logo
    • 31 PAŹ 17
    • 1
    Domowe sposoby na ból zęba

    Domowe sposoby na ból zęba

    Znienacka pojawiający się ból zęba może popsuć najprzyjemniejsze chwile, sytuację dodatkowo może skomplikować fakt, iż jego nasilenie zwiększa się np. w nocy. Jak uśmierzyć ból zęba, niekoniecznie sięgając po leki przeciwbólowe? Jak poradzić sobie i przetrwać czas, zanim zostaniemy przyjęci przez pogotowie stomatologiczne?

    Przyczyny bólu zębów

    Ból zęba czasem objawia się ostrym i dokuczliwym kłuciem, innym razem czujemy ucisk lub pulsowaniem. Pamiętajmy, iż ból jest sygnałem ostrzegawczym, znakiem, iż w naszym organizmie dzieje się coś złego. Gdy nie przykładamy właściwej uwagi do higieny jamy ustnej łatwo o różne choroby przyzębia, zapalenie okostnej zęba czy też zapalenie miazgi zęba. Ponadto ból zęba występuje także gdy są one uszkodzone, np. przez próchnicę. Ból zęba  może być spowodowany także przez ropień zęba, nadwrażliwość, odsłonięcie szyjki zębowej, powiększenie węzła chłonnego lub też wynikiem problemów ze stawem żuchwowym (np. gdy cierpimy na bruksizm czy okluzję).

    Jak widzimy, przyczyn jest naprawdę wiele, ale dobry stomatolog po dokładnej analizie postawi trafną diagnozę i zaproponuje właściwe leczenie.

    Poniżej pragniemy zaprezentować domowe sposoby, doskonale znane naszym babciom, dzięki którym zminimalizujemy dolegliwości bólowe.

    Czosnek

    Jeśli ząb rozbolał nas w nocy możemy sięgnąć po czosnek i mleko. Wystarczy zalać posiekane trzy ząbki czosnku szklanką gorącego mleka i wypić od razu taką ciepłą miksturę. Ma on bowiem antybakteryjne i przeciwbólowe właściwości, a mleko ułatwia zasypianie. Inny sposób użycia czosnku to obtoczenie go w soli i w takiej postaci możemy go przyłożyć do bolącego zęba. Ulgę przyniesie także żucie ząbku czosnku, które sprawi także, że zęby staną się mocniejsze.

    Goździki

    Jeśli nie odpowiada nam zapach czosnku to lepiej wybrać goździki, gdyż są one równie skuteczne. Te wysuszone pąki drzewa goździkowego działają antyseptycznie i bardzo szybko uśmierzają ból. Wystarczy wziąć jedno ziarenko, rozgnieść je i przyłożyć do bolącego miejsca. W naszej domowej apteczce powinniśmy mieć także olejek goździkowy, którym można nasmarować bolącego zęba. Wacik nasączony olejkiem goździkowym możemy włożyć do widocznego ubytku, dzięki czemu miejscowo znieczulimy ząb. Podobnie działają olejek kamforowy, jodłowy oraz krople walerianowe.

    Ból zębów minie jak ręką odjął gdy przez chwilę będziemy żuli korzeń babki wąskolistnej – ten sposób został opisany w dawnych zielnikach.

    Rumianek, szałwia

    Stan zapalny złagodzimy płukając usta ciepłym naparem szałwii, rumianku bądź tymianku. Do przyrządzenia takiej płukanki wystarczą wspomniane zioła szałwia, rumianek oraz mięta (wszystkie w równych ilościach). Następnie dwie łyżki mieszkanki wsypujemy do termosu, zalewamy dwiema szklankami wrzątku i takim ciepłym naparem płuczemy usta kilka razy dziennie. Płukanka ta sprawdzi się w przypadku opuchlizny i bólu dziąseł, spowodowanych wyrastaniem zębów mądrości.

    Inne płukanki

    Gdy boli ząb koniecznie stosujmy samodzielnie przygotowane płukanki. Podajemy przepis na jedną z nich. Wystarczą 5-6 krople jodyny oraz łyżeczka soli. Następnie całość rozpuszczamy w szklance z wodą i dokładnie mieszamy. Gotowe! Prawda, że to proste? Nasze babcie znały także przepis na papkę złożoną z 2 łyżeczek sody rozpuszczonej w 2 łyżeczkach octu – całość mieszamy i nakładamy na bolący ząb.

    Usta i jamę ustną możemy także płukać alkoholem, bo działa on przeciwbólowo i odkażająco. Dobrze, gdy alkohol jest schłodzony – jest wtedy skuteczniejszy. Możemy także nasączony alkoholem wacik przyłożyć do bolącego zęba.

    Proste, lecz skuteczne metody uśmierzenia bólu zęba

    Kolejnym, bardzo prostym sposobem, gdy boli ząb jest przykładanie kostek lodu. Należy trzymać je przez 10-20 minut. Czynność powtarzajmy około 3-4 razy dziennie. Kostki lodu z powodzeniem zastąpimy chłodną puszką coli owiniętą w ręcznik czy też zimnym kompresem (kupimy go w aptece).

    Niektórzy stosują także na uśmierzenie bólu zęba krople ekstraktu z wanilii. Musimy wkropić 3 krople ekstraktu na bolący ząb.

    Zapewne wiele osób nawet nie przypuszcza, że również ziemniak może złagodzić ból. Wystarczy go obrać, pokroić w plastry i taki jeden kawałek przykładać do zęba (przez ok. 15 min).

    Doskonałym środkiem znieczulającym jest mieszanka imbiru i pieprzu cayenne. Mieszamy po równo porcje obu przypraw z taką ilością wody by móc stworzyć pastę. Następnie zanurzamy w niej bawełniany wacik i przykładamy do bolącego zęba i trzymamy tak długo, aż ból nie ustąpi. Uważajmy, by wacik nie miał kontaktu z językiem i dziąsłami.

    Masaż dłoni

    Z pomocą w walce z bólem przychodzi akupresura. Należy masować ruchem kulistym punkt na dłoni (prawej, gdy boli ząb po lewej stronie, lewej, gdy po prawej), w którym łączą się kości kciuka i palca wskazującego. Czynność ta powinna trwać ok. 2 minut.

    Unikajmy pozycji leżącej!

    Wbrew pozorom krótka drzemka czy położenie się w łóżku, nie przyniosą pożądanego odprężenia, a dodatkowy dyskomfort. Ból zęba nasila się bowiem, właśnie gdy leżymy, a jest mniej dotkliwy, gdy przebywamy w pozycji siedzącej lub stojącej.

    Domowe sposoby na ból zęba są środkiem doraźnym, dlatego gdy go odczuwamy musimy koniecznie odwiedzić gabinet stomatologiczny, by dentysta mógł zbadać stan naszych zębów oraz określił przyczynę bólu.

     

    # ból zęba # boli ząb # jak uśmierzyć ból zęba # ropień zęba # zapalenie okostnej zęba # zapalenie miazgi zęba # choroby przyzębia # próchnica # nadwrażliwość zęba # pogotowie stomatologiczne #dobry dentysta

    Leave a reply →
  • Posted by sposoby na ból zęba on 16/11/2017, 14:46

    Zdecydowanie najlepszym sposobem na ból zęba jest szybka wizyta u dentysty 😉 Nie powinniśmy zwlekać zbyt długo ratując się środkami przeciwbólowymi, bo one próchnicy niestety nie wyleczą.

    Reply →

Leave a reply

Cancel reply

Photostream