logo
    • 24 STY 17
    • 0
    Nadwrażliwość zębów – przyczyny, profilaktyka, leczenie

    Nadwrażliwość zębów – przyczyny, profilaktyka, leczenie

    Może zaatakować znienacka podczas picia zimnych napojów czy jedzenia lodów, wtedy też od razu poczujemy przeszywający, dotkliwy ból zębów. To nadwrażliwość zębów, przez którą wiele osób rezygnuje z ulubionych gorących potraw czy lodów. Jak pokazują badania jedna na pięć dorosłych osób cierpi na tę chorobę przyzębia. Jak z nią walczyć i jak ważna jest profilaktyka o tym w naszym najnowszym artykule.

    Co kryje się pod terminem „nadwrażliwość zębów”?

    Tę chorobę przyzębia powoduje odsłonięciem się zębiny. Ta porowata tkanka zęba jest zbudowana z mikroskopijnych kanalików zwanymi kanalikami zębinowymi, które prowadzą do nerwu. W momencie ich odsłonięcia nasze zęby są bardziej narażone na bodźce zewnętrze, np. ciepło czy zimno. Dwie główne rozpoznane przyczyny nadwrażliwości zębów to utrata szkliwa i cofnięte dziąsła.

    Jakie są przyczyny występowania nadwrażliwości zębów?

    Osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny zwrócić uwagę na pewne czynniki, które mogą ją potęgować. Przede wszystkim może być ona efektem mycia zębów szczotką z twardym włosiem. Osoby cierpiące na bruksizm, czyli zgrzytanie zębami to także grupa podwyższonego ryzyka wystąpienia nadwrażliwości. Za nadwrażliwość zębów będzie także odpowiedzialny nagromadzony kamień, który wciska się pod zęby, przez co zostają odsłonięte szyjki. Częste i nieprawidłowo wykonane czyszczenie zębów oraz zabiegi wybielające również mają negatywny wpływ. Jeśli w naszej diecie co pewien czas pojawiają się kwaśne potrawy czy napoje to także należy uważać, gdyż regularne spożywanie może być przyczyną erozji szkliwa, a w związku z tym mamy większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości zębów. Spożywanie dużej ilości soków owocowych, wina, sosów sałatkowych na bazie octu i napojów gazowanych także może negatywnie wpływać na stan naszych zębów. Nadwrażliwość zębów może być także spowodowana wiekiem i naturalnym cofaniem się dziąseł, przez co zostaje osłonięta zębina. Przykry ból zębów może być również odczuwalny, gdy cierpimy na zapalenie dziąseł.

    Profilaktyka w walce z bólem

    Pamiętajmy, że tak jak w przypadku innych chorób przyzębia, bardzo istotna jest profilaktyka i higiena jamy ustnej. Należy również wymienić szczotkę z twardym włosiem na tę z miękkim oraz zaopatrzyć się w specjalną pastę do zębów wrażliwych. Zwróćmy uwagę, by miała ona niski poziom ścieralności – ok. 30 RDA (wskaźnik ścieralności). Gdy na opakowaniu nie pojawiła się taka informacja to możemy to samodzielnie sprawdzić, wystarczy rozetrzeć odrobinę pasty w palcach – gdy wyczujmy drobinki, warto wybrać inną, łagodniejszą.

    Istotna jest także metoda mycia zębów. Silne naciskanie czy mocne szczotkowanie wcale lepiej ich nie wyczyści – jak to nam się powszechnie wydaje – a jedynie może uszkodzić zębinę.

    Oprócz tradycyjnego szczotkowania zębów po każdym posiłku zastosujmy terapię pastą na noc. Wystarczy, że specjalistyczną pastę położymy na zęby tuż przed pójściem spać. W momencie regularnego stosowania takiej terapii przez dłuższy czas, zaobserwujemy poprawę stanu naszego uzębienia.

    Stomatolog zapewne poleci nam także płukanie zębów płynem z fluorem. Taki płyn jest dostępny w każdej drogerii czy aptece. Wystarczy raz na dzień dokładnie wypłukać nim usta, tak, aby dotarł w każde miejsce. Nie zapominajmy o używaniu nici dentystycznej, która również pomoże nam w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

    Leczenie

    Gdy odczuwamy ból podczas posiłku nie należy zwlekać z wizytą w gabinecie dentystycznym. Dobry stomatolog od razu zdiagnozuje przyczynę bólu i zastosuje skuteczne metody leczenia, np. usuwanie kamienia nazębnego. Dentysta może nam także zaproponować lakierowanie odsłoniętych części korzenia płynem zawierającym fluor i substancjami uszczelniającymi, dzięki czemu nasze zęby będą wzmocnione, a kanaliki zamknięte. Stosuje się także preparat działający jak szkliwo w płynie – dostarcza on wysoko stężonego wapnia i fosforanów, a tym samym wspomaga reminalizację szkliwa i pomaga neutralizować kwasy produkowane przez bakterie. Jeśli mamy duże ubytki w szkliwie stomatolog może pokryć bolesne miejsca wypełnieniem kompozytowym, dzięki czemu wrażliwe zakończenia nerwowe zostaną skutecznie odizolowane od bodźców powodujących dolegliwości.

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream