logo
    • 27 LUT 18
    • 0
    Drukarka 3D do zastosowań w stomatologii

    Drukarka 3D do zastosowań w stomatologii

    Współcześnie już nikogo nie dziwi powszechne wykorzystanie druku 3D do przygotowania modeli budynków, elementów urządzeń czy też do stworzenia wizualizacji przestrzeni. Drukarka 3D ma swoje zastosowanie także w stomatologii, a zwłaszcza na tym nowatorskim wynalazku może skorzystać protetyka stomatologiczna. Na czym polega ta innowacyjna stomatologia?

    Historia druku 3D w skrócie

    Wszystko zaczęło się w 1984 r., kiedy to Amerykanin Chuck Hull wynalazł rewolucyjną jak na tamte czasy stereolitografię, czyli technologię, która pozwalała tworzenie realnych przedmiotów na podstawie cyfrowego pliku. W ten sposób Hull wydrukował pierwszą rzecz, czyli filiżankę do herbaty dla żony. Parę lat później Hull założył pionierską firmę 3D Systems, która w 1992 r. wypuściła na rynek pierwszą drukarkę 3D. Oczywiście, pierwsze drukowane przedmioty miały liczne wady, jednakże technologia druku 3D dość szybko się rozwijała. W 1999 r. podjęto próbę wszczepienia człowiekowi wydrukowanego w ten sposób fragmentu ciała. Zabieg polegał na powiększeniu pęcherza moczowego przy użyciu specjalnego szkieletu wyprodukowanego dzięki technologii 3D, pokrytego komórkami pacjenta. W 2002 r. miała miejsce transplantacja pierwszego narządu wewnętrznego wydrukowanego w 3D, była to miniaturowa nerka, która filtrowała krew i produkowała urynę w organizmie zwierzęcia. Od tego czasu technologia 3D znalazła zastosowanie także w innych gałęziach medycyny, w tym w stomatologii.

    Przebieg leczenia stomatologicznego przy użyciu drukarki 3D

    Drukarka 3D w stomatologii pozwala m.in. na uzupełnienie ubytków za pomocą licówek, koron i protez stworzonych właśnie przed wydruk cyfrowy. Jak przebiega proces stworzenia nowego uśmiechu? Podczas pierwszej wizyty lekarz decyduje, czy pacjent spełnia wymagania związane z drukowaniem uzupełnień w 3D. Gdy już zostanie zakwalifikowany do tej metody leczenia, następuje pobranie wycisku uzębienia, szczęki górnej oraz dolnej. Stomatolog musi także zrobić bardzo dokładne pomiary szczęki oraz uzębienia. Projektowanie uśmiechu odbywa się przy użyciu doustnego skanera lub tomografii komputerowej. Otrzymane dane zostaną wykorzystane do stworzenia komputerowego modelu uzupełnienia. Następnie na podstawie takiego modelu drukarka 3D drukuje implant lub protezę, nanosząc kolejne warstwy specjalnego proszku lub materiału kompozytowego, który w dalszej kolejności jest utwardzany za pomocą wiązki laserowej. Ponadto, w procesie tym korzysta się ze stopu chromu i kobaltu, które są jak już wcześniej wspomnieliśmy – spiekane laserowo. Zewnętrzna warstwa protezy tworzona jest z powłoki metalowej lub ceramicznej. Drukarka 3D jest bardzo precyzyjna, co więcej – może znacznie przyspieszyć czas i obniżyć koszty produkcji nowego uzupełnienia. Jeśli wydrukowana proteza spełnia oczekiwania pacjenta, to będzie można ją zamocować na stałe. Należy pamiętać, iż stworzenie w 3D uzupełnienia, niezależnie od tego czy mówimy o implancie, protezie zębowej czy też koronie, to proces wymagający przynajmniej kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

    Drukarka 3D – inne zastosowania

    Druk 3D ma także zastosowanie w leczeniu ortodontycznym, m.in. do produkcji nakładek oraz retainerów ortodontycznych. Co więcej tomografia cyfrowa 3D to najnowsza technologia diagnostyczna w stomatologii, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu kości szczęki, żuchwy, wszystkich zębów i zatoki szczękowej.

    Drukarka stomatologiczna w niedalekiej przyszłości może stać się obowiązkowym sprzętem w każdym gabinecie dentystycznym, tym samym znacznie usprawniając proces tworzenia protez i innych uzupełnień.

     

    # drukarka 3D # drukarka dentystyczna # druk 3D # # druk w trójwymiarze # protetyka stomatologiczna # protezy zębowe # projektowanie uśmiechu # innowacyjna stomatologia # tomografia cyfrowa

     

    Leave a reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream