logo
    • 12 GRU 17
    • 0
    Piaskowanie zębów – najważniejsze informacje

    Piaskowanie zębów – najważniejsze informacje

    Jednym z zabiegów higienicznych, który pozwala nam na nowo cieszyć się pięknym, śnieżnobiałym uśmiechem jest piaskowanie zębów. Polega on na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. W naszym artykule dokładnie opiszemy najważniejsze zagadnienia związane z piaskowaniem zębów: kiedy należy je wykonać, jakie są zalecenia po piaskowaniu i kto powinien z niego zrezygnować.  Zapraszamy do zapoznania się z materiałem!

    Kilka słów o płytce nazębnej

    We wstępie wspomnieliśmy o płytce nazębnej, warto przypomnieć, w jaki sposób ona powstaje. Płytka nazębna to lepki osad o lekko brązowym zabarwieniu, który tworzą pozostałości pokarmów, obumarłych komórek błony śluzowej oraz drobnoustroje zamieszkujące jamę ustną. W momencie gdy nie będziemy regularnie usuwać tego osadu to dojdzie do oblepienia zębów. Znajdujące się pod płytką nazębną bakterie osłabią szkliwo, przez co może zacząć rozwijać się próchnica. Z biegiem czasu płytka nazębna twardnieje, przekształcając się w kamień nazębny. Duże ilości kamienia mogą przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowań na schorzenia przyzębia. Pamiętajmy, iż samo szczotkowanie zębów nie wystarczy – konieczne jest także profesjonalne oczyszczanie zębów, czyli piaskowanie zębów.

    Na czym polega piaskowanie zębów?

    Do przeprowadzenia piaskowania zębów niezbędna jest specjalna piaskarka stomatologiczna, gdyż to właśnie ona dostarcza strumień wody pod ciśnieniem. Czyszczące działanie wody jest spowodowane dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) oraz innych składników (w tym pęcherzyków powietrza), które z łatwością docierają nawet do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. W jamie ustnej pacjenta zostaje także umieszczony odsysacz, który zbiera zużyty drobny proszek gromadzący się podczas zabiegu. Gdy zęby zostaną oczyszczone z osadów można przeprowadzić fluoryzację. Zaaplikowanie na oczyszczone zęby lakieru fluorkowego wzmacnia szkliwo.

    Nie należy się obawiać zabiegu piaskowania zębów, gdyż ono bezbolesne i bezpieczne– jedynie niewielki odsetek pacjentów odczuwa po nim dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł. Taki stan trwa zwykle do 30 min. Jedyną niedogodnością w trakcie piaskowania jest konieczność otwarcia ust przez dość długi czas (do ok. 20-30 minut – zależy to od ilości osadu), pacjenci mają w ustach także  słony posmak płynu dentystycznego.

    Piaskowanie może przeprowadzić nie tylko dentysta, a także higienistka dentystyczna.

    Piaskowanie zębów – wskazania i przeciwwskazania

    Na piaskowanie zębów powinny zdecydować się te osoby, którym zależy na estetycznym wyglądzie i zdrowiu zębów. Bowiem regularne piaskowanie zębów skutecznie usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, a także pomaga zapobiegać najczęstszym chorobom jamy ustnej. Należy zaznaczyć, iż piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień, takich jak wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa, przebarwienia poantybiotykowe czy początkowe plamy próchnicowe.

    Zabieg ten jest szczególnie polecany, jeśli palimy papierosy, pijemy ogromne ilości kawy lub herbaty. Osoby z tendencją do przebarwień lub też posiadające aparat ortodontyczny lub mające stłoczone zęby koniecznie powinny piaskować zęby.

    Piaskowanie zębów jest także uzupełnieniem zabiegu skalingu, gdyż usuwa przebarwienia zębów i drobne ilości kamienia nazębnego (pozostałego po zabiegu skalingu). Profesjonalne wybielanie zębów zazwyczaj jest również poprzedzone piaskowaniem zębów.

    Z reguły, piaskowanie może być wykonane u każdego pacjenta, jednakże istnieją pewne wyjątki. Przeciwwskazaniami do piaskowania zębów jest stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, owrzodzenia lub uszkodzenia błon śluzowych oraz zaburzenia czy też nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc. Ponadto zabieg nie może zostać przeprowadzony, jeśli mamy alergię na sodę lub inny składnik używany przez dentystę w trakcie zabiegu.

    Jak często należy przeprowadzać ten zabieg?

    Standardowo, jeśli pacjenci dbają o higienę jamy ustnej to wystarczy jeden zabieg co pół roku. Częściej zaleca się piaskowanie u palaczy, osób pijących kawę czy też u osób ze stłoczonymi zębami– nawet co trzy miesiące.

    Zalecenia po piaskowaniu zębów

    Pacjenci, którzy zdecydowali się na piaskowanie koniecznie muszą stosować przez najbliższe 48 godzin po zabiegu tzw. białą dietę. Biała dieta, jak sama nazwa wskazuje polega na spożywaniu niebarwiących pokarmów i wystrzeganiu się np. kawy, herbaty, napojów bawiących (cola).

    Po upływie tego czasu można powrócić do swojego normalnego trybu życia.

    Miejmy na uwadze fakt, iż to wyłącznie od nas zależy utrzymanie efektów zabiegów, dlatego też tak ważna jest higiena jamy ustnej. Konieczne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale także używanie nici dentystycznej czy płynów do płukania ust.

     

    # piaskowanie zębów # oczyszczanie zębów # piaskarka stomatologiczna# przebarwienia zębów # kamień nazębny # wybielanie zębów # biała dieta # higiena jamy ustnej # polerowanie zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream