logo
  • 05 LUT 19
  • 0
  Krwawienie dziąseł w ciąży – porady

  Krwawienie dziąseł w ciąży – porady

  W ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Niestety, z czasem ciężarne mogą zaobserwować niepokojące krwawienie dziąseł czy też mogą pojawić się choroby zębów lub przyzębia. Krwawienie dziąseł w ciąży występuje zwłaszcza w drugim trymestrze, wtedy też dziąsła stają się opuchnięcie, przekrwione i podczas szczotkowania zębów mogą boleć. Jakie są przyczyny powodujące krwawienie dziąseł w ciąży? W jaki sposób można im zapobiegać?

  Zęby w ciąży – na co zwrócić uwagę?

  Należy pamiętać, iż zęby w czasie ciąży są bardziej narażone na psucie się, wynika to ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej matki. Hormony ciążowe wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie ich kruchości, przez co dziąsła, które są bardzo ukrwione, stają się wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia. Jak podają szacunkowe dane nawet połowa ciężarnych kobiet zmaga się z objawami zapalenia dziąseł.

  W trosce o zdrowie matki i dziecka warto regularnie kontrolować stan uzębienia, bo nawet jeśli stomatolog oceni, iż stan uzębienia jest bez zastrzeżeń, to około czwartego miesiąca ciąży zazwyczaj pojawia się utrudniająca codzienne funkcjonowanie nadwrażliwość dziąseł. W tym okresie dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte, zatem są również bardzo podatne na wszelkie uszkodzenia, także krwawią podczas szczotkowania lub czyszczenia zębów nicią dentystyczną.

  Krwawienie dziąseł w ciąży, dlaczego nie należy go bagatelizować?

  Dentyści często zauważają, iż wiele pań, cierpiących na krwawienie dziąseł, rezygnuje lub skraca czas zalecanego mycia zębów. Niestety, jest to ogromny błąd, gdyż przez to można jeszcze bardziej pogorszyć swój stan, bowiem niedokładne, niestaranne usuwanie resztek pokarmu z zębów i dziąseł może spowodować nasilenie się tych dolegliwości. Jednocześnie wzrasta ryzyko występowania chorób przyzębia, grozi rozchwianiem zębów, a nawet może dojść do ich utraty. W skrajnych przypadkach stan zapalny może spowodować przyspieszenie porodu. Ponadto, zapalenie dziąseł może też opóźniać zajście w ciążę, zwiększyć ryzyko zawału, wylewu, zapalenia stawów, itp.

  Jak zapobiec krwawieniom dziąseł w ciąży?

  Tak jak w przypadku wielu innych chorób jamy ustnej, najważniejsza jest higiena. Panie w ciąży powinny szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.  Mycie zębów powinno trwać przez 3 do 5 minut. Jeśli macie problem z oszacowaniem długości czasu mycia zębów to warto ściągnąć sobie odpowiednią aplikację na telefon, która pomoże wam w tym.

  Rozważnie powinno wybierać się pastę do zębów. Polecana jest ta, przeznaczona do wrażliwych dziąseł – najlepiej, aby w swoim składzie miała aminofluorek.  W walce z krwawiącymi dziąsłami pomocny jest także płyn do płukania ust z fluorem.

  Regularnie co trzy miesiące warto wymieniać szczoteczkę do zębów. W przypadku krwawiących dziąseł najlepiej sprawdzi się miękka szczoteczka.

  Nie należy zapominać o dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych, gdyż właśnie w tych trudno dostępnych miejscach mogą się odkładać resztki jedzenia. Podczas czyszczenia stosujmy ruchy kuliste, a nie poziome. Dodatkowo możemy robić delikatny masaż dziąseł palcem lub szczoteczką, starając się naciągnąć je na odsłonięte szyjki zębowe.

  Koniecznie pamiętajmy również o czyszczeniu języka.

  Panie cierpiące na nudności w ciąży powinny szczotkować lub przynajmniej przemywać usta po nich. W ten sposób zostanie usunięty kwas i bakterie.

  Co można zrobić, aby zminimalizować objawy choroby?

  Gdybyśmy zaobserwowali, iż dziąsła są podrażnione to warto sięgnąć po naturalne metody, w m.in. płukanie dziąseł ciepłym naparem z rumianku.

  Aby uniknąć krwawienia z dziąseł koniecznie zrezygnujmy lub przynajmniej ograniczmy spożywanie  słodyczy. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć produktów i dań bogatych w wapń, białko, witaminę D  i witaminę C, np.  jogurty, sery, orzechy, cytrusy. Ta ostatnia  jest odpowiedzialna za uszczelnienie ścianek naczyń krwionośnych i skutecznie chroni przed krwawieniem.

   

  # krwawienie dziąseł w ciąży # dolegliwości w ciąży # zęby w ciąży # stan uzębienia # stomatolog #  nadwrażliwość dziąseł # choroby dziąseł # aminoflurorek

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream