócz tego należy starać się nie oblizywać łyżeczki czy innych sztućców, z których korzysta malec, nie korzystajmy również z tego samego kubeczka, nie całujmy także maluszka w usta – te zasady tyczą się także naszych bliskich, gdyż obca ślina zawierająca bakterie grozi zarażeniem dziecka próchnicą.

    – Przyzwyczajajmy dziecko do picia niegazowanej wody mineralnej.

    – Nie należy dosładzać soczków i herbatek oraz innych pokarmów (np. płatków śniadaniowych).

    – Zanim pojawią się pierwsze ząbki przemywajmy jamę ustną dziecka wacikiem nasączonym przegotowaną wodą.

    – Nie należy pozwalać dziecku zasypiać z butelką. Gdy zaśnie przy jedzeniu, należy delikatnie i ostrożnie wyciągnąć mu butelkę z buzi.

    – Starajmy się jak najszybciej nauczyć malucha jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka.

    – Istotna jest także prawidłowa dieta, bogata w wapń, fosfor oraz witaminy.

    – Regularna kontrola stanu jamy ustnej. Rodzice od najmłodszych lat powinni zachęcać dziecko do regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego. Jedynie stomatolog jest w stanie ocenić, czy zęby dziecka nie zostały zaatakowane przez próchnicę. Termin pierwszej wizyty powinien przypadać na czas tuż po wyrżnięciu się pierwszego ząbka. Później należy chodzić na kontrole co trzy miesiące (tak często, bo zmiany próchnicze u niemowląt, jeśli już się pojawią, postępują bardzo szybko).

    # próchnica butelkowa # zęby mleczne  # próchnica # wady zgryzu # szkliwo # profilaktyka # fluoryzacja zębów

     

    Leave a reply →
  • Posted by kasja on 29/07/2018, 22:05

    Mój synek ma już trzy lata i udało mi się uchronić go przed próchnicą. A teraz jeszcze dodatkowo daje mu co wieczór tabletkę acidolac dentifix kids do ssania, bo to ma zapobiegać demineralizacji ząbków

    Reply →
  • Posted by alutka on 30/10/2018, 16:48

    kasja, zaciekawiłaś mnie tymi tabletkami. U mojej córki się okazało, że ma słabe ząbki i niestety trzeba je właśnie przed demineralizacją chronić, bo za chwilę może się pojawić próchnica. Popytam w aptece i może jej kupię też

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream