• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 25 KW. 17
    • 0
    Czy mleczaki można leczyć?

    Czy mleczaki można leczyć?

    Wątpliwości co do leczenia zębów mlecznych z pewnością ma wielu rodziców. Czy jest sens leczenia zębów, które wcześniej czy później i tak wypadną? Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że tak. Jeśli zależy nam, aby mleczne zęby naszych dzieci były zdrowe to koniecznie zadbajmy o to, by regularnie kontrolować ich stan. Leczenie zębów mlecznych jest niezwykle istotne, gdyż nieleczone mleczaki mogą być powodem wielu chorób w dorosłym życiu. Zaleca się, aby rodzice koniecznie odwiedzili stomatologa, gdy dziecko ma wszystkie zęby mleczne, czyli w wieku 3-4 lata. Wtedy też lekarz oceni stan jamy ustnej: sprawdzi czy zęby rozwinęły się prawidłowo i w razie wystąpienia ubytków zaproponuje właściwe leczenie.

    Dlaczego leczenie mleczaków jest tak ważne?

    Rodzice z niecierpliwością czekają na wyrżnięcie się pierwszego ząbka. Z czasem oprócz kolejnych ząbków pojawiają się różne problemy: próchnica, pierwsze ubytki czy kamień nazębny.

    Pamiętajmy, iż pierwsze zęby są słabiej utwardzone niż stałe- szacuje się, że szkliwo zębów mlecznych jest 2-krotnie cieńsze od stałych, a powierzchnia jest zdecydowanie bardziej nierówna w porównaniu z zębami stałymi.  Ponadto, szkliwo zębów mlecznych jest uboższe w składniki mineralne, a obecność tzw. linii porodowej sprzyja przenikaniu bakterii.

    W związku z tym mleczaki są bardziej narażone na próchnicę. Wystarczy jeden zainfekowany ząb, aby w bardzo krótkim czasie zmiany chorobowe przeniosły się na pozostałe mleczaki oraz później na zęby stałe. Próchnica u dzieci charakteryzuje się szybkim postępem procesu chorobowego z mało odczuwalnymi dolegliwościami. Oznacza to, iż przed dłuższy czas nasza pociecha nie będzie nam sygnalizowała problemów z ząbkami, a rozwój próchnicy w tym czasie odbywa się pod powierzchnią szkliwa. Warto mieć na uwadze fakt, iż w przypadku zębów mlecznych próchnica bardzo szybko przechodzi z jednego stadium w drugie. Zatem gdy procesem chorobowym zostanie zajęta także miazga dziecko od razu odczuje przykre dolegliwości bólowe.

    Metody walki z próchnicą u dzieci

    Gdy mleczne zęby są w bardzo złym stanie lekarz nie zdecyduje się na ich usuwanie- za wczesne usunięcie zęba może powodować wady zgryzu, lecz przeprowadzi zabieg lapisowania. Lapisowanie to nałożenie na zęby soli srebra. Co prawda zęby będą miały kolor czarny, ale próchnica nie będzie się dalej rozwijać.

    Leczenie pierwszych ząbków jest prawie bezbolesne. Jeśli mleczaki zostały zaatakowane przez próchnicę to wczesne zmiany można leczyć metodą ozonowania. Ponadto z próchnicą można walczyć za pomocą lasera oraz metodą abrazji powietrznej, czyli ścierania próchnicy za pomocą piasku, który wylatuje z cieniutkiej dyszy pod dużym ciśnieniem.

    Należy koniecznie udać się na wizytę kontrolną, gdy zaobserwujemy na zębach naszej pociechy jakiekolwiek zmiany, np. matową plamkę w kolorze zęba czy ciemną dziurkę, bo  takie symptomy są sygnałem, iż kwasy powstałe pod wpływem znajdujących się w buzi bakterii niszczą szkliwo i mogą spowodować destrukcję głębiej położonych tkanek zęba.

    Aspekt edukacyjny wizyty w gabinecie dentystycznym

    Starajmy się, aby pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym miała miejsce zanim pojawią się dolegliwości. Jest to o tyle ważne, iż dziecko nie będzie mieć złych wspomnień związanych z dentystą – przecież zależy nam, aby maluch chętnie przychodził do stomatologa bez obaw i strachu i potrafił współpracować. Wczesne doświadczenia mają wpływ na późniejsze podejście do leczenia w życiu dorosłym.

    Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za kształtowanie u dzieci pozytywnych nawyków, w tym regularnego odwiedzania gabinetu stomatologicznego.

     

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream