logo
    • 10 PAŹ 17
    • 0
    Okluzja w stomatologii – przyczyny, objawy, leczenie

    Okluzja w stomatologii – przyczyny, objawy, leczenie

    Mówiąc o groźnych chorobach zębów zazwyczaj wspomina się o próchnicy czy paradontozie, zapominając o istnieniu jeszcze jednej – mało znanej chorobie okluzyjnej. Okluzja wiąże się z nieprawidłowymi kontaktami między górnymi a dolnymi zębami i ich niedopasowaniem w stosunku do stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni. Zatem jest ona wynikiem trzech, jakże istotnych czynników, którymi są: położenie i kształt zębów, napięcie mięśni łączących żuchwę ze szczęką oraz położenie kłykcia w stawie skroniowo-żuchwowym.

    Przyczyny okluzji

    Za najczęstszą przyczynę okluzji uznaje się wady zgryzu, nieprawidłowo wyrzynające się ósemki, nieodpowiedni kształt wypełnień, braki w uzębieniu oraz wady szkieletowe i przesuwanie się zębów. Okluzja może być także spowodowana nieprawidłowymi i szkodliwymi dla naszych zębów nawykami: np. gryzieniem długopisu, otwieraniem butelki zębami, obgryzaniem paznokci, a także – nadmiernym żuciem gumy. Bardzo często okluzja bywa mylona z bruksizem. Bywa, iż pacjenci utożsamiają okluzję z erozją szkliwa, gdyż ma ona podobny przebieg, jednakże erozja szkliwa jest wynikiem działania niszczących szkliwo kwasów, znajdujących się w pożywieniu oraz w żołądku.

    Objawy okluzji

    Okluzja charakteryzuje się startymi i przemieszczonymi zębami, chory odczuwa napięcie mięśni żucia i ma problemy w stawie skroniowo-żuchwowym. Starte szkliwo najłatwiej poznać po kolorze, bo zdrowy, normalny ząb posiada z zewnątrz biały odcień, zaś wewnętrzna warstwa, czyli zębina, jest koloru żółtego. Jeśli nasze zęby mają właśnie żółty kolor oznacza to, iż została odsłoniętą starciem druga warstwa, to należy udać się do dentysty.

    Chorobie okluzyjnej towarzyszą także, inne, niepokojące sygnały:

    – zgrzytanie zębami i podświadome ich zaciskanie w sytuacjach stresowych- bruksizm.

    Zgrzytanie zębami może mieć miejsce podczas snu, kiedy to nieświadomie zaciskamy zgryz.

    – kruchość i ruchomość zębów,

    – wychylenie zębów do przodu,

    – nadwrażliwość na ciepło lub zimno,

    – ból przy gryzieniu,

    – migreny,

    – przeskakiwanie w stawie skroniowo-żuchwowym (może temu towarzyszyć trzeszczenie lub trzask).

    Jeśli zaobserwujemy u siebie którykolwiek z objawów to koniecznie udajmy się do swojego gabinetu stomatologicznego, gdyż dzięki temu unikniemy przykrych konsekwencji.

    Diagnozowanie

    Dobry dentysta powinien od razu po naszym zgłoszeniu pobrać wyciski szczęki i żuchwy, gdyż na jego podstawie zostaną wykonane modele gipsowe. Pobierany jest również pomiar łukiem twarzowym i kęsek w centralnej relacji.

    Po umieszczeniu go w artykulatorze, stomatolog może ocenić, czy faktycznie cierpimy na tę przypadłość oraz jaki rodzaj leczenia będzie najskuteczniejszy w danej sytuacji.  W diagnozowaniu choroby lekarze korzystają także z elektronicznej kalki T-scan. Otrzymany wynik pojawia się w postaci czytelnego wykresu na ekranie monitora.

    Metody leczenia

    Każdy przypadek jest inny, dlatego właściwie należy dostosować metodę leczenia np. do stopnia zaawansowania choroby czy stanu jamy ustnej. Metodą najmniej inwazyjną jest kształtowanie zębów. Stomatolog odpowiednio wyprofiluje guzki i bruzdy zębowe, aby te dobrze się ze sobą łączyły. Innym rozwiązaniem jest wykonanie lekkiej nadbudowy zębów (np. dodanie lub ujęcie plomby lub zmiana jej kształtu), gdy są one starte lub też przeprowadzenie leczenia ortodontycznego – zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego.

    Dla niektórych osób pomocna okaże się szyna okluzyjna (przezroczysta szyna wykonana z tworzywa), zakładana na noc.

    W najtrudniejszych przypadkach nie obejdzie się bez zabiegu chirurgicznego – chirurgii ortognatycznej. Ma ona miejsce gdy istnieje konieczność wprowadzenia korekty defektów twarzy, np. zbyt wysuniętego lub cofniętego podbródka.

    Dlaczego tak istotne jest leczenie okluzji?

    Nie należy bagatelizować symptomów choroby okluzyjnej, gdyż nieleczona okluzja może skutkować utratą zębów. Poza tym będziemy odczuwać chroniczne napięciowe bóle głowy, które z czasem będą coraz trudniejsze do zniesienia.

    # okluzja # choroba okluzyjna # bruksizm # higiena jamy ustnej # zdrowe zęby # erozja szkliwa # wady zgryzu

     

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream