logo
  • 04 CZE 19
  • 0
  Higiena zębów w podróży – jak sobie z tym radzić?

  Higiena zębów w podróży – jak sobie z tym radzić?

  Gdy zbliżają się wakacje i długo wyczekiwany urlop to bardzo często jesteśmy tak zajęci przygotowaniami, pakowaniem ubrań i niezbędnych artykułów kosmetycznych, że zbytnio nie zwracamy uwagi na higienę jamy ustnej w podróży. Jak zadbać o zęby na wyjeździe, kiedy nie zawsze mamy możliwość skorzystania z łazienki, aby mieć świeży oddech i zdrowe, piękne zęby. Koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.

  Jakich zasad przestrzegać w podróży?

  Zacznijmy od pakowania przyborów kosmetycznych oraz artykułów służących do higieny jamy ustnej. Przede wszystkim szczoteczkę do zębów należy zabrać w osobnym, najlepiej specjalnym pojemniku na szczoteczki, odradzamy pakowanie jej razem z innymi przyborami, co jest dość powszechną praktyką wśród wyjeżdżających na wakacje, która może zwiększyć ryzyko przenoszenia się bakterii pomiędzy poszczególnymi rzeczami.

  Po myciu zębów należy szczotkę osuszyć (jeśli jest to możliwe, np. gdy odpoczywamy w jednym miejscu) i dopiero wtedy schować do etui.

  Jeśli w podróży korzystacie ze wspólnej łazienki to zadbajcie, aby wasza szczotka do zębów nie znajdowała się w tym samym pojemniku, co innych wczasowiczów. Dzięki temu zminimalizujecie prawdopodobieństwo wzmożonego rozwoju drobnoustrojów, bakterii oraz grzybów.

  Dobrze jest również po powrocie z wyjazdu wymienić szczotkę na nową. Podobnie należy postąpić, gdybyście w podróży mieli różnego typu kłopoty zdrowotne, np. grypa/ infekcja.

  Pamiętajcie, aby po każdym myciu dokładnie wypłukać szczoteczkę pod bieżącą wodą, a nawet jeżeli istnieje taka możliwość to możecie ją „wyparzyć” pod zagotowaną wodą.

  W niektórych krajach, zwłaszcza afrykańskich, ze względu na niebezpieczeństwo zatruć pokarmowych zaleca się mycie i płukanie zębów oryginalnie zapakowaną wodą butelkowaną.

  Jaka szczoteczka do zębów przyda się w podróży?

  Pakując walizkę nie możemy zapomnieć o zabraniu ze sobą niezbędnych artykułów, dzięki którym zachowamy piękny uśmiech, świeży oddech i zdrowe zęby. Gdy zależy wam na każdym centymetrze przestrzeni w waszej walizce to koniecznie zaopatrzcie się w szczoteczkę turystyczną. Szczoteczka turystyczna jest bardzo praktyczna, gdyż można ją złożyć. Możecie także nabyć jednorazowe szczoteczki, pakowane pojedynczo, które są nasączone pastą do zębów – wyrzuca się je od razu po użyciu.

  Przydatny może być także mini zestaw podróżny (np. zestaw CURAPROX Travel Set), w jego składzie znajdują się: pasta do zębów, wykałaczka i szczoteczka turystyczną – składana. W popularnych sieciach perfumeryjnych możecie również kupić pojedyncze mini wersje np. płynu do płukania czy pasty do zębów.

  Szczoteczki soniczne w podróży

  Alternatywą dla szczoteczek manualnych są różnego typu szczoteczki elektryczne, w tym szczoteczki soniczne. Ich największa zaletą jest połączenie bardzo wysokiej częstotliwości ruchów włókien z szerokim zakresem ruchów wymiatających, dzięki czemu zostają bardzo dokładnie oczyszczone okolice przydziąsłowe, kieszenie oraz przestrzenie międzyzębowe. Podróżnych ucieszy fakt, iż szczoteczki soniczne mają bardzo wytrzymałą baterię, bowiem jeśli wybieracie się w długą podróż, to szczoteczka ta wytrzymuje bez ładowania aż 2 tygodnie! Co więcej, do produktu bywa dołączona poręczna ładowarka podróżna.

  Oprócz szczoteczki do mycia zębów warto zabrać ze sobą jeszcze jeden przyrząd do higieny jamy ustnej, szczególnie przydatny podczas podróży, a mianowicie irygator do zębów. Dzięki niemu z powodzeniem oczyścicie miejsca niedostępne dla zwykłej szczoteczki za pomocą strumienia wody zmieszanego z powietrzem. Irygator ma także inną funkcję, gdyż delikatnie masuje dziąsła, co poprawia ich ukrwienie.

  Doraźnie, gdy nie macie możliwości umycia zębów przydadzą się gumy do żucia, ale bez cukru.

  Regularna wymiana szczoteczki do zębów

  Należy zwrócić uwagę, aby minimum raz na 3 miesiące zmieniać szczoteczkę do zębów, to samo tyczy się nakładek na szczoteczki elektryczne.

  Świeży oddech i śnieżnobiałe zęby

  Higiena jamy ustnej w podróży jest równie ważna jak w ciągu całego roku, gdyż w przeciwnym razie usunięcie skutków zaniedbań może nas później kosztować sporo wysiłku. Niezależnie od tego, czy wypoczywamy nad morzem, w górach czy na wsi starajmy się myć zęby po każdym posiłku, stosować płyn do płukania jamy ustnej oraz nitkować przestrzeń międzyzębową.

  Aby nagły ból zęba nie popsuł wam urlopu zabierzcie ze sobą także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które w awaryjnej sytuacji przyniosą chwilową ulgę.  Najlepiej jednak tak zaplanujcie czas przygotowań do wyjazdu, aby znaleźć czas na odwiedzenie swojego stomatologa, aby ten mógł skontrolować stan waszej jamy ustnej.

   

  # w podróży # higiena jamy ustnej # szczoteczka do zębów # świeży oddech # szczoteczki turystyczne

  Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream