logo
    • 09 MAR 20
    • 0
    Fakty i mity stomatologiczne

    Fakty i mity stomatologiczne

    Niektóre nieprawdziwe informacje na temat higieny jamy ustnej oraz zdrowych zębów są przekazywane z pokolenia na pokolenia, nie zwracając uwagi na aktualne badania i zalecenia lekarzy. W naszym najnowszym artykule pragniemy wyjaśnić i obalić kilka takich mitów, bowiem mogą być one szkodliwe dla naszego zdrowia.

    Mit #1: Ciężarne kobiety nie powinny poddawać się leczeniu stomatologicznemu – FAŁSZ!

    Dość powszechnym mitem jest opinia, iż kobiety w ciąży powinny unikać leczenia stomatologicznego, gdyż przeprowadzane zabiegi mogą zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Temat ten omawialiśmy szerzej w jednym z naszych wcześniejszych artykułów, teraz jedynie pragniemy uświadomić wszystkie panie, że bardziej szkodliwy jest stan zapalny zęba i stres związany z bólem niż proponowany przez dentystę zabieg. Podsumowując, należy przed i w trakcie ciąży zaplanować sobie wizyty dentystyczne.

    Mit #2: Innym mitem jest przeświadczenie, że ciąża wiąże się z utratą zębów.

    Mówi się nawet, że na każde dziecko przypada jeden ząb, który wymagał usunięcia. Oczywiście tak naprawdę w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany hormonalne, jednakże nie powodują one wypadania zębów. Ciężarne kobiety powinny zatem zadbać o higienę jamy ustnej, gdyż choroby dziąseł mogą przyczynić się do pojawienia sią komplikacji, jednak warto mieć świadomość, że ciąża sama w sobie nie spowoduje, że zęby nagle zaczną wypadać.

    Mit #3: Osadzający się na zębach kamień dentystyczny nie tylko szpeci, ale i szkodzi – PRAWDA

    Wielu pacjentów bagatelizuje problem kamienia nazębnego, sądząc, iż jest to jedynie defekt kosmetyczny, jednakże wbrew pozorom regularne usuwanie kamienia to nie kaprys, ale zabieg konieczny, który pozwoli zachować zęby i całą jamę ustną w dobrym stanie. Pacjenci usuwający kamień nazębny rzadziej cierpią na choroby przyzębia, ponadto dentysta bez trudu może zdiagnozować drobne zmiany próchnicze.

    Mit #4: Prostowanie zębów w dorosłym życiu jest niemożliwe – FAŁSZ

    Aparat na zębach do tej pory kojarzył się z dziećmi lub z młodzieżą, ale w ostatnim czasie coraz więcej dorosłych, w tym celebrytów i gwiazd, decyduje się na prostowanie zębów. Współczesna stomatologia i protetyka daje nadzieję na piękny, holywoodzki uśmiech także dorosłym.

    Mit #5: Lecznie stomatologiczne musi być bolesne  – FAŁSZ

    Taki mit jest przyczyną, powodującą u wielu osób lęk przed wizytą u stomatologa. Warto pamiętać, iż nowoczesne leczenie dentystyczne w większości przypadków jest całkowicie bezbolesne. Przed rozpoczęciem leczenia warto porozmawiać ze swoim dentystą o obawach i lękach, dzięki czemu specjalista dobierze odpowiednie znieczulenie.

    Mit #6: Nić dentystyczna jest dokładniejsza niż szczoteczka – PRAWDA

    W tym przypadku musimy potwierdzić, iż jeśli we właściwy sposób używacie nić dentystyczną to usuwa ona 90 proc. osadu, który gromadzi się w miejscach niedostępnych dla szczoteczki, gdzie po pewnym czasie może rozwinąć się próchnica. Pamiętajcie jednak, iż nić nie może zastąpić szczoteczki – oba akcesoria się uzupełniają i pomagają utrzymać czystość jamy ustnej.

    Mit #7: Próchnicą można się zarazić – PRAWDA

    Nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż próchnicą można się zarazić, np. poprzez pocałunek, dlatego aby nie narazić bliskich na taką przykrą chorobę należy regularnie sprawdzać stan swojej jamy ustnej. Istotne jest także leczenie próchnicy u dzieci z mlecznymi zębami, gdyż może się ona przenieść na stałe uzębienie. Jeśli macie lub podejrzewacie u siebie próchnicę to nie należy brać smoczka dziecka do buzi, by nie zarazić malucha własną próchnicą, gdyż bywa, iż nawet nie wiemy, iż na nią cierpimy.

    Mit #8: Próchnica jest widoczna – FAŁSZ

    Wiele osób jest przekonana, iż próchnica może zostać zauważona, jednakże tak jest dopiero, gdy choroba ta jest w bardzo zaawansowanym stanie. Należy pamiętać, iż próchnica w początkowym stadium rozwija się zazwyczaj w trudnodostępnych miejscach i drąży w głąb zęba. Dlatego tak istotne jest, aby dbać o zęby, dokładne szczotkowanie zębów może zapobiec rozwijaniu się bakterii.

    W tym momencie pragniemy zaznaczyć, iż częstsze szczotkowanie nie oznacza zdrowszych zębów, bowiem nadmierne mycie powoduje ścieranie szkliwa oraz ich uszkodzenia. Dentyści zalecają, aby myć zęby tylko 2-3 razy dziennie przez około 2 minuty, nie więcej. Pasta do zębów, podobnie jak same szczoteczki, ma właściwości ścierne.

    Ponadto, nie możemu zapominać o wizytach profilaktycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie i wyleczenie próchnicy.

    Mit #9: Wybielanie jest szkodliwe dla zębów ??

    Stwierdzenie to nie jest do końca bezpodstawne, gdyż nadmierne wybielanie zębów może mieć negatywny wpływ na stan zębów, podobnie jak zbyt częste szczotkowanie. Jeśli zależy Wam na pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu i zdrowych zębach to należy zdecydować się na profesjonalne wybielanie, które będzie przeprowadzone w trakcie 1-2 sesji. Wtedy też będzie można zaobserwować pewna wrażliwość i zaczerwienienie dziąseł, jednak zęby pozostaną nieuszkodzone.

     

    # mity stomatologiczne  # próchnica # nić dentystyczna # wizyty dentystyczne # ciąża # częstsze szczotkowanie # wybielanie zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream