logo
    • 26 GRU 17
    • 0
    Fluoroza czyli nadmiar fluoru – przyczyny, objawy i leczenie

    Fluoroza czyli nadmiar fluoru – przyczyny, objawy i leczenie

    Zauważyliście na waszych zębach białe plamki lub białe pasma na zębach? Ich pojawienie się może być spowodowane różnymi przyczynami, dlatego nie należy ich lekceważyć. Fluoroza czyli problem przebarwień na zębach może dotyczyć także naszych pociech. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny białych plamek na zębach i w jaki sposób należy je leczyć, dzięki czemu unikniemy utraty zębów.

    Białe plamki na zębach – dlaczego nasze zęby zmieniają kolor?

    Przebarwienia na zębach zazwyczaj pojawiają się, gdy zostaje zachwiana równowaga minerałowa w organizmie. Choć na pierwszy rzut oka nasze zęby tworzy jednorodna, zbita masa to tak naprawdę szkliwo jest zbudowane z rozmaitych składników: 95 proc. stanowią związki nieorganiczne – kryształy wapnia i fosforu oraz niewielkie ilości sodu, magnezu i potasu, pozostała część to związki organiczne i woda. Jeśli mamy niedobór lub nadmiar tych składników mogą pojawić się białe przebarwienia. Choroba objawiająca się w ten sposób to fluoroza. Jest ona spowodowana nadmiernym przyjmowaniem fluoru w różnych postaciach: poprzez pasty do zębów, pożywienie oraz wodę. 

    Zęby pacjenta chorego na fluorozę mogą przyjąć kredobiały lub brązowy kolor. Istotne, iż należy od razu udać się do lekarza, by ten mógł jak najszybciej postawić diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie.

     Nie tylko nadmiar fluoru może być przyczyną zmian koloru zębów, gdyż białe plamki na zębach są również oznaką niedoboru wapnia i odwapnienia szkliwa.

    Dentyści zgodnie podkreślą, iż odwapnienie szkliwa jest niesie ze sobą większe zagrożenie dla stanu naszych zębów niż fluoroza, gdyż jest ono bowiem stanem przedpróchnicowym i tylko krok dzieli nas od tak podstępnego wroga, jakim jest próchnica.

    Demineralizację szkliwa zazwyczaj obserwuje się u pacjentów z założonym stałym aparatem ortodontycznym – jest on znacznym utrudnieniem w dokładnym szczotkowaniu zębów.

    Hipoplazja szkliwa – szkodliwy niedobór składników odżywczych

    Za zmianę koloru szkliwa i pojawienie się przebarwień może być także odpowiedzialna hipoplazja szkliwa. Termin „hipoplazja” oznacza niedorozwój. W tym przypadku mówimy o niedoborach różnych składników odżywczych (m.in. witaminy A, D, K i C oraz minerałów: wspomnianego wcześniej wapnia, magnezu czy też fluoru), które z powodu błędów dietetycznych lub chorób układu pokarmowego nie są dostarczane do organizmu.

    Hipoplazja szkliwa wymaga leczenia stomatologicznego, ponieważ zęby są osłabione, podatne na uszkodzenia, nadwrażliwe.

    Objawy fluorozy

    Fluoroza ma charakterystyczne objawy, dzięki którym od razu będziemy wiedzieli, iż z naszym szkliwem dzieje się coś złego. Na zębach, w zależności od stadium rozwoju choroby, mogą pojawić się plamy lub pasma w kolorze od kredowobiałego do brunatnego. Czasem lekarze zauważają u pacjentów cierpiących na tę chorobę widoczne ubytki szkliwa, zagłębienia, a nawet zmiany kształtu zęba.

    Osoby dorosłe przyjmujące nadmierne ilości fluoru przez dłuższy czas mogą także mieć problemy z kośćmi. Fluoroza może także sprawić, iż będziemy odczuwać m.in. zmniejszoną ruchomość stawów, usztywnienie kręgosłupa, pojawią się zaburzenia w metabolizmie kości, a w konsekwencji może także dochodzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i nerek.

    Jakie zęby najczęściej są atakowane przez fluorozę?

    Warto wiedzieć, iż fluoroza częściej pojawia się na zębach stałych niż mlecznych. Zazwyczaj zainfekowaniu chorobą ulegają zęby przedtrzonowe, drugie trzonowce, górne siekacze i kły.

    Fluoroza – leczenie

    Chorzy na fluorozę powinni znajdować się po stałą opieką swojego stomatologa. Leczenie fluorozy opiera się uzupełnianiu bieżących ubytków próchnicowych, rekonstrukcji i uzupełnianiu ubytków szkliwa płynnym materiałem kompozytowym oraz hydroksyapatytem, dzięki czemu jest wspomagana remineralizacja szkliwa. Przede wszystkim należy zadbać o higienę jamy ustnej, regularnie myć zęby i nitkować przestrzenie międzyzębowe. Wybierając pastę do zębów zwróćmy uwagę na to, aby nie zawiera ona fluoru. Warto również zdecydować się na zmianę nawyków żywieniowych: koniecznie wprowadźmy do jadłospisu produkty bogate w wapń (zwłaszcza mleko jego przetwory), a ograniczmy te, które zawierają fluor (m.in. w czarna herbata, żytnie pieczywo, ser cheddar, wieprzowe wędliny, płatki kukurydziane oraz jogurty truskawkowe).

    Jak usunąć białe plamki na zębach?

    Zmiany spowodowane fluorozą są trwałe, dlatego tak ważna jest profilaktyka, gdyż „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Aby na naszej twarzy ponownie gościł biały, piękny uśmiech można zdecydować się na mikroabrazję, czyli wyrównanie kolorytu, polegające na starciu mikroskopijnej warstwy szkliwa za pomocą specjalnych dentystycznych past i narzędzi polerskich.

    Innym sposobem jest wybielenie zębów przy pomocy nakładek lub lasera. Dodatkowo, redukcję widoczności plamek można uzyskać wykonując zabiegi wybielania zębów za pomocą lasera lub nakładek do domowego stosowania.

    W zaawansowanym stadium fluorozy, gdy wcześniejsze metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu pozostają licówki ceramiczne. Poleca się je szczególnie, gdy białe plamki na zębach występują w strefie estetycznej (od jedynki do czwórki).

     

    # fluoroza # białe pasma na zębach # plamki na zębach # hipoplazja szkliwa # wybielanie zębów # próchnica # licówki ceramiczne

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream