logo
    • 23 PAŹ 19
    • 0
    Podcięcie wędzidełka wargi górnej – na czym polega?

    Podcięcie wędzidełka wargi górnej – na czym polega?

    Wędzidełko wargi górnej przebiega pomiędzy wewnętrzną powierzchnią wargi a powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki. Gdy jest ono nieprawidłowo zbudowane u dzieci i niemowląt może przyczynić się do powstania wielu różnych problemów: m.in. takich jak diastema (duża przerwa) między zębami, recesje dziąseł (odsłanianie się korzeni zębów). Zazwyczaj jako skuteczny element terapii stosuje się podcięcie wędzidełka. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach wykonuje się taki zabieg i na czym on polega. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym wpisem, który jest poświęcony temu zagadanieniu.

    Wędzidełko wargi górnej – budowa

    Zacznijmy, od tego, czym jest wędzidełko. Jest to bowiem włóknisty twór, łączący ze sobą dwa elementy oraz ograniczający ich ruchomość. U człowieka wyróżnia się kilka wędzidełek – między innymi: wędzidełko wargi górnej, wargi dolnej, języka, łechtaczki czy napletka prącia. Wędzidełko wargi górnej to pionowy fałd błony śluzowej spajający  wewnętrzną strony wargi górnej z wyrostkiem zębodołowym szczęki. Wędzidełka wargi górnej różnią się kształtem, grubością oraz miejscem przyczepu.

    Podział wędzidełek ze względu na typ przyczepu

    Jedną z kategorii podziału wędzidełek jest charakterystyka typu przyczepu. Wyróżnia się przyczep śluzówkowy (wędzidełko łączy się z ruchomą częścią błony śluzowej nad górnymi jedynkami), przyczep dziąsłowy (wędzidełko łączy się z błoną śluzową dziąsła wyrostka zębodołowego), przyczep brodawkowy (wędzidełko łączy się z brodawką międzyzębową) ędzidełko łączy się z brodawką międzyzębową oraz przyczep penetrujący (wędzidełko łączy się z brodawką międzyzębową).

    Dwa pierwsze uznaje się za prawidłowe, natomiast dwa ostatnie są podstawą do przeprowadzenia zabiegu podcięcia wędzidełka wargi górnej.

    Dlaczego należy przeprowadzić zabieg podcięcia wędzidełka wargi górnej?

    Warto wiedzieć, iż wskazaniem do takiego zabiegu jest również przerost wędzidełka lub jego niedostateczne wykształcenie. Nie należy lekceważyć tego schorzenia, gdyż nieprawidłowości związane z rozwojem wędzidełek oraz ich niewłaściwymi przyczepami skutkują występowaniem licznych problemów ortodontycznych i protetycznych. Niskie i przerośnięte wędzidełko jest powodem diastemy – przerwy pomiędzy siekaczami lub tzw. gummy smile, czyli dziąsłowego uśmiechu. Pacjenci, których dotyczy ten problem mają niższą samoocenę i gorsze samopoczucie, gdyż wady te uznawane są za poważne defekty estetyczne.

    Inną przypadłością jest recesja dziąseł, kiedy to pacjent cierpi z powodu  uszkodzeń i zapaleń dziąseł oraz zmaga się z trudnościami w zakresie wymowy niektórych głosek. Ponadto, nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej oraz języka mogą powodować zmniejszoną ruchliwość, a w konsekwencji utrudnioną wymowę głosek.

    Jak wygląda podcięcie wędzidełka wargi górnej – rodzaje

    W przypadku gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowane nieprawidłowe wędzidełko wargi górnej konieczna jest interwencja chirurgiczna. Najczęściej wykonuje się następujące operacje:

    – frenulektomia – wycięcie wędzidełka,

    – frenulotomia – podcięcie wędzidełka (najczęściej dotyczy osób z cienkim wędzidełkiem),

    – frenuloplastyka – plastyka wędzidełka mająca na celu zmianę kształtu, przyczepu, wielkości, itp.

    Zabieg ten odbywa się za pomocą skalpela lub z użyciem techniki laserowej. Współcześnie większość specjalistów stosuje metodę laserową w znieczuleniu powierzchniowym lidokainą. Nie należy się go obawiać, gdyż trwa on zaledwie kilka minut, jest bezkrwawy i nie wymaga założenia szwów. Okres gojenia się rany wynosi ok. 2 tygodni.

    Nieprawidłowe wędzidełko górnej wargi może być powodem wielu problemów, które wymagają konsultacji – zajmują się tym ortodonta i periodonta. Warto dodać, iż oprócz diastemy i chorób dziąseł są to też trudności w leczeniu protetycznym. Podcięcie wędzidełka górnej wargi jest zalecane także niektórym pacjentom, używającym protezy ruchomej, gdyż w ich przypadku przerośnięte wędzidełko może utrudniać wykonanie protezy oraz jej utrzymywanie się w prawidłowym położeniu podczas użytkowania.

     

    # podcięcie wędzidełka wargi górnej # przyczep śluzówkowy # przyczep dziąsłowy # przyczep brodawkowy # przyczep penetrujący # periodontolog # ortodonta

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream