• ul. Pstrowskiego 14D/1; 10-602 Olsztyn
logo
  • KONTAKT
  • POMOC 24H/7
    • 09 SIE 20
    • 0
    Klej do protez – jaki wybrać, jak używać, jak długo trzyma, czy jest szkodliwy?

    Klej do protez – jaki wybrać, jak używać, jak długo trzyma, czy jest szkodliwy?

    Osoby, które noszą protezy zębowe doskonale wiedzą, iż nawet ta najlepiej dopasowana może się niespodziewanie wysunąć z ust, powodując nie tylko zakłopotanie, lecz również stany zapalne i mikrourazy błony śluzowej. Jak uniknąć takiej sytaucji? Rozwiązanie jest bardzo proste – poprzez stosowanie specjalnych kremów do protez, dzięki którym „trzecie zęby” są stabilne. W naszym najnowszym artykule podpowiemy, jaki krem do protez wybrać, wyjaśnimy również jak należy go używać oraz jak dbać o higienę jamy ustnej, gdy nosi się protezę zębową.

    Dlaczego warto zaopatrzyć się w krem do protez?

    Klej do protez sprawdzi się zwłaszcza w przypadku, gdy zanika kość, na której utrzymuje się uzupełnienie protetyczne, ponieważ klej zwiększa stabilność protezy.

    Wraz z wiekiem nie tylko wypadają zęby, lecz również zanikają kości, w tym wyrostek zębodołowy i część zębodołowa żuchwy, na których powinna opierać się proteza. Gdy pacjent odkłada decyzję o protezie zębowej na później, zmiany postępują w zastraszającym tempie.

    Ubytki w kośćcu powodują, że uzupełnienie protetyczne nie przylega całkowicie do błony śluzowej jamy ustnej. Proteza rusza się, powodując dyskomfort podczas jedzenia, mówienia, a w wyniku jej przemieszczania się tworzą się również mikrourazy i stany zapalne błony śluzowej.

    Choć protetyk i stomatolog dołożą wszelkich starań, aby noszenie protezy było komfortowe to jednak może się zdarzyć, że nie będzie ona prawidłowo przylegać do błony śluzowej jamy ustnej,  stwarzając trudności w jej użytkowaniu.

    Wtedy warto sięgnąć po klej do protez, który jest polecany zarówno dla osób posiadających częściowe, jak i całkowite protezy.

    Jaki klej do protez wybrać?

    Klej do protez może mieć postać proszku, należy go zaaplikować na protezę po włożeniu do jamy ustnej, wtedy też zostanie wchłoniona woda (ślina) i proszek napęcznieje. Ponadto, można wybrać klej w formie kremu lub żelu.  W sprzedaży są także dostępne paski adhezyjne do protez. Najlepiej sprawdzić wszystkie te produkty i po przetestowaniu, wybrać ten preparat, który będzie dla nas najwygodniejszy.

    Warto zaznaczyć, że dobry krem mocujący do protez utrzymuje „trzecie zęby” stabilnie w jamie ustnej przez około 12h, jego nałożenie nie powinno sprawić problemów, a działanie jest od razu odczuwalne.

    Czy klej do protez jest bezpieczny?

    Przy zakupie kleju warto zwrócić uwagę na jego skład. Dobrej jakości krem do protez będzie się  wyróżniał całkowicie bezpiecznym składem. Jest to bardzo istotne, gdyż drobinki kremu są mimowolnie połykane w trakcie dnia, dlatego zawartość produktu nie może szkodzi zdrowiu. W skład kremów przeważnie wchodzą sole mineralne, skrobia i bezpieczne składniki wiążące.

    Krem do protez a ubytki w protezie – czy stosować?

    Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku uszkodzenia protezy można ją dalej nosić, używając prepratatu do stabilizacji. W tym przypadku należy od razu udać się do stomatologa czy protetyka, gdyż konieczna jest profesjonalna naprawa protez. Warto zaznaczyć, iż naprawa protezy jest refundowana przez NFZ, dlatego nie należy się obawiać dodatkowych kosztów.

    Zdecydowanie odradzamy sklejanie protezy na własną rekę, gdyż może to spowodować jej szybsze zużycie i kolejne pęknięcia. Co więcej, użycie nieodpowiedniego kleju, który może być toksyczny sprawi, że w jamie ustnej pojawi się stan zapalny i podrażnienie.

    Jak dbać o protezę zębową? Higiena jamy ustnej

    Aby proteza zębowa służyła jak najdłużej, należy o nią odpowiednio zadbać. Pamiętajmy o jej  regularnym czyszczeniu – najlepiej po każdym posiłku, gdyż w trakcie jedzenia na protezie osadzają się bakterie, które przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego.

    Baterie są także powodem stanu zapalnego w jamie ustnej. Jeśli mamy protezę częściową, to bakterie mają również negatywny wpływ na nasze prawdziwe zęby.

    Gdy nie mamy możliwości umycia protezy pastą i szczoteczką, to chociaż przepłuczmy ją przynajmniej pod ciepłą (ale nie gorącą) wodą.

    W codziennej pielęgnacji protezy zębowej przyda się specjalistyczna szczoteczka. Charakteryzuje się ona 2 główkami (jedna czyści część zewnętrzną, a druga wewnętrzną) i dociera do wszystkich szczelin, dzięki specjalnym włóknom.

    Należy zrezygnować z używania szczoteczek elektrycznych i tych, których używamy do mycia do rąk, gdyż mogą one porysować protezę.

    W trakcie zabiegu higienicznego zwróćmy także uwagę na czyszczenie fragmentu przylegającego do dziąseł i podniebienia.

    Polecamy używanie specjalnych past protetycznych z dodatkowym środkiem antybakteryjnym.

    Przed snem należy wyjąć protezę z ust, umyć, włożyć na 3 min. do szklanki z wodą i specjalną tabletką czyszczącą. Po wyjęciu ze szklanki, dokładnie ją osuszamy i odkładamy do otwartego, suchego i przewiewnego pojemnika.

    Podsumowując, klej do protez poprawia komfort jej noszenia. Dzięki niemu można poczuć się pewnie – proteza stabilnie trzyma się na dziąsłach, a my możemy jeść wszystko, na co mamy ochotę, nie obawiając się, że uzupełnienie znienacka wypadnie.

     

    # klej do protez  # protezy zębowe # krem mocujący do protez # paski adhezyjne do protez # naprawa protez zębowych # higiena jamy ustnej

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream