logo
    • 04 GRU 18
    • 0
    Odsłonięte szyjki zębowe

    Odsłonięte szyjki zębowe

    Problemem, z którym zmaga się ogromna liczba pacjentów są odsłonięte szyjki zębowe. Stan ten może być spowodowany różnymi przyczynami, m.in. wpływem procesów zapalnych, kamieniem nazębnym albo zmianami zanikowymi związanymi z awitaminozą. Pod żadnym pozorem nie należy tego bagatelizować, gdyż odsłonięte szyjki zębowe są bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości zębów, dlatego niezwłocznie po zauważeniu niepokojących objawów należy zgłosić się do swojego stomatologa, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jak ono przebiega oraz po czym możemy poznać, iż nasze szyjki zębowe są odsłonięte – na te i inne pytania odpowiemy w naszym artykule.

    Co powoduje odsłonięcie szyjek zębowych?

    Przede wszystkim cofanie się dziąseł, a tym samym odsłonięcie się szyjek zębowych jest procesem postępującym wraz z wiekiem. Pamiętajmy, iż nie jest to jedyny czynnik, bowiem za występowanie tego zjawiska jest odpowiedzialna np. niewłaściwa higiena jamy ustnej, gdyż niestaranne szczotkowanie zębów doprowadza do rozwoju osadu, kamienia, bakterii. Kolejnymi przyczynami są również nieleczone wady zgryzu, choroby przyzębia, zapalenie dziąseł.

    Jak objawiają się odsłonięte szyjki zębowe?

    Pacjenci u których zdiagnozowano ten problem odczuwają ból związany z nadwrażliwością zębów. Jest on zwłaszcza dotkliwy po i w trakcie spożyciu gorących, zimnych, kwaśnych pokarmów i napojów. Na odsłonięte szyjki wskazuje także pojawiająca się próchnica.

    Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

    Aby zminimalizować postęp choroby konieczne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, aby do mycia zębów używać szczoteczki z miękkim włosiem, która nie będzie podrażniała dziąseł, wbrew pozorom szczotka o twardym włosiu nie wyczyści lepiej zębów, a może spowodować krwawienie. Należy również korzystać z nici dentystycznych i płynu do płukania ust. Poleca się także stosowanie specjalnych past do mycia zębów – osoby z odsłoniętymi szyjkami zębowymi powinny zrezygnować z past wybielających. W przypadku leczenia odsłoniętych szyjek ogromną rolę odgrywa także profesjonalne czyszczenie zębów i usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. W zaawansowanym stadium oraz gdy dodatkowo ma miejsce zapalenie dziąseł niezbędne będzie wykonanie specjalistycznych zabiegów, które przywrócą zębom i dziąsłom zdrowie. Dentysta może nam zaproponować lakierowanie odsłoniętych części korzenia płynem zawierającym fluor (fluoryzacja) i substancjami uszczelniającymi, dzięki czemu nasze zęby zostaną wzmocnione, a kanaliki zamknięte. Inną metodą leczenia odsłoniętych szyjek zębowych jest impregnacja, czyli nałożenie na zęby preparatu ochronnego, który działa jak szkliwo w płynie – dostarcza wysoko stężonego wapnia i fosforanów, a tym samym wspomaga reminalizację szkliwa i pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie.

     Zaniechanie leczenia może z czasem schorować na paradontozę, której konsekwencją może być utrata zębów.

    Jak radzić sobie z odsłoniętymi szyjkami na co dzień?

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy cofnięte szyjki mogą powodować nadwrażliwość zębów, która może nam bardzo uprzykrzyć życie. Aby zmniejszyć dolegliwości wynikające z wrażliwych zębów należy:

    – Unikać lub ograniczyć spożywanie gorących lub zimnych dań, które wywołują ból,

    – Szczotkować zębów w kierunku od dziąsła do korony (czyszczenie poziome uszkadza dziąsła),

    – Stosować pasty do mycia zębów o niskiej ścieralności, najlepiej takie specjalnie dedykowane zębom wrażliwym

    – Ograniczyć spożycie cytrusów, słodyczy, napojów gazowanych,

    – Po spożyciu wyżej wymienionych produktów koniecznie należy odczekać minimum godzinę, zanim umyje się zęby,

    – Regularnie usuwać kamień nazębny.

     

    # odsłonięte szyjki zębowe # recesja dziąsła # periodontologia  #dziąsło # nadwrażliwość zębów # higiena jamy ustnej # wady zgryzu # choroby przyzębia # zapalenie dziąseł

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream