logo
    • 31 STY 18
    • 0
    Martwy ząb – jak go rozpoznać i czy może boleć?

    Martwy ząb – jak go rozpoznać i czy może boleć?

    Czasem mimo naszego usilnego starania i odpowiedniej higieny jamy ustnej okazuje się, iż nasz ząb jest martwy. W jakich sytuacjach dochodzi do obumarcia miazgi zębowej i czy martwy ząb może boleć?

    Kiedy ząb jest martwy?

    Termin ten odnosi się do zęba, w którym z różnych powodów, np. głębokich ubytków próchnicowych czy też urazu mechanicznego, obumarła żywa tkanka znajdująca się w jego wnętrzu. Należy zaznaczyć, iż martwy ząb wymaga leczenia, gdyż w przeciwnym razie może powodować nieprzyjemne i bardzo bolesne komplikacje.

    Jak doskonale wiemy, zęby są zbudowane z tkanek twardych szkliwa i zębiny, które ochraniają znajdującą się w ich wnętrzu miazgę. Miazga to żywa tkanka, bardzo mocno unerwiona. Jej głównym zadaniem jest funkcja odżywcza, a zatem ma ona dostarczać zębom tlen oraz substancje odżywcze, tym samym umożliwiać regenerację tkanek. Ponadto, miazga ma funkcję czuciową, rejestrując bez względu na rodzaj bodźca i jego lokalizację.

    Przyczyny obumarcia miazgi zębowej

    Niekiedy może dojść do obumarcia żywych tkanek wewnątrz zęba. Za taki stan jest odpowiedzialna m.in. zaawansowana próchnica – namnażające i gromadzące się bakterie stopniowo niszczą miazgę, tym samym powstaje martwy ząb. Powodem obumarcia miazgi będzie także uraz mechaniczny. Istotne jest, iż w obu przypadkach martwica w początkowym stadium nie daje żadnych objawów. Dopiero z czasem pacjenci odczuwają ból oraz występuje silna nadwrażliwość na nagłe zmiany temperatur. Wiele osób zamiast iść do swojego dentysty, aby ten zdiagnozował przyczynę bólu sięga po ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe – jest to krótkotrwałe rozwiązanie, gdyż ból wraca coraz częściej i to w dodatku jeszcze silniejszy oraz może wystąpić opuchlizna. Pacjenci zgłaszający się w takim stanie zazwyczaj oprócz martwego zęba mają zapalenie tkanek okołowierzchnowych oraz ropień. Dlatego nie warto zwlekać, a od razu udać się do swojego gabinetu stomatologicznego.

    Jak rozpoznać, iż mamy martwy ząb?

    Tak jak wcześniej wspominaliśmy, martwica może się rozwijać bezobjawowo przez wiele miesięcy, a nawet lat. Jedną z oznak będzie zmiana koloru zęba, bo obumarła miazga wewnątrz zęba powoduje jego przebarwienie, staje się on ciemniejszy, znacznie wyróżniając się wśród pozostałych. Co więcej, martwy ząb jest odporny na czynniki zewnętrzne – wysoką i niską temperaturę, bodźce elektryczne.

    Ta cecha jest wykorzystywana przez stomatologa do zdiagnozowania martwicy. Dentysta przykłada do chorego zęba kulkę z waty, która jest schłodzona chlorkiem etylu. Jeśli nie zostanie dostrzeżona żadna reakcja to można podejrzewać, iż ząb jest martwy.

    Martwy ząb będzie widoczny także na zdjęciu rentgenowskim, kiedy to głęboki ubytek zazwyczaj sięga aż do miazgi.

    Leczenie martwych zębów

    Martwy ząb nadaje się do leczenia metodą kanałową. Leczenie kanałowe, czyli inaczej endodontyczne obejmuje takie czynności jak: usunięcie martwych tkanek z wnętrza zęba, dokładne oczyszczenie chemiczne i mechaniczne systemu kanałowego oraz wypełnienie pustej przestrzeni specjalnymi materiałami stomatologicznym. Stomatolog po zakończonym leczeniu kanałowym powinien także odbudować koronę zęba, aby przywrócić mu wcześniejsze funkcje. Refundacja leczenia kanałowego u osób dorosłych dotyczy wyłącznie zębów w odcinku przednim tj. od kła do kła. Za leczenie  pozostałych zębów trzeba zapłacić indywidualnie. Gdy lekarz zdecyduje, iż martwy ząb nie kwalifikuje się do leczenia kanałowego, to konieczne będzie jego usunięcie, gdyż pozostawiony może stać się przyczyną groźnych dla zdrowia powikłań.

    Wybielanie martwego zęba

    Nieleczony martwy ząb przybiera ciemniejszą barwę, pojawiają się przebarwienia korony. Jeśli martwica dotyczy przednich zębów warto zdecydować się na wybielanie. Jak przebiega ten zabieg? Stomatolog powtórnie otworzy zęba i wprowadzi do niego specjalny środek wybielający. Kolejno powstały w ten sposób ubytek zostanie zamknięty się na kilka dni specjalnym materiałem opatrunkowy. Po tym czasie ( w zależności od zaleceń lekarza) należy zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni stan zęba. W razie potrzeb zabieg wybielania może zostać powtórzony. Należy pamiętać, iż wybielanie zębów martwych nie jest zabiegiem trwałym, zatem nasz martwy ząb z biegiem czasu może znowu może zmieniać kolor.

    # martwy ząb # próchnica # zapalenie miazgi #  ropień zęba # przebarwienia #leczenie kanałowe #  wybielanie martwych zębów

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream