logo
    • 29 PAŹ 19
    • 0
    Plomby amalgamatowe- czy trzeba je wymieniać?

    Plomby amalgamatowe- czy trzeba je wymieniać?

    Plomby amalgamatowe to wypełnienie, które jest stosowane w stomatologii od XIX wieku, jednakże współcześnie zdecydowanie zaleca się ich usuwanie. Zdania specjalistów są podzielone, ale większość jest zgodna – jak wskazują badania zawarta w tych plombach rtęć poważnie szkodzi zdrowiu.

    Co warto wiedzieć o plombach amalgamatowych i dlaczego należy je usuwać? Nawet nie przypuszczacie, że powodów jest wiele, a przeczytacie o nich w dalszej części tekstu.

    Plomby amalgamatowe – podstawowe informacje

    Plomby amalgamatowe nazywane są także plombami srebrnymi ze względu na stop metali, z którego powstają, gdyż tworzy je srebro, cyna, miedź, cynk oraz rtęć i to właśnie ta ostatnia substancja wywołuje ogromne kontrowersje i sprzeciw środowiska lekarskiego. Jak wiadomo, rtęć jest uznawana za metal bardzo toksyczny i niebywale niebezpieczny dla zdrowia. Jej stopniowe uwalnianie się do organizmu może być przyczyną wielu poważnych schorzeń, np. chorób autoimmunologicznych i neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona czy Alzheimera).

    Z reguły zaleca się usuwanie plomb amalgamatowych jak najszybciej jest to możliwe, także profilaktycznie, nawet jeśli nie zaobserwowaliśmy przy nich próchnicy.

    Zalety amalgamatu

    Plomby srebrne cechują się wyjątkową twardością i wytrzymałością – odpowiednio założona plomba może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, nawet około 30 – 40 lat, co jest przynajmniej trzykrotnie więcej niż w przypadku wypełnienia kompozytowego. Wiele osób decyduje się na założenie takiego wypełnienia, gdyż jest ono refundowane przez NFZ.

    Szkodliwość plomb amalgamatowych

    Plomby amalgamatowe są szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a zwłaszcza dla rozwijającego się płodu, gdyż jak twierdzą niektórzy badacze plomby amalgamatowe u matki podnoszą ryzyko autyzmu i wad wrodzonych u dzieci. Rtęć bowiem przenika przez barierę łożyskową i docierania do centralnego układu nerwowego płodu.

    Zdaniem wielu badaczy ilość uwalnianej rtęci z wypełnień amalgamatowych zależy od okoliczności. Czynnikami wpływającymi jest np. wysoka temperatura, dlatego pacjenci z takimi wypełnieniami powinni unikać spożywania gorących posiłków i napojów. Przypuszcza się, że negatywny wpływ na uwalnianie się rtęci może mieć także obecność Wi-Fi czy też zwykłe żucie gumy. Ponadto, rtęć sprzyja paradontozie oraz uszkodzeniom nerek i płuc. Zawierające rtęć wypełnienia amalgamatowe mogą prowadzić do zaburzeń widzenia i słuchu, nadciśnienia tętniczego krwi oraz zawału mięśnia sercowego. Niekiedy powodują alergię i przewlekłe stany zapalne dziąseł.

    Amalgamat nie tylko źle oddziałuje na zęby. Przyczynia się on także do występowania zmian (rogowacenie, przebarwienie-sinienie) na błonie śluzowej policzków i dziąseł w bezpośrednim sąsiedztwie rtęciowej plomby.

    Wypełnienie to ze wględu na obecność metali bardzo dobrze przewodzi ciepło, co może powodować ból przy spożywaniu ciepłych posiłków. Warto także dodać, iż plomby amalgamatowe bywają nieszczelne (nie wiążą się chemicznie z tkankami zęba), co predysponuje do rozwoju próchnicy zęba. Materiał ten może również powodować pękanie bardzo osłabionych zębów. Nie możemy także zapominać o nieestetycznym, czarnym wyglądzie plomb rtęciowych.

    Zakaz stosowania plomb amalgamatowych

    W wielu krajach, ze wględu na te obserwacje i naukowe teorie, zaprzestano stosowania plomb amalgamatowych. Pierwszym krajem, gdzie zakazano używania amalgamatu była Japonia, miało to miejsce już w latach 70-tych ubiegłego wieku. W krajach Unii Europejskiej raczej nie zaleca się stosowania plomb rtęciowych jako wypełnień. Od 1 lipca 2018 r. w państwach członkowskich UE obowiązuje prawo, które zakazuje ich stosowania u dzieci do 16 roku życia oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Przewiduje się, iż plomby rtęciowe mają zniknąć z gabinetów stomatologicznych do 2030 r.

    Dlaczego warto usuwać plomby amalgamatowe?

    Jak widzicie, plomby rtęciowe mogą być przyczyną różnych problemów ze zdrowiem, dlatego warto zawczasu zdecydować się na ich usunięcie i wymianę na nowocześniejsze wypełnienia, np. wypełnienie kompozytowe.

    Zabieg usuwania plomb starego typu musi zostać przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa, w odpowiednio przygotowanym gabinecie stomatologicznym. Plomby amalgamatowe wymienia się bowiem przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, które precyzują standardy SMART. Zalecenia te zostały opracowane przez Międzynarodową Akademię Medycyny Jamy Ustnej i Toksykologii (z ang. International Academy of Oral Medicine and Toxicology, IAOMT) i nakazują m.in., aby: osoby przebywające w pomieszczeniu podczas zabiegu miały założone jednorazowe pokrowce i fartuchy ochronne, a pacjent musi mieć zapewniony dostęp do tlenu, zewnętrznego powietrza (maska nosowa), aby nie wdychać oparów rtęci.

    # plomby amalgamatowe # plomba rtęciowa # plomby srebrne # wypelnienie kompozytowe # srebrne plomby # ortęć # amalgamaty stomatologiczne

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream